Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 18:04:38
Advert
 

Halk çöpten para kazansın

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Aras, çöpün kaynağında ayrıştırılması gerektiğini ifade ederek, “Fakat bundan halkın para kazanması gerekiyor” dedi
Halk çöpten para kazansın
Advert

YENİDEN Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Aras, partinin il binasında basına önemli açıklamalarda bulundu. Aras’ın gündeminde hükümetin yeni zamları ve Kocaeli’nin çöp sorunu vardı. Geçen haftaki il divan toplantısında, “Ekmeğin büyüğünü yandaşlar” yiyor diyen Aras, bu sözlere atıfta bulunarak, “Vatandaşın ekmeği daha da küçüldü, ihalecinin, rantiyecinin ekmeği daha da büyüdü. Zengin daha zengin olurken, vatandaşın ekmeği daha da küçüldü! Bir ülkede ekonomi bozuksa önce fazla kazananlar, fazla harcayanlar etkilenmeli. Peki bizde nasıl oluyor; bu iktidar büyük holdinglerin milyarlarca dolarlık borçlarını bir kalemde silerken hiçbir kaynak sorunu yaşamıyor. Ama EYT’lilere gelince, hani kaynak nerede diyor.

 

BORÇLARI SİLECEĞİZ

Şana, şöhrete, şatafata, protokole harcanan milyarlarca dolarlık bütçeler oluşturuyor. Vatandaşa da ekmek 1,75 oldu diyor. Bakan beyin birisi çıkıp diyor ki; elektriğe az bile zam yaptık. Vatandaşın bankalara olan borçlarını sileceğiz! Ve bizde diyoruz ki; biz iktidara geldiğimiz zaman bu milletin bankalara olan borçlarını sileceğiz Allah'ın izniyle. Bunun müjdesini genel başkanımız verdi. Biz de Kocaeli halkına tekrardan bu vaadimizi hatırlatıyoruz” dedi.

 

ÇÖP SORUNU VAR 

Kocaeli’nin çöp sorununa da değinen Aras; çöp sorunu için, partisinin çözüm önerisini de kamuoyu ile paylaştı. Aras, “Şehirlerimiz de gerek evsel atıklar, gerek sanayi atıkları büyük bir problem haline gelmiştir. Belediyelerimiz bu atıkları yakarak veya depolayarak soruna çare bulmaya çalışmaktadır. 20 yıl öncesinde ilimizde kurulan, çöp depolama alanları protestolara neden olmuştu, bugün de yeni depolama alanları sorun olmaktadır. Bu duruma bütün siyasi partiler ve STK temsilcileri, haklı olarak tepki göstermektedir. Fakat kimse çareyi ortaya koymamaktadır.

 

ÖNERİLERİNİ SUNDU

Çöplerin kaynaklarında ayrıştırılması bu sorunun en kalıcı çözümüdür. Bu konuda bilindiği gibi bazı belediyeler zaman, zaman uygulamalar yapmıştır. Fakat bu uygulamalarda adil davranılmamıştır. Öyle ki; kimi belediyeler ilçe esnaflarına, zabıta personeli aracılığı ile çöp kovaları dağıtarak, çöpü kaynakta ayrıştırma yöntemini uyguladılar. Lakin çöpten elde edilecek geliri, çöpü ayrıştıran halk ile bölüşmek yerine, bir şirket ile anlaşarak çöpleri onların toplamasına kamu gücü ile aracılık etmişlerdir. Böyle bir uygulamada toplayıcı şirketin belediyeye bir takım hibelerde bulunması dışında belediyenin bir kazancı söz konusu olmamaktadır.

 

ZORUNLU OLACAK

Çöp ayrıştırma zahmetine katlanan vatandaşın ise, hiçbir karı olmadığı için, bu külfete katlanmamış ve adalet temeline dayanmayan bu uygulamalar çökmüştür. Yeniden Refah Partisi iktidarında, gerek konutlarda, gerek işyerlerine ve sanayi tesislerinde, çöpü kaynağında ayrıştırmak bir kanuni zorunluluk haline getirilecektir. Ve bu zorunlu uygulamadan elde edilen kar, halkımıza dağıtılacaktır” dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA