Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.07.2020 SAAT 16:09:32
Advert
Advert Advert
 

Mevlüt Soysal'ın yazısı

Mevlüt Soysal'ın yazısı
Advert

 

CHP, tanık olduğum en güzel kongre sürecini geçiriyor.

Çünkü…

Bir: İlçe başkanları, adayların delegelere kendilerini anlatmaları için ellerinden geleni yapıyor.

İki: İlçe başkanlarının tamamının gönlünde bir aday olsa da, istemedikleri ismi ötekileştirmiyor, önünü tıkamıyorlar.

Üç: Parti içi ağaların etkileri azalmış… Adaylar bire bir delegasyonla ilişki kuruyorlar.

Dört: Delegasyon özgür iradesiyle karar veriyor. Tecrübe önemlidir, diyen var. Gençleşme önemlidir, diyen var. Ama kim ne derse desin, bu görüşleri, kendilerinin “öz” görüşleri…

***

CHP’de çok kongre süreci takip ettim…

İlçe başkanları destekledikleri adaya öyle kanalize oldular ki, bazı adaylar “Delegasyona ulaşamıyoruz” dedi. İlçe örgütünün yolunu ayakları geri geri giderek tutanlar oldu. Hatta ve hatta adaylarla alakalı sert açıklamalar yapan ilçe başkanlarının olduğuna dahi tanık oldum.

Bu durum;

İl kongresi sürecinde tansiyonu yükseltti, gerginliğe sebep oldu.

Bu durum;

Kim kazanırsa kazansın yeni rövanşların önünü açtı.

Bu durum;

Kongrenin ardından il başkanının gözünde birilerinin “asıl ilçe” başkanı, birilerinin de “çalışılmayacak ilçe” başkanı konumuna düşürdü.

Bu durum;

Aday belirlemede parti içi liyakat yerine ikili ilişkilerin önde tutulmasına sebebiyet verdi.

Ve öyle ki…

İl kongresi sürecinde yaşanan “gergin süreç” hep seçimlere yansıdı.

CHP’nin Kocaeli’de yaşadığı zafiyetlerin önemli sebeplerinden biri de, bu tansiyonu yüksek dönemler oldu.

***

Şuna inanıyorum;

Örneğin, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar… Gönlünden Hikmet Erenkaya’nın geçtiğini düşünüyorum… Fakat kazanan Harun Yıldızlı da olsa, barış içerisinde birlikte çalışacaklarına inanıyorum. Ya da Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman… Harun Yıldızlı’nın kazanmasını istediğine inanıyorum… Fakat o da, kazanan Hikmet Erenkaya olursa, hiçbir kırgınlık olmadan süreci yöneteceklerini düşünüyorum.

***

Pek dile getirilmiyor ama…

CHP’de yıllar sonra ilk defa, ilçe başkanları “yapıcı” bir süreç yönetiyor.

Ve ilçe kongrelerinin üzerinden bir ay geçmesine rağmen…

Bu kısa sayılmayacak sürede geçmiş dönemlerde birçok sıkıntılı olayların yaşanmış olmasına karşın…

CHP bu süreci çok “barışçıl” ve olabildiğince “demokratik” geçiriyor.

Bunda en büyük pay da, ilçe başkanlarının…

Bir de, elbette, ilçe başkanlarına “aday belirleme yetkisi” vermeyen delegelerin…

Kim kazanırsa kazansın, partide barış havası esecektir.

 

 

Bozkurt Uslu’ya başarılar dilerim

 

BOZKURT Uslu, CHP’de il başkan adaylığını bugün açıklıyor… Yarın, her ne kadar iki aday arasında geçiyormuş gibi yansıtılsa da, bu süreçte Uslu da var… Onu kentte en iyi tanıyanlardan biri olarak şunu ifade etmeliyim:

Bozkurt Uslu, samimiyeti, güven veren hali ile delegelerle birebir iletişim kurup önemli bir destek alabilir. Diyalogları öyle güçlüdür ki, bir saat onuna sohbet eden, “yol arkadaşı” olup çıkar.

Bu yüzden o da güçlü bir iddia ortaya koyacaktır.

***

Geçtiğimiz aylarda Uslu’yla yaptığım sohbetin bir bölümünü köşe yazımda değerlendirmiştim. Uslu’nun dikkat çektiği iki noktayı yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Kocaeli’nin 12 ilçesinde sürekli partili arkadaşlarımla birlikteyim. Fakat bu birliktelik kongrelere dönük bir birliktelik değil. Ben zaten adaylık düşünsem de düşünmesem de partililerimizle iç içeyim. Yaşamım bu kentte geçti, bu kentte futbol oynadım, bu kentte sivil toplum örgütlerini temsil ettim, bu kentte siyaset yaptım. Dolayısıyla partide kimin başkan olacağını belirleyecek kişilerle çok uzun yıllarda dayanan birlikteliğim var. Bu yüzden özel bir çalışma yapmıyorum. Sonuçta ilçe başkanları ve il delegeleri başka bir şehirden gelmeyecek. Hepsi, benim uzun yıllardır yol arkadaşlığı yaptığım dostlarım olacak. Bu geçmişim ve yaptıklarım sayesinde iddialı olduğumu düşünüyorum.”

 “Referandum sürecinde kurul başkanlığı yaparken CHP’nin yalnızca CHP’den ibaret olmadığını fark ettim. Tabii ki biz CHP programına tabiyiz ve hedefimiz güçlü, kenti ve ülkeyi yöneten bir CHP… Fakat o dönem, Türkiye’de cumhuriyetten, demokrasiden yana olan kesimlerin tek adam anlayışına karşı çok güçlü mücadele verdiklerine şahit oldum. Bu mücadelenin içinde yer aldım. Bu yüzden CHP’de il başkanı olacak kişilerin yüzde 50’lik bir demokrat ve cumhuriyetçi kesimin temsilcisi olacağı gerçeğini bilmesi gerekiyor. İşte ben bu iddia ile yola çıktım. Körfez’de belediye başkan adaylığı sürecinde farklı kitleleri bir araya getirdiğime herkes şahit oldu. Bu anlayışı CHP İl Başkanlığı görevinde de sürdürmek için gayret sarf ederim.”

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA