Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 03.04.2020 SAAT 23:21:42
Advert
Advert
 

Spor ve Tarih sempozyumu Nisan’da

Spor ve Tarih sempozyumu Nisan’da
rek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında “Kurucu Beylerin İzinde Kocaeli Tarihi” düşüncesi ile başlatılan Tarih Sempozyumlarının 7.’si Kocaeli Spor ve Kocaeli Tarihi -Kültürü konusuyla 10 ile12 Nisan tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek

 

TARİH SEMPOZYUMU

Kurucu beyleri genç nesillere tanıtmak ve bu çerçevede Kocaeli tarihinin bilinmeyenlerini gün yüzüne çıkarmak için başlatılan Gazi Akça Koca, Kara Mürsel Alp, Gazi Süleyman Paşa, Çoban Mustafa Paşa, Orhan Gazi ve Servetiye Cephesi isimlerinin ardından, sempozyumların yedincisinin Kocaeli Spor, Tarih ve Kültür Sempozyumu olması kararı alındı.Kocaeli Spor ve Kocaeli Tarihi -Kültürü konulu 7. Sempozyum 10-11-12 Nisan tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

SPOR TARİHİNE IŞIK

3 Gün sürecek sempozyumda sunulacak bildiriler, alanında önemli araştırmacıların Kocaeli ve çevresi hakkında yapacakları çalışmalar ve sunacakları tebliğler önemli bir birikimin sağlanmasına ve gelişimin önündeki engellerin aşılmasına, yeni projelerin gündeme getirilmesine katkı sağlayacak.15 farklı başlıkla geçmişte, günümüzde ve gelecekte Kocaeli Spor konusu, akademik çerçevede ele alınacak. Sempozyum Kocaeli’deSpor’un tarih ve kültür envanterinin toplanması ve değerlendirilmesine katkı sunacak.Büyükşehir Belediyesi önderliğinde düzenlenen sempozyumda, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kocaelispor, Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu paydaşlar arasında yer alıyor.

 

KİTAP OLACAK

Ana teması Kocaeli Spor ve Kocaeli Tarihi-Kültürü olmak üzere sempozyumda, Kocaeli’nin en eski çağlardan günümüze kadar coğrafyası, tarihî coğrafyası, arkeolojisi, eskiçağ, ortaçağ, yeniçağ, yakınçağ ve Cumhuriyet dönemlerindeki durumu ve gelişimi, toplumsal ve ekonomik yapısı, eğitim ve basın, kültür ve dil bilimsel normlar çerçevesinde ve bilimsel tebliğler halinde ortaya konulacak. Bu tebliğler sempozyum sırasında ve sonrasında değerlendirilip eleştiriye tabi tutularak nitelikli olanları sempozyum kitabında basılacak.

 

SPORUN TARİHİ

Kocaeli spor tarihinin gün yüzüne çıkarılacağı sempozyum, akademik düzeyde çalışılmış ilk olma özelliği taşıyor. Kocaeli’de geçmişten günümüze yapılagelen güreş, kürek çekme, rahvan at yarışları ve futbol gibi birçok konuda akademik tebliğlerin sunulacağı sempozyum, Kocaeli’de spor tarihini gün yüzüne çıkaracak. Ana konusu spor olan Kocaeli Spor ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumunda Kocaeli’nin spor tarihi, tarihi araştırmalar ışığında akademisyenlerce ele alınacak. Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumu olma özelliği taşıyan tarih sempozyumlarıyla Kocaeli’nin tarihine ilişkin 19 ciltlik bir külliyat oluşturuldu.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Spor haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA