Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 19:36:45
Advert
Advert
 

Ellibeş: Üreticimiz için tarihi bir fırsat

Ellibeş: Üreticimiz için tarihi bir fırsat
rek

 

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi Projesinin” Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, “Algı savaşı yerine hizmet için yarışalım. Bu proje tarım üreticilerimiz için kaçırılmayacak bir fırsat” dedi.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI 300 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE

Ülkemiz sahip olduğu ekolojik koşullar sebebiyle birçok bitki türünün ana vatanı konumunda. 11 binin üzerinde bitki çeşitliliği ile büyük bir zenginliğe sahip Türkiye’de, tıbbi ve aromatik bitkiler, bu zenginliğin önemli bir parçası. Onlarca çeşidi ticarete konu olan tıbbi ve aromatik bitkilerin ihracatından Türkiye yıllık 300 milyon dolardan fazla kazanç sağlıyor. Gıda, sağlık, kozmetik gibi çok geniş kullanım alanına sahip tıbbi ve aromatik bitkilerin ilimizde üretimiyle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önemli bir proje başlattı. Buna göre üreticilere işleme tesisi, araç, bitki fidesi ve gübre yardımı sağlayan, alım garantisi veren ve 5 yılda 28 milyon TL kazanç sağlaması beklenen bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını belirten AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, şunları söyledi:

 

“TARIM ÜRETİCİMİZ  BU FIRSATI KAÇIRMASIN”

“Türkiye’de ‘Tıbbi ve Aromatik’ bitki üretimine bu hamlesiyle en büyük desteği sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ı öncelikle kutluyorum. Bu projenin yalnızca ilimizde değil, Türkiye’de bu alanda yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum. Coğrafi yapısı ve iklimi düşünüldüğünde ilimiz dış ticarette 300 milyon doların üzerinde kazanç sağlayan tıbbi ve aromatik bitki üretiminde bir merkez haline gelecektir. İşleme tesisinden, araç ve fide yardımına kadar her türlü desteğin sağlandığı bu projeye yerli üreticilerimizin sahip çıkmasını bekliyorum. Bu proje pilot bölge olarak Kandıra’da başlayacak ama bütün ilçelerimize kısa sürede yayılacağından eminim. İlk aşamada 5 yıl içinde 28 milyon TL yerli üreticimize katkı sağlaması çok önemli bir kazanç”.

 

“ALGI SAVAŞI YERİNE HİZMET YARIŞINDAN YANAYIM”

“İlimiz bulunduğu konum itbariyle yalnızca tarımda değil, sanayi ve turizmle de öne çıkıyor. Bu topraklarda sanayinin temeli Cumhuriyet’in daha kuruluş yıllarında atıldı. Bu nedenle tarımın yanında sanayi ve turizmi de günümüz şartları ve ihtiyaçlarıyla birlikte ele almak zorundayız. Sanayi yok, olmasın diyemeyiz. Kocaeli, yıllar önce vahşi bir sanayileşmeyle doğasını kaybetme noktasına gelmişti. Denetimler yeterince yapılmıyordu. Denizi kirli, dereleri zehir akan bir şehirdi. Özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin yaptığı çalışmalar neticesinde havası ve denizi daha temiz, doğasıyla kucaklaşmış; bunun yanında sanayi yatırımları da devam eden bir şehir konumuna geldi. Şehrimizin geleceği için atılan her adımı biz siyasetin üzerinde, hatta siyasetin dışında kabul ediyor, algı savaşları yerine hizmet yarışını önceliyoruz. Yapılan her işe karşı çıkmak, kaos yaratmak ne ülkemize ne de bize hiçbir kazanç sağlamaz”.

 

“SEÇİLDİĞİ GÜNDEN BU  YANA ŞEHRİ İÇİN ÇALIŞIYOR”

“Üstelik bu tür tartışmaların yatırımcıya da, istihdam bekleyen milletimize de haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bizim amacımız hizmet üretmek, ekomiye ve istihdama katkı sağlamak olmalıdır. Yatırımların yasaya uygun, gerekli şartları yerine getirdiğini sorgulayarak buna izin verecek yer siyaset değil, kurum ve kuruluşlar olmalıdır. Sağduyulu olup, birbirimize güvenmemiz gerekir. Bu anlamda seçildiği günden bu yana şehrimize değer katmak için gece-gündüz uğraşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı bir kez daha kutluyor, Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi Projesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum”.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA