Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 27.09.2020 SAAT 23:39:07
Advert
 

Su fiyatlarında artış olacak mı ?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü 2020 yılı Birinci Olağanüstü Genel Kurulu’nda aldığı karar ile abonelerine ekonomik destek sağlamak için 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında su fiyatlarında artış yapılmayacak
Su fiyatlarında artış olacak mı ?
Advert

İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen İSU Birinci Olağanüstü Genel Kurulu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında yapıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan Genel Kurulda, “İSU Tarifeler Yönetmeliğinin 7. maddesine göre değerlendirme yapılmasının görüşülerek karara bağlanması” maddesi görüşüldü. Genel Kurulda konuşan Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “İSU Tarifeler Yönetmeliğinde Genel Kurulda alınan karar vardı. Bu karara göre İSU su tarifesinin yılbaşından itibaren yıllık Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) oranına göre ayarlanması gerekiyor. Yapmış olduğumuz mali projeksiyon ve İSU mali tablolarının tekrar gözden geçirdik. Ülkenin ekonomik koşullarını dikkate aldığımızda, kış aylarında olmamız ve buna bağlı olarak özellikle yakıt, ısıtma masraflarında artış yaşanmaktadır.

 

3 AY 3 ARTIŞ OLMAYACAK

Bunun aile bütçesine getirdiği yükü ve İSU’nun mali tablolarını dikkate alarak, İSU Yönetim Kurulunda değerlendirme yaptık. Su fiyat artışı tarifesini özellikle yakıt ve ısınma masraflarının yoğun olduğu Ocak, Şubat ve Mart aylarında uygulamayarak vatandaşlarımızın aile bütçelerine katkı sağlama kararı aldık. Bu bizi mali olarak çok fazla yormaz. Yaptığımız hesaplamalara göre, tarifeyi uygulamadığımız zaman, maliyeti 20 milyon lira olacaktır.  Bu rakam İSU’nun mali tablolarına göre idare edilebilir rakamlardır. O halde 20 milyon lirayı tahsil etmek yerine, insanların cebinde bırakalım ve 3 ay boyunca özellikle yakıt ve ısınma masfarlarının yoğun olduğu bu dönemde su faturaları ile geri destek vermek istedik. “dedi.

 

NİSAN  AYINDA BAŞLAYACAK

Yeni tarifenin Nisan ayında başlayacağını ifade eden Başkan Büyükakın, “Su fiyatlarında üç aylık erteleme Nisan ayında başlayacaktır. Ocak ayında 22 gün boyunca yapılan faturalarında bir sonraki ay mahsup edilerek iade edilecektir. Ayrıca, daha önce Genel Kurulda gündeme gelen kademeli tarife ile ilgili teknik ekiplerimizin çalışmaları devam etmektedir. Mayıs ayında yapılacak Olağan Genel Kurulunda, konu ile ilgili meclis üyelerine bilgi verilecektir" dedi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’de, “Vatandaşın çıkarları noktasında her zaman yanınızdayız, güzel bir çalışma olmuş, emeği geçenlere teşekkür ederiz.”dedi.

 

OY BİRLİĞİ İLE KABUL

Yapılan konuşmaların ardından İSU Tarifeler Yönetmeliğine göre 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında TÜFE’ye göre yapılan yüzde 11.84 oranındaki fiyat artışının yapılmamasına, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. TÜFE fiyat artışı, Nisan 2020’den itibaren başlanılacak. 22 Ocak tarihine kadar kesilen faturalara yansıyan fiyat artışı da önümüzdeki aylardaki faturalardan mahsup edilecektir.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA