Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 18:41:59
Advert
Advert
 

Hayvan dostları, hayvanlar için adalet istedi

KOHAYDER üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek hayvanlara adalet için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen yönetmen Ahmet Faik Akıncı ve oyuncu arkadaşı Burhan Sırma'yı karşılayarak basın açıklaması gerçekleştirdi
Hayvan dostları, hayvanlar için adalet istedi
rek

Boran KAYALAR - Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği(KOHAYDER) üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek hayvanlara adalet için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen yönetmen Ahmet Faik Akıncı ve oyuncu arkadaşı Burhan Sırma'yı karşılayarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve yürütme kurulu üyelerinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Meral Dönmez ve Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu eski Başkanı Rafet Kırgız’da yer aldı. Grup adına basın açıklamasını gerçekleştiren KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik Ketenağ, “Maalesef çok az kişiydik ama kalplerinizin bizimle olduğunu biliyoruz. Bugün aramızda bulunan üye ve gönüllülerimize ve ayrıca bizleri yalnız bırakmayan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyor, sevgili hayvan dostu Ahmet ve Burhan Bey'in yolu açık olsun deyip güzel haberlerle dönmelerini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Her günün canlara zulüm olduğu”

Sözlerini sürdüren Ketenağ, “Hayvanlara Adalet Yürüyüşü için 15 Şubat Cumartesi günü İstanbul'dan Ankara'ya yola çıkan yönetmen Ahmet Faik Akıncı ve sanatçı arkadaşı Burhan Sırmabıyıkoğlu bu sabah saat 10.00 gibi İzmit'e ulaştı. İlk durakları dün akşam Darıca oldu ve oradaki hayvan dostları ile buluşularak önerileri ve talepleri alındıktan sonra bu sabah bizlerle buluştu. Kocaeli durağından sonra Adapazarı ve Bolu'daki hayvan dostları ile görüşülüp öneri ve talepleri alınıp Salı günü Ankara'ya ulaşılarak yine birçok STK’nın ve gönüllünün katılımı ile Meclise yürünecek ve parti başkanları ile görüşülecek. Çarşamba, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la görüşülerek uzun süredir beklenen yasanın ivedi bir şekilde çıkarılması ve yasanın çıkmadığı her günün canlara zulüm olduğu dile getirilecek” diye konuştu.

 

 

“Yasal güvence altına alınmalıdır”

Ketenağ sözlerini, “Mevcut yasanın hayvanlara karşı işlenen suçları engellemeye yetmediğini tüm toplum olarak görmekteyiz ve bunların acısını elimiz kolumuz bağlı olarak yaşamaktayız. Bizler de bir kez daha bu vesile ile taleplerimizi iletiyoruz. En son mecliste görüşülen tasarı biraz yüreklerimize su serpmekte ve hayvanların aleyhine olacak şekilde değiştirilmeden, törpülenmeden meclisten onaylanarak geçmesini beklemekteyiz. Öncelikle tıpkı bizler gibi CANLI olan hayvanlara kanunen "hukuki statü" tanınmalı ve onların “MAL” değil “CAN” olduğu artık kabul edilmelidir. Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın, tüm hayvanlar eşit ve adil yasal güvence altına alınmalıdır” şeklinde sürdürdü.

 

“Bunlar için bütçe ayrılmalı”

Ketenağ sözlerinin devamında, “Hayvanlara karşı sadece bazı şiddet ve kötü muamele eylemleri değil, tüm eylemler kabahat olmaktan çıkartılıp suç olarak tanımlanmalıdır. Bu suçu işleyenlerin sabıka kaydına işlenmelidir. Hayvan üretimi ve satışları en az 5 yıl yasaklanmalı, yurt dışından kaçak giriş, merdiven altı üretimin önüne geçilmesi için ciddi tedbirler alınmalı, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan üretim ve satışlar, hayvan dövüşleri için bakanlıkça ayrı bir bilişim ekibi kurulmalı maliye ve emniyet teşkilatları ile eşgüdümlü çalışılmalıdır. Sadece nüfusu 100 bin olan değil, nüfus sayısına bakılmaksızın her ilçede tıbbi ve insani koşullarda kısırlaştırma ve tedavi merkezleri kurulma zorunluluğu getirilmeli, illerde büyük operasyonların yapılabileceği donanımlı hayvan Hastanelerinin oluşturulması ve bunlar için bütçe ayrılmalı” ifadelerini kullandı.

 

“Ciddi para cezaları kesilmeli”

Sözlerini sürdüren Ketenağ, “Kanuna uymayan, ihmallerin ve hak ihlallerinin yaşandığı bakımevlerine ve personellerine ilişkin cezai yaptırım getirilmeli. Kanunu uygulamayan, hak ihlalinde bulunan belediyeler üzerinde de Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yaptırım olmalı. Yasak ırk kapsamında bulunan köpeklere ilişkin yeniden düzenleme yapılmalı, ırkından dolayı bakımevlerinde hapsedilerek ölümü bekleyen canlar olmamalı. Onları hunharca suistimal eden insanlar cezalandırılmalı. Bakımevlerinde ölümü bekleyen canlar bir an önce gerekli kontrol ve mizaç testlerinden geçirilerek ailelerine geri verilmeli. Canları sokağa terk edenlere ciddi para cezaları kesilmeli” dedi.

 

“Yunus parkları kaldırılmalı, av yasaklanmalıdır”

Ketenağ sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Apartmanlarda evcil hayvan beslenmesini engellemek üzere apartman yönetim planına buna yönelik hükümler konulduğu görülmektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılacak bir revizyonla, yönetim planlarına hayvanlara ilişkin bu tip keyfi kısıtlamaların getirilmesine engel olunmalıdır. Tüm Türkiye’de Fayton işkencesi sonlandırılmalı, Hayvanlara karşı işlenen suçları kovuşturmakla görevli polis teşkilatı oluşturulmalıdır. Hayvanat bahçeleri, hayvanlı sirklerin gösterimi, yunus parkları kaldırılmalı, av yasaklanmalıdır.

 

“Kamuoyunun dikkatine arz ederiz”

Deney hayvanı kullanımının azaltılması ve sonlandırılması için hayvan ve canlı dokuya gereksinim duyulmayan alternatif model, yöntem ve laboratuarların kurgulanması mevzuata bağlanmalıdır. Her canlının yaşam hakkı kutsaldır ve tüm hakların üstündedir. Hayvanlara hakları teslim edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu nedenlerle yukarıda saydığımız içerikteki yasal düzenlemenin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi hususundaki zorunluluğu yasa yapıcının ve kamuoyunun dikkatine arz ederiz.” dedi

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA