Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 19:13:25
Advert
Advert
 

Sarı; Duruşumuzu bozmayacağız

Esnek çalışma modelini kabul etmediklerini sürekli yineleyen Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, son toplantıda özel istihdam büroları ile ilgili teklifi reddettiklerini ve duruşumuzu bozmayacağız” dedi
Sarı; Duruşumuzu bozmayacağız
rek
Boran KAYALAR-Lastik İş Sendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile 4. kez masaya oturdu. Yaklaşık 4 Bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. 4. görüşmeyi tamamlayan taraflar, ücret tekliflerini yine görüşmedi. 10 Mart’ta başlayacak olan arabulucu süreci öncesi işveren ve işçi tarafı, 6 Mart’ta bir kez daha görüşecek. Toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel merkez yöneticileri, Şube yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Prometeon ve Pirelli’yi temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Direktörü Ayça İnaltekin, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdürü Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan, İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı.
 
 
İŞVERENİN TEKLİFİNİ KABUL ETMEMİŞLERDİ
Şimdiye kadar yapılan 3 görüşmede toplamda 36 madde geçerken Lastik İş Sendikası, ücretlerde net bir tavır beklediğini açıklamıştı. Bir önceki oturumda işveren temsilcileri sözleşmenin 3 yıllık olması, eşit işe eşit ücret dahil olmak üzere 13 maddede teklif verdi. Sendika ise bu teklifleri kabul etmedi. Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, gerçekleşen 3 görüşmede işverenin ücret teklifini masaya getirmemesini eleştirmişti. Sarı ayrıca kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerinin de altını çizmişti. 
 
 
‘ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINI REDDETTİK’
Üç saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Gergin bir toplantı oldu biraz gerildik. Sürekli salondan çıktık ve geri döndük. En fazla bu salondan çıkmamıza neden olan özel istihdam büroları ve destekte çalışan arkadaşlarımızı kaldırmakla alakalı teklifleriydi. Bugün bu maddeleri geriye çekmeyi bu masa sağladı. Özel istihdam büroları da dahil olmak üzere bunu reddettik. Verdiğimiz mesajlar hep şunlardı. Esnek çalışma modelini alsa kabul etmeyeceğiz. Bu model çerçevesinde çıkan kanunları asla kabul etmeyeceğiz demiştik” dedi. 
 
 
‘YASAL SÜREÇ MART’TA DOLUYOR’
Yasal sürecin biteceği tarihleri de hatırlatan Başkan Sarı, “Goodyear için 3 Mart, Prometeon, Brisa ve Pirelli için ise 10 Mart’ta yasal süreç doluyor. Yani bu tarihlerde ara bulucu süreci başlayacak. Lastik İş Sendikası için bu toplu sözleşme yürütenler açısından müthiş derece bir ivmedir. Kaldı ki bu maddeler parayla ölçülemeyecek olan maddelerdir. Bunu geri çekmeleri önemliydi. Ayrıca üretimde 4, destekte 2 olmak üzere toplamda 6 tane madde geçti. Ayrıca bir sonraki toplantı 6 Mart Cuma günü 14.30’da yapılacak” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA