Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 02:58:23
Advert
 

Vali Aksoy, TV 41’de soruları cevapladı

Vali Hüseyin Aksoy, TV 41’de Adem Turgut ve Sadun Çetin’in sunduğu 7 Artı programının canlı yayın konuğu oldu.
Vali Aksoy, TV 41’de soruları cevapladı
Advert
Vali Hüseyin Aksoy tüm Kocaelililere selamlarını ileterek, Kocaeli’de yapılan yatırımlar ile ekonomi, güvenlik, sağlık ve eğitim alanında gerçekleştirilen ve devam eden projeler  hakkında bilgiler verdi. 
 
 
ŞEHİR HASTANESİ
Birkaç gün önce Kocaeli Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunduğunu belirten Vali Hüseyin Aksoy, ilimizdeki  sağlık yatırımları hakkında bilgi verdi.
Vali Hüseyin Aksoy; “Kocaeli’de Şehir Hastanesi önceki yıllarda başlayan bu yıl bitirilmesi öngörülen bir hastane. 1180 yataklı bir hastane olarak planlandı. Bir aksilik olmadığı taktirde Ağustos ayında hizmete girmesi planlanıyor. Hastane hizmete girdiğinde hastanenin ulaşımı oldukça önemli. Bu konuda daha önceden planlanan çalışmalar uygulamaya geçme aşamasına geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü hastanenin ulaşım anlamındaki yolla ilgili çalışmalarının ihalesini geçtiğimiz yıl yapmıştı. Ancak yapılan itirazlar neticesi, konunun yargıya taşınma süreçleri sonrasında müteahhide geçtiğimiz haftalarda yer teslimi yapıldı. Şuan müteahhit yolla ilgili çalışmalara başladı. Bende geçtiğimiz gün Karayolları 1. Bölge Müdürümüzle birlikte bu alanda incelemelerde bulundum. Yol yapılacak alanda bazı kurumların direkleri, hatları var. Bunların deplase edilmesi ile ilgili kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bir Vali Yardımcısı arkadaşımızın koordinasyonunda ilgili kurum temsilcileri bir araya gelerek, bu çalışmaları ortaya koyuyorlar. En kısa zamanda yolun yapılması konusunda yerelde Kocaeli’de ki birimlerimizle büyük bir titizlikle yüklenici firmaya her türlü desteği veriyorlar. Temennimiz; yolunda hastanenin açılışında veya açılışından kısa bir süre sonra tamamlanmasıdır. Karayolları teşkilatı yıl sonu gibi bir tarih öngörüyor. Ancak temennimiz onu daha öncesinde bitirebilmektir. Hafif raylı sisteminde hastaneye ulaşmasıyla ilgili bir çalışmada Büyükşehir Belediyemiz tarafından planlanmıştı. Sonrasında Ulaştırma Bakanlığımız ile yapılan görüşme içerisinde bununla ilgili çalışmalarda ortaya kondu. Hastane Kocaeli’de hizmete girdiğinde yollarla ilgili sorunların olmamasını temenni ediyoruz. Mevcut yol trafiği kaldıracak durumda değil. Ulaşılabilir ama zorlanılır, zahmetli bir iş olur. O bakımdan o çalışmaların ve yolların tamamlanması hastanenin vatandaşa sunacağı hizmetin kalitesini de çok daha iyi bir noktaya getirmiş olacaktır. Şehir hastanesi Kocaeli için önemli bir yatırım. Diğer hastanelerle ilgili henüz kesinleşen bir karar söz konusu değil. Şehir Hastanesi devreye girdiğinde bu hastanelerimizin ihtiyaç durumları, bölgelere olan yakınlıkları, uzaklıkları gibi faktörler için değerlendirme yapılacaktır. Neticede de bu değerlendirmenin ardından sağlık Bakanlığımız bu konuda bir karar verecektir. Temennimiz; Kocaeli için en doğrusunun olmasıdır.
 
 
AMATEM VE ÇAMATEM 
Kocaeli’de sağlık sektöründe büyük önem taşıyan ve yapımı devam eden AMATEM ve ÇAMATEM hakkında bilgi veren Vali Hüseyin Aksoy; AMATEM ve ÇAMATEM uyuşturucu ile mücadelede bizim eksik ayaklarımızdan birisi idi. Bu Kocaeli’de özellikle önemli bir ihtiyacımızdı. Bu anlamda ciddi bir çalışma yapıldı. Sağlık Bakanlığımızın yatırım programına girdi. Nerelerde yapılabilir noktasında arayışlar oldu. Sonuçta da Kocaeli Üniversitemizin kampüsü içerisinde bir alan tahsis edildi. Bunun ihalesi yapıldı ve yaklaşık olarak 33 milyon TL’yi aşan bir miktarla ihalesi gerçekleştirildi. Müteahhide yer teslimi yapıldı ve şuanda inşaatı devam ediyor. En kısa zamanda bunun tamamlanarak hizmete girmesi Kocaeli’de ki eksik olan AMATEM ve ÇAMATEM noktasındaki durumumuzu da gidermiş olacak. Uyuşturucuda esas olan hiç bulaşmasın ve bulaşmadan önlemler almaktır. Bu konuda ciddi çalışmalar var. Uyuşturucuya bulaşan kişilerin de tedaviye alınması için bu merkezlere ihtiyaç var. Diğer hastanelerimizde belirli çalışmalar yapılıyor ama bu merkezlerimiz bu amaç için kurulmuş olan hastaneler olması nedeniyle özellikle başlangıç aşamasında olan ve uyuşturucudan kurtulmak istiyorum diyen kişilere karşı önemli bir alternatif hastane ortamı sunacaktır. Bu yönüyle bunu önemsiyoruz. Kocaeli’de geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığımızdan Valiliğimiz emrine 30 milyon TL’lik bir kaynak aktarıldı. Bu kaynakla ihtiyaç duyulan acil noktalarda hizmetlerin yürütülmesi bakımından kullanılması hususu da Valiliğimiz takdirine bırakıldı. 112 Acil İstasyonları çok uygun şartlarda değildi. Orada 24 saat esasına göre sağlık çalışanlarımız bekliyorlar. İhtiyaç duyulan Kocaeli genelindeki 10  ayrı ilçemizde 112 Acil İstasyonu başlattık. Bunların 7 tanesinin inşaatları belirli bir noktaya kadar geldi. 3’ünün ihalesi ile ilgili sorunlar yaşandı ve onlarda yapılmak üzere. 
 
 
Kocaeli sağlık yatırımları açısından önemli bir il. Kocaeli Üniversitemizin hastanesi çok köklü. Çok önemli hocalarımızın görev yaptığı ve sadece Kocaeli’den değil, Türkiye’nin farklı bölgelerinden de hastaların buraya geldiği bir noktada hizmet veriyor. Sağlık Bakanlığına bağlı Derince Eğitim Araştırma Hastanemiz, Farabi Eğitim Araştırma Hastanemiz oldukça önemli. Gebze Devlet Hastanemiz yeni yapıldı ve hizmete girdi.  Gölcük Devlet Hastanemizin inşaatı devam ediyor. Çayırova’da bir devlet hastanesi yapımı planlanıyor. Kocaeli bu anlamda sağlık bakımından önemli bir noktaya doğru geliyor. Bunun yanında özel hastanelerimizde oldukça iyi.  Kocaeli sağlık turizmi bakımından da hareketlilik sağlayacak bir alt yapı ve potansiyele sahip. 
 
 
HUZUREVİ İNŞAATI
Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Huzurevi inşaatında gelinen son nokta hakkında yaptığı açıklamalarında;  “Huzurevi inşaatımız devam ediyor. Herhangi bir sorun yok. Orada sadece bir arsa içerisinde 350 metrekarelik bir kısım İzmit Belediyemizin mülkiyetindeydi. Orası belediye ile görüşüldü ve bir hazine arazisi ile takas yapmak suretiyle o sorunu da giderdik. Daha önce o huzurevinde kalıp, huzurevinin yıkılması nedeniyle başka huzurevine taşınan yaşlılarımız var. Bizi her gördüklerinde huzurevinin ne zaman biteceğini soruyorlar. Bizde bu huzurevi inşaatını önemsiyoruz, inşallah biran önce  hizmete girer. Şuanda kabası belirli bir aşamaya kadar geldi. Yıl sonuna kadar tamamlanır diye umuyoruz. 
Engelli Bilgi Bankası Projesinde Valilik olarak bir yazılım programı gerçekleştirildiğini ifade eden Vali; “Engelli Bilgi Bakası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oluşturulduktan sonra ilk 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan bir husustu. Biz Kocaeli Valiliği olarak, yeni bir yazılım programı yaptık. Daha önce görev yaptığım Muğla, Mersin ve Samsun’da da Engelli Bilgi Bankası ile ilgili çalışmalar yaptırmıştım. Fakat her ilde bir önceki ilden edindiğimiz tecrübeleri de ortaya koyarak, bir sonraki ilde daha gelişmiş ve ayrıntılı sonuçları oluşacak bir alt yapıyı oluşturuyorduk. Kocaeli’de de bu şekilde yeni bir yazılım yaptırdık. Kocaeli’deki bütün engellilerin tek bir veri bankasında tutulacağı bir yazılım ortaya çıktı. Bununla ilgili Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda İlçe Kaymakamlıklarımız bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği  içerisinde bu yazılımla ilişkili çalışmalarımızı ortaya koyduk. Buradaki temel amacımız; Engelli Bilgi Bankasında bütün engellilerimizi görme fırsatımız olacaktır. Eğer biz bir engel türünün bir mahallede, kasabada veya ilçede yoğunlaştığını görürsek bunun nedenlerini sorgulama fırsatımız olacaktır. Özelikle son yıllarda çıkan kanunlarla devlet engelli vatandaşlarımıza dönük  çok ciddi bir takım haklar oluşturdu. Devletin tanıdığı bu imkanlardan yararlanmayan vatandaşlarımızda varsa bunları görmek ve bu imkanlardan yararlandırmak adına bu proje bizler için çok önemli. Şuanda bu Engelli Bilgi Bankasına kayıtlı Kocaeli’de 62 bin 555 engelli vatandaşımız var. Uluslararası engelli tanımlamasında süreğen hastalıklarda bu kapsamda değerlendiriliyor. Biz süreğen hastalıkları da bu sistemimize dahil ettik. Yaklaşık olarak 465 bin civarında da süreğen hastalığı olan insanımız söz konusu. İlçelerimizde yaptığımız Muhtar Toplantılarında bu bilgiyi muhtar arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Bu mekanizmamızla %40’ın altındaki raporu olan engellilerimizi de görebiliyoruz. Bizimköy Engelliler Üretim Merkezimiz Sanayi Odamızın örnek bir projesidir. Uluslararası ödül almış bir projedir. Engellilerin istihdam edilmesi ve en önemlisi bir anlamda rehabilite edilmesi oldukça önemli. Bence sosyal yönü ekonomik yönünden çok daha önemli. 
 
 
KADIN SAĞLIĞI
Kadın Sağlığı ve Eğitimi projesiyle heddef kitlenin çok daha üzerine çıkıldığını ifade eden Vali; “Kadın sağlığı Eğitimi Projesini biz çok önemsiyoruz. Toplumumuzun en temel unsurlarından birisi kadınlarımızdır. Kadınlarımızın sağlıklı olması ailenin ve toplumun sağlıklı olması anlamına gelmektedir.  Dolayısıyla kadınlarımızın sağlıklı olması bizler için çok önemli. Biz ilk Muğla Valiliğimiz görevinde bu projeye başlamıştık. Çıkış noktamızda meme kanseri konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmek, erken teşhis yapılması ve kendi kendilerini muayene edebilmeleri noktasına gelebilmeleri konusunda duyarlı hale gelmeleri idi. Çünkü meme kanserinde erken teşhis çok önemli. Süreç içerisinde Mersin’de, Samsun’da ve Diyarbakır’da bu çalışmaları yürüttük. Diyarbakır’ da terörle mücadele ederken bir yandan da 133 bin kadınımıza ulaştık. Kocaeli’de de Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi bizler için önemliydi ve bu konuda bir çalışma başlattık. Her ilde gelişen şartlara göre kadınlarımızı bulmuşken onlara başka konuları da ekleyelim ve kadınlarımızı daha duyarlı hale getirelim dedik. Anne sütünün önemi, beslenme, kadına yönelik şiddet, meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, normal doğumun önemi gibi bir çok konu kadınlarımıza anlatıldı. İl Sağlık Müdürümüzün önerisiyle organ bağışının önemi de bu projede yer aldı. Kocaeli’de 15-69 yaş grubundaki 678 bin hedef kitlemiz vardı. Biz bu hedef kitlemizi de biraz aşarak, 681 bin 966 kadınımıza ulaştık. Suriye kökenli bazı insanlarımıza da bu eğitimi verdik. Biz bu hedef kitleye ulaştık ve eğitimi bitirdik demiyoruz. Yeni gelen kuşak var, belki geçmiş dönemde bu eğitimi alamamış kadınlarımız olabilir. Bu kadınlarımıza da ulaşmayı hedefliyoruz. Eğitim çalışmalarımızın ardından kadınlarımız doktorlarımız tarafından muayene edilebiliyor. Yaklaşık 14 bin kadınımız mamografi ve ultrason için sağlık kurumlarına yönlendirilmiş ve bu eğitim çalışması sonrasında 37 kadınımızda meme kanseri ortaya çıkmıştır. Biz bir kişiyi bile erken teşhis edebilirsek bizim için önemli diyorduk. Şuanda 37 kadınımız bu eğitim çalışmasıyla erken teşhis edildi. Kadının olduğu her yere sağlık çalışanlarımız gitti. Bu projede görev alan tüm sağlık çalışanlarına özellikle teşekkür ediyorum. Hülya Hanıma da özveriyle kadınlarımızın olduğu her yere gitmeye gayret ettiği için teşekkür ediyorum. 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA