Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 18:26:43
Advert
Advert
 

Kesinlikle kapasite artışı olmayacak

Koruma Klor ve Aktaş firmaları tarafından yapılacak olan yeni iskele ile ilgili açıklama yapan Koruma Klor Alkali şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı, “Yapılacak olan iskele bölgesinde kesinlikle bir kapasite artışı olmayacak, zaten Büyükşehir’in bu konuda net bir tavrı var tek bir kamyon bile dolgu yapılmayacak” dedi
Kesinlikle kapasite artışı olmayacak
rek

 

Mine ARSLAN - DERİNCE’DE yapılacak olan Aktaş Kimya Depolama Fabrikası ile Koruma Klor Alkali Fabrikası’nın ortaklığında kurulan Kortaş Liman Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılacak olan iskele tartışmaları devam ederken Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı ve AKTAŞ Firması Dış Ticaret Terminali Tesis Müdürü Dinçer Demirel, dün Koruma Klor Alkali Fabrikası binasında basın toplantısı düzenleyerek konu hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya Kırım Tatarları Derneği Başkanı Zümran Aracı iskelenin yapılacağı mahalle sakinleri ve muhtarlar da katılım göstererek şikayetler ile istedikleri hakkında düşüncelerini belirtti.

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM

Kendisi hakkında basında çıkan haberler ile ilgili açıklama yapan İbrahim Aracı, “Basında hakkımda şahsımı hedef alan tamamı yalan haberler yazıyorlar. Şahıs olarak bunlara alıştım fakat artık torun sahibiyiz. İnsan şerefiyle yaşar bu çocuklar bu şehrin fanatiği. Hakkımda yazılan bir yazıda bana ispat edemezsen şerefsizsin demişti. Kendisi benim kiracımdı. Bana bütün eşyalarımı bırakıp gitsek borcumu siler misin dedi. Ben de bunu gösteriyorum.  Bu işler köpeksiz köyde değneksiz dolaşmaya benzemiyor. Bu insanlar bu şehirde iyi yapılacak işlerin önüne geçiyorlar ve üç dört kişilik bir gruba hizmet ediyorlar. Ben hiç  bir zaman Kocaelispor’la alacak ve borç içerisine girmedim. Her zaman bağışımı yapıp makbuzumu aldım  bu haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.

 

 

BHC’NİN TOKADINI YEDİM

“Ben 26 senedir BHC ile uğraşıyorum” diyen Aracı, “Benden başka bir Allahın kulu bununla uğraşmadı. Bunun tokadını da ben yedim. Konuştuğum zaman böyle bir şey yok yalan diyorlar. Kimse gelip ben göreyim demiyor. Birleşmiş Milletler’den karar çıkardım. İbrahim Aracı olarak 719 bin 417 Euro bu iş için para yatırdım. İZAYDAŞ bunu şimdi birleşmiş milletler adına alıp yakıyor. Peki 20 senedir neden almıyordu? İbrahim Karaosmanoğlu ve eski Vali Ercan Topacı bu olaya çözün odaklı yanaştı. Ben bu memlekette işini yapan herkesin yanındayım. 1975’ten beri BHC’ler orada depolu halde. Ben 26 yıldır Koruma grubundayım. Bundan en hızlı şekilde kurtulmaya çalışan benim” dedi.

 

 

KAPASİTE ARTIŞI YOK

Sözlerinin devamında Aracı, "Eğer bize iskelenizi günümüz şartlarına göre geliştirin derseler biz onu yaparız. Biz de ortaklık konusunda ısrarcı değiliz. AKTAŞ sadece bu iskelenin işletmesini yapacak. Yeni bir tank yapacak yerimiz zaten yok. 37 bin metrekare depolama alanımız var.  Tank sayımız 44 bunun 44.5’e bile çıkaramayız. İzmit Belediye başkanına sitem etmemin sebebi doğru bilgilendirme yapmamasıydı. Yapılacak alanda bir mülkiyet yok. Bu memleket sahipsiz değil. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Biz iznimizi alırken bize kesin olarak bir kamyon dahi dolgu yapılmayacak denildi. Biz burada kesinlikle bir kapasite artışı yapamayız.  Biz zaten bunu kabul ettik. Bu proje Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylandı. Shell zamanında kendi iskelesini yapıp bizi buraya sıkıştırdı. Bizim dört firmanın bir boru hattı yapıp bunu kullanması mantıklı olandı. Ama Shell bunu kabul etmedi şimdi gemi yan yana bulunan üç firmaya ayrı ayrı yanaşıyor biz istedik ki bir tane iskele olsun gelen gemi tek tek dolaşmasın” dedi.

 

 

6 MİLYON EURO MASRAF

Sözlerine devam eden Aracı, “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında her detay çok açık. 385 tesis bu sözleşme kapsamında. Böyle bir depo yapılıyorsa ne kadar mesafede önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Ona göre önlemini alıp çevrede bulunan cami, okul vb. alanlar için önlem alınması gerektiğini söylüyor. Bu tesis için 6 milyon Euro masraf ettik. Ben bu yapının Derince’de yapılacağını haberlerden öğrendim. Mevcut arsalarımız gereği kapasite arttırma gibi bir durum söz konusu değil. Hem maliyetli hem de gereksiz. Herkes bir liman diye tutturdu gidiyor. İnsanın içi acıyor” ifadelerini kullandı.

 

BENİM ŞİKAYETİM VAR

Son olarak “Akıllı mantıklı bir işe kim hayır der” diyen Aracı, “Belediyenin demir yolları ile ciddi sıkıntıları var. Açık çek veriyorum, şuraya bir köprü yapın. Araçlar hiç Mahle Piston’a girmesin. Orada hiçbir yerleşim yok. Demiryolunun arkasından araçlar kolay çıksın. Zannediyorum Tahir Bey’in söylediği buydu. Biz buraya kazma vurup bir geçit yapamayız. Biz de bu köprüyü rahatlatmak için elimizden geleni yapalım. Vatandaştan çok o bölgede köprü konusunda benim şikayetim var bir an önce yapalım” şeklinde konuştu.

 

ORTAKLIĞIMIZ YOK

Yeni yapılacak iskeleye dair konuşan AKTAŞ Dış Ticaret Terminali Tesis Müdürü Dinçer Demirel şu ifadeleri kullandı: “Şirket olarak sıvı atıkların sadece taşınması konusuyla ilgileniyoruz. Kara tankerleriyle endüstrinin taşınmasını alt kollarla sağlıyoruz. Bizde herhangi bir üretim süreci yoktur sadece ticaretini yaparız. Zaten bakanlık tesislere kendi özelinde böyle bir ayrıcalık vermiyor. Ortak firma yapılaşması istiyor. Koruma gurubuyla hiçbir ticari ortaklığımız yoktur.”

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA