Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 00:20:17
Advert
 

Bunlar da Marika Mehmet’in yanıtları

Bunlar da Marika Mehmet’in yanıtları
Advert

 

Geçtiğimiz günlerde bir yazı kaleme aldım. SUMOTAŞ’ta yaşanan gergin süreci değerlendirdik ve üyelerin Başkan Marika Mehmet Top’a yönelik eleştirilerini tek tek kaleme almıştım. Ayrıca yazıda dikkat çektiğim bir husus şuydu, “Ben gazetemin Sorumlu Yazı İşleri Müdürüyüm. Yapılan her türlü eksikliğin sorumlusu benim” deyip herkesin aynı hassasiyette olmasına özen göstermesini istemiştim.

İşte habercilik mahiyetinde bu sorumluluğumuzun temelinde cevap hakkı vardır. Yani üyelerin Marika Mehmet Top’a bir eleştirisi varsa ve bunu haberinizde ya da köşenizde değerlendirdiyseniz karşınızdaki insana da cevap verme imkanını sunacaksınız.

Görüşme teklifi Marika Mehmet’ten geldi. Sohbet ortamında bir süre kendisiyle görüştük. Öncelikle istifasını önceki gün için “Bugün vereceğim” dedi. Akşama doğru da verdiğini söyledi. Mektup noterle gönderildiği için artık resmen başkan değil diyebiliriz.

Ben sordum, ithamları tek tek yönelttim, o da yanıtladı.

 

 

SUMOTAŞ’IN MALİ DURUMU

Öncelikle borç durumunu sordum ve bu konuda şunları söyledi Marika Mehmet:

Vergi dairesi ve SGK durumu ile banka dokümanları dışında kooperatifin gelir ve gider tablosunda 209 bin 748 lira eksideyiz. Bu tabloyu yeni yönetimle birlikte üyelere açıkladık. Crown Bevcan firmasından yük hasarı sonucu bize kesilen ceza tutarı 114 bin 642 lira. Fritolay’dan kooperatife kesilen yaptırım cezaları ise 107 bin 610 lira. Bu ceza araç temin edemediğimiz ya da geç teslim ettiğimiz için kesiliyor. Toplamda ise 222 bin 252 lira SUMOTAŞ’ın kasasından çıkan, ancak üyelere yansıtılmayan para var. Ama bunun Crown Bevcan’a hasarlı kutular için ödenen cezanın 114 bin lirası SUMOTAŞ’a iade edilecek. Bu konuda sigorta işlemleri sürüyor.

Bunların dışında sigorta alacağımız 790 bin lira, avans alacağımız 822 bin lira, mazot alacağımız 6 milyon 392 bin lira ve 12. ay piyasa tutarı ise 550 bin lira olmak üzere toplam 8 milyon 554 bin lira alacak gündemde. Piyasa tutarı dediğimiz olay şu… Biz bazen dışarıdan araç temin ediyoruz ve ödemesini peşin olarak veriyoruz. Peşin olmadan araçlar gitmiyor. O yüzden peşin çalışmak zorundayız.

Bunların dışında toplam borcumuz 9 milyon 620 bin lira, genel alacak miktarı da 8 milyon 776 bin 252 lira. Aradaki fark ise 843 bin 748 lira…

Shell’in bize uyguladığı faiz miktarı 634 bin lira. Bunu yeni yönetimle birlikte Shell’e gidip anlattık, bize bu faizin kaldırılacağı şifai olarak söylendi. Ancak evrakı almadan uygulamaya geçmediğinden bunu da genel borç üzerinde gösterdik. Bu anlamda kooperatifin toplam borcu 209 bin liradır… Bu rakam SUMOTAŞ’ın özeti ve gerçeğidir.

 

BİRLİĞİ SAĞLAMALIYIZ

SUMOTAŞ bugün 2016 yılının aidatları ile yürüyen bir kurum. O yıllardaki asgari ücret 1300-1400 liraydı, 2019’da ise 2021 lira oldu. 2016’da sigorta primi 300 lira ise geçen yıl 700 liraya yükseldi. Bu para benim cebimde değil. Mali tabloya göre bilançoda 209 bin lira zarar ettik. Bu konu bizim açımızdan işletme zararıdır. Bu durumu da 25 gün önce yaptığımız toplantı ile üyelerimize anlattık. Ticarete hep belli bir noktadan bakıyorlar. Ticaret böyle olmaz.

Biz etkimizi siyasetin iktidar ve muhalefet kanadı ile birlikte göstermek adına oluşturmak istiyoruz. Bütün siyasilerle ilişki içindeyiz. SUMOTAŞ’ı üst lige çıkarmaya çalışıyoruz. Anlaşılamayan konu budur. Haliyle bu taraflarda gezmek ister istemez bir bedel… Yarın öbür gün iş yaptığımız kuruluşla sözleşme krizi yaşamamız durumunda bu desteği arkamızda görmek için bu kadar çalışma yapıyoruz. Bunu sağlayamazsak SUMOTAŞ her zaman zarar eder.

Bu anlattığım bilgilerin tamamı SUMOTAŞ’ın belgelerinde mevcuttur. Şunu eleştiren arkadaşlarımıza öneriyorum; bağımsız denetimci getirsinler. Kendileri istedikleri denetimciyi getirsin. Tüm dosyalar tek tek irdelensin. Benim dönemimle ilgili her şey çok açık ve ben buna güveniyorum.

Ayrıca oradan bir iki evrak alıp fotoğraf çekip sanki eksi gösterilip de burada kayıp para varmış gibi değerlendirmeler yanlış olur. Çünkü onun alt yapı doneleri muhasebe kayıtlarında mevcuttur.

 

AYDINLATMA DİREKLERİ KONUSU

Ben yaptığımız toplantıda bir açıklama yaptım; ilişkileri anlatırken neler yaptığımızı tek tek ortaya koyduk. Direkler gündeme geldiğinde yapılanları anlatırken yan tarafımızda Murat Aydın oturuyordu. Ona dedim ki, “Bu direklerin tanesi ne kadardır?” Bana “300 bin lira civarında” dedi. 6 tane direk var, ben de SUMOTAŞ’a 1 milyon 800 bin liralık katkı sağlamışız. 1 milyon 800 bin lira ödeyerek bu direkleri aldım demedim. Biz direkleri Suadiyespor’un sahasından söktük, getirip kendi alanımıza diktik. Bunlar büyük olaylar. Para harcadık demedim, katkı sağladık dedim. Buna yanlış anlamışlar.

 

EN ÇOK TARTIŞILAN KONULARDAN BİRİ; KREDİ

Kredi konusuna gelince…

SUMOTAŞ gibi kurumlarda yönetimden gizli hiçbir şey yapılamaz. 2019 yılının ikinci ayında kriz herkesi etkiledi. Burada Shell şirketi bizim 45 günlük hak edişimizin tamamını istedi. 45 günde bir yaptığımız ödemelerimizi 15 güne çekmek istedi. Biz ise böyle bir şeyi kabul edemezdik. 15 gün yerine 30 günlük ödeme planlamasını karşılıklı kabul ettik. Fakat 15 günlük ödeme yapmak durumunda kaldık. Bu sürede kullanılan akaryakıtın miktarı 2 milyon liraydı. Parayı üyelerden hemen toplayamazdım. Bankaya giderek faturaları ibra ettik ve parayı Shell’e fatura karşılığı ödeme yaptık. Banka faturaları ödeme karşılığında kredi vermiş oldu. O paranın tamamı Shell’e fatura karşılığı yönlendirildi. Bu işlem yönetim kurulu tarafından yapıldı. Tek imza ile zaten hiçbir şeyi yapma imkanımız yok. Bununla ilgili bilgi İş Bankası’nın Alemdar Şubesi’nin müdürü Gürbüz Bey’den alınabilir.

 

VE ŞU ARSA MEVZUU

Bir arsa almak istedik, ancak alınamadı. SUMOTAŞ’a ek akaryakıt ruhsatı alınmıştı. Bu ruhsat kurumun dışarıdan akaryakıt alarak kendi üyelerine satabilme özelliğine sahip bir ruhsattı. Dökme mazot alarak üyelerimize indirimli, yani maliyetine mazot verecektik. Teklifler alındı ve 713 bin liraya Hedef Petrol ile anlaşıldı. Yani söylendiği gibi 730 bin lira değil. Bu arada arsayı almak için Murat Koç’dan alınan 2 buçuk milyon lira emanet ve Hedef Petrol’e ödenmesi gereken 713 bin lira için SUMOTAŞ olarak 2 milyon 800 bin lira kredi talebinde bulunduk. Bunları yine üyelerimizle paylaştık, durumu anlattık. Kredi cuma günü onaylanıp hesaba yatması gerekirken yönetim kurulundan bir arkadaşımız, Adnan Bilaloğlu’nun imza vermemesi nedeniyle kredi durduruldu. Salı günü tekrar imza aşamasına gelindi. Bizim yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber İstanbul’daki fabrika ziyaretimizde Çarşamba gününe kadar anlatmış olduğumuz bu konu üzerine destek istedik. Bu desteğin doğrultusunda hareket edilecekti. Krediye de ihtiyacımız yoktu. O gün para yetişmeyince Hedef Petrol ve üye alacakları sebebiyle günlük sıkıntıya girildi. Bu para hala hesaplarda mevcut. Ancak kullanamıyoruz. Bu arkadaşımızın imza vermemesi nedeniyle icra takibi başladı ve 166 bin lira ekstra maliyet çıktı. Şayet o imza verilseydi 166 bin lira faiz ödenmeyecekti. Üyelerin hak edişleri yatırılacaktı. Akaryakıt yeniden gelecekti. Kısacası hiçbir sorun yoktu.

Buradaki paraya ihtiyaç duyulmasının sebebi belli. Üyeler fazla akaryakıt aldığından dolayı ödemeleri yüksek oluyor. Bu yüzden böyle bir çözüm denedik. 1000 liralık yere 3000 liralık, 2000 liralık yere de 4000 liralık akaryakıt kullanıldığından dolayı üyeler kooperatife borçlu kalıyordu. Dahası anlattığım bütün bu rakamlar SUMOTAŞ kayıtlarında mevcuttur.

 

MURAT KOÇ’TAN ALINAN PARA

Murat Koç’tan gelen 2 buçuk milyon lira meselesine gelince...

Bu borcun 500 bin lirasını ödedim. Borç 2 milyon lira kaldı. Arkadaki yerle ilgili bir çalışma vardı. Aldığımız parayı oradaki geçiş sürecinde kullanacaktık. Ben Murat Koç’u tanımam. Gelen para ne oldu, 7. aydaki iş yoğunluğu ve üyelerin fazla akaryakıt alması dolayısıyla Murat Koç’un parası akaryakıta kullanıldı, Shell’e ödendi. Ama üyeler maliyetine akaryakıt temin etmiş olsaydı bu parayı kullanmak zorunda kalmazdım. Bunu bütün üyeler biliyor. Yani para üyelerin üzerinde.

Akaryakıtla ilgili Shell’le çalışmamıza istinaden Opet firması ile görüşüyorduk. Bu arada Murat Koç burayı işletmek için bizden istedi. Biz de kendisinden işletme karşılığında hibe istedik ve 2 buçuk milyon lira aldık. Üyeler bunu kabul etmeyince parayı geri vermek durumunda kaldık. Fakat parayı da fazla akaryakıta kullandığımız için ödemeleri parça parya yapmak kaydı ile çek kestik. Sonrası zaten malum…

 

ASFALT KIRIĞI MESELESİ

Söylendiği gibi asfalt kırığı nedeniyle bir bedel ödendi. Hizmet ya da bir şey alınırken belli bir bedel ödenir. Bu konudaki tüm masraflar SUMOTAŞ’ın muhasebe kayıtlarında mevcuttur. Yazılan rakamlar afaki rakamlardır.

 

KAMERACI DA SUADİYELİ

SUMOTAŞ’ın her yerine güvenlik amacıyla kamera yerleştirmek istedik. Üstelik Suadiyeli bir firma ile anlaştık. Kameraları yapan firma bizzat köyümüzün insanıdır. Tüm baskılara rağmen gelip işini teslim etmemiştir. Yenidoğan Kamera Sistemleri adı ile bilinen bur kuruluş. Sahibi Suadiye’de ikamet ediyor. Parasını aldı, ancak henüz teslim etmedi. Ödenen miktar 95 bin lira.

 

MUHASEBE PROGRAMINA 106 BİN LİRA

Hani yok deniyor ya, biz şu muhasebe programını kuruma kazandırıyoruz. Yeni sistemde veri indirimli olarak hazırlanıyor. Arkadaşlar hala çalışma halindeler. 106 bin lira maliyetli bir çalışma. Buraya da borcumuz bulunmuyor.

 

YIKAMA TESİSİ SHELL’İN HİBESİ

Yıkama tesisini evet Shell bize hibe etti. Mevcut kontrat bittiğinde tamamı SUMOTAŞ’a ait olacak. Orada yapılan masrafımız elbette oldu. Kurulma masrafı olarak yanlış hatırlamıyorsam 60-70 bin lira civarında para kullanıldı. Bu da yine SUMOTAŞ kayıtlarında mevcut. Aynıca Benzin istasyonunun önünde yazıhane yaptık, toplam maliyeti 40 bin liradır. Barınma yeri gibi bir şey.

 

KENDİMİ ŞİKAYET ETTİM

SUMOTAŞ’a ait kayıp tek bir çek bile yok. Hatta böyle bir iddia olunca savcılığa giderek kayıp çek var diye kendimi ihbar ettim. 2. başkanım Mehmet Yılmaz ile birlikte gittik. Kendi yönetimimizi şikayet ettik.

 

MARİKA MEHMET’İN SON MESAJLARI

Size bir tablo verdim, bu evrakı şahsım Marika Mehmet Top, Adnan Bilaloğlu, Mehmet Yılmaz ve Nusret Adıgüzel makam odamda veriler alındıktan sonra hesap makinesi ile toplamaları yaparak, Adnan Bilaloğlu’nun olaya vakıf olduğu bir ortamda hazırladık. Mehmet Yılmaz, bu işlemler yapılırken yarım saatliğine aramızdan ayrılıp evini kiraya vermeye gitti. Daha sonra bu tablo tüm yönetim kurulu ile paylaşılmış, 25 gün önce de üyelere bilgilendirmesi yapılmıştır.

Cuma günü krediyi alamadık, durumu da pazartesi günü iş yaptığımız fabrikaya anlattık. Oradan gelecek cevap bize olumlu yansıyacaktı. Bu yönetim kurulundaki arkadaşlarımın bilgisindedir. Görüşmeye de yönetimle birlikte gidildi. Kredi alınmasını ben istemedim. Ancak salı günü kredi anlaşmasını yapmak üzere tekrar bankaya gittik. Yine orada krediyi almayalım, fabrikadan çarşamba günü gelecek kararı bekleyelim dedim. Yine kredi o şartlarda alındı. SUMOTAŞ’ın bu krediye ihtiyacının olmadığı yönetimdeki arkadaşlar tarafından biliniyordu. Ancak benim algıladığım bu olay şahsıma yönelik karalama ve yıpratma amacıyla yapılmış bir operasyondur.

Sonuç olarak biz bir ailenin çocuklarıyız. Amaç SUMOTAŞ’a hizmetse hep birlikte doğru karar vermeliyiz. Hizmet konusunda SUMOTAŞ’a elimizden geleni yapmışızdır. Hizmet ederken eksiklerimiz olmuştur. Ama SUMOTAŞ’a maddi zarara uğratmamız söz konusu değildir.

Marika Mehmet Top gitsin de ne olursa olsun şeklinde hareket eden birileri var. Benim üye ile, Suadiye halkı ile hiçbir sorunum olmaz, olamaz, oldurulamaz da… Yerim yurdum bellidir. Hesap veremeyeceğim hiçbir şey yoktur. Bunun devamlı basında yazılarak tartışılması kurumumuza zarar getirir. Yasal süreçle ilgili ne varsa yapılsın, gerçekler ortaya çıkacaktır. Hukuki tüm yollar açıktır. Verilemeyecek hesabımız yok. Müfettiş kayıtlarında bir sorun tespit edilirse sorumlusu yönetim ve denetim kurulları değil, bizzat Marika Mehmet Top’tur. Bunu da yönetim ve denetim kurullarındaki arkadaşlarımızın raporlarında mevcuttur.

SUMOTAŞ bugün kapatılsa kurumun borcu 209 bin lira eksi bakiyesi vardır. Shell faizi ile ilgili de gereken yapılmıştır.

Suadiye’de SUMOTAŞ üyeleri arasında 20 ile 30 üye kendinden başkan olmadığı müddetçe hiçbir başkanı kabullenemezler. Bu yapı Suadiye’ye ve SUMOTAŞ’a zarar veriyor. Hiçbir toplumsal istişarelerde olmazlar. Ortak hareket etmezler. Bunların dünyaları farklıdır. Fakat onların düşündükleri gibi bir dünya da yoktur. Geldiğimde iki tane aracım vardı, şimdi tek araç mevcut. 76 yaşına kadar rahmetli babam kullandı. Biz ailece ekmeğimizi direksiyondan kazanırız. İllegal yollarla işimiz olmaz.

 

PAŞA MESELESİNE GELİNCE…

Bir de toplantıyı neden SUMOTAŞ’ta değil de Paşa’da yaptığımla ilgili spekülasyon oluşturulmuş. Bir kere ben kimseden korkmam. Buna karşın istifa ettiğim bir yere neden gideyim? Bunu bile yanlış anlamışlar…

 

***

 

Evet, Marika Mehmet Top’un bizzat şahsıma anlattıkları bunlar ibaret. Söylediğim gibi, cevap hakkı önemlidir. Buna saygı gösterim imkan tanımak da bizim görevimizdir. SUMOTAŞ bundan sonra ne yapar ne eder bilemem. Ancak bir an önce bir şekilde tartışmaların önüne geçerlerse iyi olur. Yoksa kurumun zarar görme ihtimali çok fazladır…

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA