Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.02.2020 SAAT 21:14:42
Advert
 

250 milyon kullanıcının bilgileri internete sızdı!

Microsoft bulut veri tabanları, 25 gün boyunca 250 milyon kullanıcının bilgilerini internete açık bir şekilde bıraktı. Hesap bilgileri 2005 yılına kadar uzanıyor ve Aralık 2019’a kadar geldiği görüldü. Microsoft’un bu yüzden müşterilerini kimlik avı ve teknoloji dolandırıcılıklarına maruz bıraktığı ifade edildi.
250 milyon kullanıcının bilgileri internete sızdı!
rek

Microsoft'tan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, etkilenen müşterileri bilgilendirme sürecinde olduğunu ifade edildi.Posta'dan Onur Binay'ın haberine göre, Compareitech güvenlik araştırma ekibi, her biri veri tabanının aynı kopyası olan arama motoru BinaryEdge tarafından endekslenen beş Elasticsearch sunucusunda çalıştığını söyledi. Aralarında müşteri e posta adresleri, IP adresleri ve konumlar, müşteri hizmetleri talep ve dava açıklamaları, vaka numaraları, kararlar, açıklamalar ve gizli olarak işaretlenmiş dahili notların da olduğu birçok bilgi günlerce korumasız şekilde kaldı

 

"BÜYÜK SAHTEKARLIK..."

Araştırmacı Paul Bischoff tarafından yapılan açıklamada bu bilgilerin bir siber suçlunun büyük bir sahtekarlık yapması için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığını söyledi.Şirket, yaptığı otomatik gizlilik kontrolü işlemiyle sözleşmeler ve en önemli kısımlardan biri olan ödeme bilgileriyle ilgili kısımları düzelttiğini açıkladı.Beş sunucunun tümü açık internete maruz kaldı ve bunlara erişim için şifre gerekmedi. Keşif konusunda Compareitech ile işbirliği yapan araştırmacı Bob Diachenko, yaklaşık iki gün sonra onları kilitleyen Microsoft'a haber verdi.

 

"DOLANDIRICILARIN ORTAK TAKTİKLERİDİR"

Hem Microsoft hem de Compareitech, güvenli olmayan verilere ek üçüncü taraflarca erişilip erişilmediğine dair herhangi bir gösterge olmadığını söyledi.Problemin 31 Aralık 2019 tarihinde tamamen ortadan kaldırıldığını bildiren Microsoft, etkilenme ihtimali olan bütün müşterilerini detaylı olarak bilgilendirmek için çalışmalara başladı.Bischoff, “Microsoft müşterileri ve Windows kullanıcılarıyla telefon ve e-posta yoluyla dolandırıcılık için iletişime geçilmesi çok muhtemel. Microsoft'un teknoloji sorunlarını çözmek için proaktif olarak kullanıcılara asla ulaşmadığını unutmayın; kullanıcıların yardım için Microsoft'a başvurmaları gerekir. Görüştüğünüz Microsoft çalışanları asla şifrenizi talep etmez veya TeamViewer gibi masaüstü uygulamaları yüklemenizi istemez. Bunlar teknoloji dolandırıcılarının ortak taktikleridir.” dedi. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA