Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 13:02:59
Advert
Advert Advert
 

Feyzioğlu'ndan Kıbrıs açıklaması

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KKTC’de gerçekleşecek ve Kapalı Maraş’ın hukuki, siyasi ve ekonomik açıdan değerlendirileceği sempozyumla ilgili konuştu. Feyzioğlu, “Son söz Kıbrıs Türklerinindir” dedi
Feyzioğlu'ndan Kıbrıs açıklaması
Advert

FEYZİOĞLU’nun açıklaması şu şekilde: “Kıbrıs hem Türkiye hem KKTC için milli bir davadır. Her iki devletin de yaklaşımı hükümetler üstüdür. Geçtiğimiz aylarda Ankara’da Türkiye Barolar Birliği olarak bugüne kadar dünyada Kıbrıs konusunda toplanmış en kapsamlı uluslararası sempozyumu gerçekleştirmiştik. Bu sempozyumun sonuç bildirgesinde alanında uzman, çoğunluğu İngiliz uluslararası hukukçu ve siyaset bilimcilerinin de ittifakıyla pek çok önemli tespit yapıldı.

 

ETNİK TEMİZLİK

Bunların ışığında, şu hususların altını önemle çizmek gerekiyor. Kıbrıs’ta 1974 Barış Harekatı’na kadar Türkler etnik temizlik tehlikesi ile karşı karşıyaydı. 1974’ten bu yana Ada'da Türkiye’nin garantörlüğü ve Kıbrıslı Türklerin kendi devletlerini kurmuş olmaları sayesinde kan dökülmemektedir. Türkler ve Rumlar güven içinde yaşamaktadır. Rum kesimi Kıbrıs Türklerine dünya çapında bir izolasyon ve ambargo uygulatmaktadır. Bu, kitlesel boyutta bir insan hakkı ihlalidir. Şimdi el birliği ile bu izolasyonu ve ambargoyu kırma zamanıdır.

 

AZINLIK YAPMAK İSTİYORLAR

Kıbrıs Türklerinin yüzde 65 evet diyerek Annan Planı’nı kabul ettikleri, karşılığındaysa Rumların yüzde 76 ile bu planı reddettikleri andan itibaren Kıbrıs’ta tüm parametreler değişmiştir. Rumların Kıbrıs Türkleri ile eşit, iki toplumlu iki federe devletli bir birleşme niyetinde olmadıkları ortaya bir kez daha çıkmıştır. Rum yönetiminin amacının Kıbrıs Türkünü bir azınlık statüsünde kendilerine bağlamak olduğu anlaşılmıştır.  Şu hâlde birleşme müzakereleri Rumlar yüzünden anlamsız hale gelmiştir. Dünyanın bu gerçeği görmeye farklı sebeplerle direniyor olması gerçeği değiştirmez. Güneş balçıkla sıvanmaz. Kapalı Maraş’ın açılımı bu süreç içerisinde değerlendirilmelidir.

 

YENİ BİR YOL HARİTASI

Birleşmeyi reddeden, Kıbrıs Türkünü azınlık haline getirmek isteyen Rum yönetimi birleşme müzakerelerinin uzamasını arzu etmektedir. Çünkü belirsizlik, Rumlar tarafından izole edilmiş Kıbrıs Türkünü ve özellikle Kıbrıs Türk gençliğini umutsuzluk duygusuna sevk etmektedir. Öyleyse, bu umutsuzluk duygusunun,  güvenlik kadar Kıbrıs Türkünün refahını da esas alan yepyeni bir yol haritayla sökülüp atılması lazımdır.

 

MARAŞ AÇILIMI

Maraş açılımı, yaptığımız uluslararası sempozyumun devamı niteliğinde bir toplantıdır. Madem ki Rum yönetimi kendilerini Kıbrıs Türkünden üstün görmektedir ve eşit koşullarla birleşmeyi reddetmektedir, birleşme müzakerelerinde zaman zaman gündeme gelmiş olan Maraş’ın anlaşma olur ise devri konusu artık anlamını kanaatimizce yitirmiştir.  Elbette takdir yalnızca ve yalnızca Kıbrıs Türklerinindir. Kıbrıs Türklerinin geleceğine sadece Kıbrıs Türkleri karar verebilir. Türkiye’nin görevi Kıbrıs Türkünün önünü açmaktır. Rum yönetiminin Kıbrıs Türkünü sevk etmesini önlemektir. Kıbrıs Türkü’nün refahının önündeki engelleri kaldırmaktır. AB pasaportu vaadiyle Kıbrıs Türk gençliğini ikinci sınıf vatandaşlığa ve en sonunda da asimilasyona ikna etmeye çalışan Rum planını bozmaktır.

 

KKTC EGEMENLİĞİNDEDİR

Bu noktada Kapalı Maraş’ın KKTC egemenliğinde sivil yerleşime açılımı Kıbrıs Türküne emsalsiz bir refah ortamı sağlamaya elverişlidir. Kapalı Maraş’la ilgili bazı bilgi yanlışlarını da gidermek lazımdır. Kapalı Maraş Birleşmiş Milletler'in elinde değildir. KKTC egemenliğindedir. Hali hazırda bir askeri güvenlik bölgesi statüsündedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550 sayılı kararında KKTC’nin hiçbir şekilde tanınmaması tebliğ olunduktan sonra, Kapalı Maraş’la ilgili olarak bu bölgenin eski sakinlerinin yerleşimine açılması gerektiğinden söz edilmektedir. Kıbrıs Türkü’nün bağımsız ve egemen devletini tanımayan güvenlik konseyi kararını, Türkiye’nin, KKTC’nin veya tek bir Kıbrıs Türkünün tanıması söz konusu bile değildir.

 

TÜRKİYE’NİN NİYETİ

Ancak bu kararda bile kapalı Maraş’ın 1974 öncesi sakinlerinin yerleşimine açılmasından söz edilmesi önemlidir. Nitekim TBB olarak gerçekleştirdiğimiz uluslararası sempozyumda Maraş’ın 74 öncesindeki sakinlerinin terk ettikleri otellere, evlere davet edilmelerinin şartları ve yolları konuşulmuştur. KKTC’nin ve Türkiye’nin niyeti Maraş’taki binalara ve o binaların arsalarına dışarıdan üçüncü kişileri yerleştirmek değildir. Maraş’ı eski sakinleri veya onların mirasçılarıyla canlandırmak, Kıbrıs Türklerine yepyeni istihdam ve ticaret alanları açmak, KKTC’nin ekonomisini böylece şahlandırmaktır.

 

DEMOKRASİ VE HUKUK

KKTC; insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti alanında dünyanın en ileri devletlerindendir. Ekonomik alanda da hedefimiz KKTC’nin bir Singapur olmasıdır. TBB tarafından gerçekleştirilecek Kapalı Maraş’ın hukuki, siyasi ve ekonomik yönleriyle açılımı konulu çalıştayı düzenleme görevi, yaptığımız uluslararası sempozyumda ortaya çıkmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve KKTC Başbakanlığı tarafından da bu toplantının bir devam toplantısı olarak organize edilmesi görevi bize verilmiştir.  Kıbrıs Türkü’nün refahı ve parlak geleceği için tarihsel bir sürecin parçası olmak bizim için en büyük onurdur. Her türlü yanlış anlamayı gidermek için şunu bir defa daha tekrar ediyorum. Toplantının günlük siyasetle alakası yoktur. Çünkü Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC için günlük siyasetin üzerinde bir davadır. Kıbrıs’ın geleceği hakkında son söz, Kıbrıs Türklerinindir. Bizim görevimiz Kıbrıs Türkünün önünü açmak, kalkınmasının önündeki engelleri tek tek kaldırmaktır.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA