Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.08.2020 SAAT 06:36:48
Advert
 

Metal işçisi 5 Şubat'ta greve çıkacak

Metal iş kolundaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Birleşik Metal-İş, MESS'in son teklifini reddetti. Fabrika temsilcilerinin katıldığı toplantıda 5 Şubat'ta greve çıkma kararı alındı
Metal işçisi 5 Şubat'ta greve çıkacak
Advert

 

 

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konferasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) 5 Şubat’ta greve başlama kararı aldı. Metal iş kolundaki toplu sözleşme sürecinde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Hak-İş bünyesindeki Özçelik-İş Sendikası toplu sözleşme imzalamıştı. Bugün açıklanan anlaşmanın ardından DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in toplu iş sözleşmesi komisyonu toplantı yaptı. Toplantıda 37 fabrikanın temsilcileriyle bir araya gelindi ve gelişmeler değerlendirildi. Toplantıda, 17 fabrika temsilcisi anlaşmaya imza atılması yönünde oy kullanırken, 20 fabrika temsilcisi greve “evet” dedi. Böylece Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin 5 Şubat’ta greve çıkması karara bağlandı.
TARİH YAZMA GÖREVİ
Greve “evet” diyen 20 fabrikanın üye sayısı açısından çoğunlukta ve en büyük fabrikalar olduğu belirtildi. Birleşik Metal-İş, toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. MESS’in yüzde 17 teklifinin “sefalet ücreti” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Merkez TİS Komisyonu MESS’in sefalet ücreti dayatmasını kabul etmedi. Merkez TİS Komisyonumuzun önerisini değerlendiren Genel Yönetim Kurulumuz, daha önce 5 Şubat’ta uygulanmak üzere alınan grev kararını arkasında olduğunu bir kez daha vurguladı. Genel Yönetim Kurulumuz, 5 Şubat grevini etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı” denildi. Toplam 10 bin işçinin grevde olacağı aktarılan açıklamada, “5 Şubat’ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak. Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır.
DAYANIŞMAYA DAVET
Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir” ifadelerine yer verildi. Greve destek çağrısı yapılan açıklama şöyle devam etti: “Birleşik Metal İşçileri Sendikası her zaman olduğu gibi bugün de, tüm metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının, ekmek ve adalet mücadelesinin bayraktarlığı görevini gururla, onurla sürdürecektir. Metal işçileri 5 Şubat’ta bir kez daha tarih yazacak. Biliyoruz ki, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında işçilerin gözü, kulağı ve dayanışması metal işçileriyle olacaktır. Tüm sınıf dostlarını ve tüm metal işçilerini bu destana ortak olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz. Metal işçileri, sorumluluğunu taşıdığı binlerce metal işçisinin taleplerine sahip çıkacak, bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir. Bugün tüm diğer günlerden daha güçlü, daha kararlıyız.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.1829 TL 7.1543 TL
Euro
EURO
8.5140 TL 8.4800 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA