Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 27.09.2020 SAAT 22:21:52
Advert
 

Mevlüt Soysal’ın yazısı

Mevlüt Soysal’ın yazısı
Advert

BU köşeler halkın…

Bu köşeler, yorumladığımız her konuda muhataplarına açık…

“Kandıra’dan gelen ses yüksek gibi çıkıyor fakat; Kocaeli siyaseti çöp depolama alanı konusunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a pek de karşı değil” diye başlayıp, bu konuda muhalefet partilerinden meslek odalarına, gazetecilerden kanaat önderlerine kadar birçok kesimin, depolama alanının yerine güçlü bir sesle karşı çıkmadığını ifade etmiştim.

Çöp depolama alanının yapılması düşünülen bölge olan İzmit Sarışeyh Köyü’nün muhtarı yazımın bütününe eleştiri getirdi.

“Anlatın” dedim, “ben yazıyorum.” İşte anlattıkları:

***

“Yazınızda, Kandıra’ya yapılması planlanan çöp depolama tesisi ile ilgili gerek siyasi partilerin gerekse de meslek odalarının bir uzlaşı içinde olduğunu ifade ediyorsunuz. Diyelim ki öyleler… Bu olunca bu yerin yeri doğru mu kabul edilmeli? Ne yazık ki geniş bir kesim meseleye çok uzak. Kandıra İzmit’in dibinde olmasına rağmen depolama alanının yapılacağı yeri kimse merak edip görmek istiyor. Ben AK Parti’nin, CHP’nin ve diğer partilerin başkanlarını, meslek odalarının temsilcilerini, gazetecileri buraya davet ediyorum. Gelip görsünler. Bu durumda da ‘Yer doğru’ diyeceklerse, inanın konuşmayacağım. Ama şundan eminim, gelip görseler, bizim misafirimiz olup bizi dinleseler, onlar da bu bölgeye karşı çıkar.”

***

“Bizler hizmete, yatırıma karşı değiliz. Bizler devletinin yanında, uysal insanlarız. Çöp depolama tesisinin de bir zorunluluk olduğunu biliyoruz. Sadece, seçilen bölgenin yanlış olduğunu ifade ediyoruz.”

***

“Orada Kandıra’yı besleyen bir orman var. Bu orman alanında ağaç olmadığını söyleyenler var. Gelip görseler, defne ağaçlarını fark edecekler. Ama uzaktan konuşuyorlar. O bölgede en değerli ağaçlar bulunuyor.”

***

“O bölge için en önemli konu da, yer altı suları. Kandıra’nın büyük bir bölümü o yer altı sularından besleniyor. Ve zemin suyu öyle çok sızdırıyor ki, bir zamanlar çeşmelerden suyla karışık mazot akmıştı. Çünkü oraya mazot sızıntısı olmuştu. Şimdi de çeşmelerden çöp suyu mu akacak?”

***

“Bilindiği gibi Kandıra’da tarım yapılır. İlçemizin en meşhur ürünü de karpuz. Köylümüz, depolama alanının yapılacağı bölgedeki kaynaklardan çıkan suyla karpuzlarını suluyor. Merak ediyorum; o tesis yapılırsa Kandıra’da karpuz kalacak mı? Kalsa bile bugünkü kalitesinde olacak mı?”

***

“Geldiler bir hayvan barınağı yaptılar. 200 metre tel örgü yaptılar. Sonra bir de taş ocağı… Bunun için de bir tel örgü… Şimdi de depolama alanı… Bu da yapılırsa, İzmit ve Kandıra arasında 6-7 kilometre set çekilmiş olacak. Kandıra’ya bu kent için hayvan barınağı ve taş ocağı yaptılar. Şimdi de depolama tesisi yapılacakmış. Kandıra yeteri kadar fedakarlık yaptı, şimdi bir fedakarlık daha isteniyor. Peki soruyorum: Kandıra hiç mi düşünülmüyor?”

 

 

 

 

CHP’de il için Solakoğlu da var

 

CHP İl Başkanlığı için adı geçen önemli kişiler var:

Hikmet Erenkaya, Harun Yıldızlı, Selman Yıldırım, Bozkurt Uslu, Sertif Gökçe, Fahri Örengül…

Bu isimlere rağmen başka aday arayışında olan partililer de var.

Peki, o isim kim?

Yaklaşık bir haftadır sohbet ettiğim CHP’lilerin ağzından Tamer Solakoğlu ismini duyuyordum ki, kendi kendine “Dur bir arayayım Solakoğlu’nu” dedim ve sordum:

“Adaylık düşüncen var mı?”

“CHP’de il başkanlığı sürecinin nasıl geçtiğini hepimiz biliyoruz. Adaylık düşüncemin olması farklı, aday olmam farklı… Elbette ki birçok CHP’linin adaylık düşüncesi vardır. Fakat önemli olan, aday olup olmamaları… Ben de bu noktadayım. Zaten ismi öne çıkan isimler de ‘Adayım’ demiyorlar.”

“Peki, şartlar nasıl oluşur?”

“Birkaç haftadır benimle bir araya gelip aday çıkmamı isteyen partililer oluyor. Partili arkadaşlarım  il başkanlığı için benim yola çıkmamı istiyorlar. Bu da bana gurur veriyor. Fakat bu süreçte ilçe başkanlarımızın, ilçe örgütlerimizin, delegasyonun tavrı önemli. Onlar ilkeler üzerinden bir çerçeve çizerler, o çerçeveye ben uyarım, aday olurum. Bir başkası uyar, o aday olur. Önümüzdeki günlerde ilçe başkanlarımız ve delegasyonumuz bir tanımlama yapacaktır. Bu tanımlamada kendimi görürsem yola çıkarım. Görevi de en iyi şekilde yapacağıma inanıyorum. Ama şimdiden aday olacağımı ya da olmayacağımı söyleyemem.”

Solakoğlu’nun görüşleri bu şekilde…

Adaylık için ismi geçen CHP’lilere bir isim daha ekleyebiliriz;

Baro eski Başkanı Tamer Solakoğlu…

 

 

Kocaeli’deki durum ve depremi unutmak

 

Bugün pazartesi…

Eğer bugün ya da yarın Türkiye’nin herhangi bir yerinden deprem olmazsa, “deprem” gerçeğini unutacağız.

Günlük hayatımızın koşturmacası içinde, bir başka zaman, bir başka yerde deprem oluncaya dek, depremi hatırlamayacağız.

Birkaç gün televizyonlarda boy gösteren jeoloji jeofizik uzmanları akademilerinin yollarını tutacak.

Birkaç gün birinci sayfalarda çıkan deprem haberleri iç sayfalara girecek.

***

Ben jeoloji mühendisiyim…

Tam 20 yıl 5 aydır deprem konusuna kafa yorarım.

99’un ağustos ayından beri bu konuyu yazar, çizer, anlatırım.

Ve bildiğim, ve inandığım bir gerçek var:

Türkiye’de deprem, depremin olduğu günü takip eden birkaç gün konuşulup unutulur.

Yeni bir depreme kadar…

Yeni enkazlara…

Yeni ölümlere kadar…

***

Ben bu kentte, Kocaeli’de yaşıyorum ve yerim, yurdum, dünü bugünüm, yarınım, Kocaeli…

Ve Kocaeli’yi gerçekçi bir isim, Doç. Dr. Tahir Büyükakın yönetiyor.

Birkaç ay önce düzenlenen deprem sempozyumundaki sözleri hala aklımda…

“Şapkayı önümüze koyup düşünmek gerek. Özeleştiri yapmalıyız. Çok güzel toplantılar yapıyoruz ama sonucunu iyi getiremiyoruz.”

“Güçlendirilmiş yapılarımız ile ilgili bir akademik çalışma var mı? Bizim için bu sempozyumlar doçentlik ve profesörlük dosyasına koyacak çalışmalar olmasın. Hayata dair çözümler bulmamız gerekiyor. Burada hayata dokunacak çözümler çıksın. Bir sonuç bildirgesi çıkarın, belediyeler neler yapmalı bunu yazın. Biz de takip edelim. Marmara bir havuz olarak değerlendirilmeli. Depreme maruz kalan ilde vali, belediye başkanı nerede olacak, nasıl gitmesi gereken yere gidecek bunu bilmiyoruz.”

“İl afet planları iyi bilinmediğini biliyorum. En hazırlıklı kurum askeriye. Belgelerde yazılı bilgiler var. Kaç battaniyeyi nereye götürüleceği belli. Peki bu battaniyeleri ilgili yere götürecek kişi nerede olacak? Canlıya yakın bir tatbikatımız yok. STK’ların faaliyetlerini çok önemli buluyorum. GESOTİM çok titiz çalışıyor. Her mahallede teşkilatlanmamız gerekiyor. Akademisyenlerimiz gönüllü çalışmalara destek versin.”

“Büyükşehir Belediyesi olarak 65 tane jeofizik, jeolojik etüt çalışma yapmışız. Türkiye’nin yüzde 66’sı deprem bölgesinde. Türkiye’de her 100 kişinin 55’i bir ve ikinci derece deprem bölgesinde yaşıyor. Deprem gecesi nasıl insanlara ulaşım sağlanacak. Çok güzel planlar yapılsa da yollar kapanınca nereye gideceksiniz? 2 milyonluk şehirde 35 bin kişiye eğitim vermişiz. Biz büyükşehir olarak elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Risk altındaki binalar için çalışma yapacağız.”

***

Evet;

Bardağın boş tarafına bakmalıyız…

Kuşkusuz ki yapı stoku meselesinde ilk sorumlu Büyükşehir Belediyesi değil…

Hükümet var…

Valilik var…

Kuşkusuz ki salt Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmasıyla depreme hazır bir kent olamayız.

Fakat Büyükakın bu konuşmaları daha çok yaparsa…

Bu konuda tüm bileşenleri çalışmaya davet ederse…

En azından “unutma” sorununu bir parça aşarız.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA