Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 20:10:16
Advert
Advert
 

Sarı; Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz

Binlerce işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonrası Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetimi otel önünde şapkaları takılı şekilde görüşme sonucunu bekleyen işçilerin yanına indi. Burada kısa bir açıklama yapan Sarı; Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz
 Sarı; Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz
rek

Boran KAYALAR-Lastik İş Sendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile Trpy By Wyndham Otel’de gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 4’üncü toplantısında tarafların yaşadığı gerginlikten dolayı toplantıya 3 kere ara verilmek durumunda kaldı. Basına kapalı şekilde gerçekleştirilen görüşme sonrasında Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı yönetimi ile birlikte görüşme sonucunu bekleyen ve mücadeleye destek veren işçilerin yanına indi. Şapkalarını takmış bir şekilde bekleyen işçiler Sarı’yı ‘Dik dur eğilme, işçiler seninle’, ‘Dünya yerinden oynar işçiler özgür olsa’ sloganlarıyla karşıladı. Görüşmede alınan kararları işçilere açıklayan Sarı, sendikada yer alan Cihan Ormancı’nın yazdığı Geçmişin adlı kitabı işçilere hediye etti.

 

BİZİ BİR ARADA TUTAN ŞEY OYLARIN FAZLALIĞI DEĞİL

İşçilere görüşmede alınan kararları açıklayan Genel Başkan Alaaddin Sarı, ‘Arkadaşlarımız bizi buraya davet ettiler. Herkesin başında şapkaları var. Bu şapka direnişin simgesi haline geldi. İlk olarak toplu iş sözleşmeleri başlamadan önce kazanılmış haklarımızı vermeyeceğiz dedik. İkinci olarak ise söylediğimiz şey enflasyonu kabul etmiyoruz. Toplu sözleşme ile alakalı bu iki konuyu söyledikten sonra asıl teşekkürle alakalı bir şeyler söyleyeceğim. Bu direnişe dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa sloganı damga vurmuştur. Bu damgayı vurduktan sonra Lastik İş Sendikası yönetim kuruluna girdim. Yönetim kurullarının teşkili daha çabuk olur. DİSK’in genel başkan sıfatıyla girdim. Her ne kadar Lastik İş sendikası Genel Başkanı olarak en çok oyu almış olsam da diğer arkadaşlar da aynı ayardadır. Bizi orada tutan şey oyların fazlalığı değil Lastik İş Sendikasının gücüdür. Onun için DİSK’in bundan sonraki sürecinde projeler olacaktır. Sadece Kocaeli’de değil,  Türkiye’nin her yerinde olacaktır . İşçi sınıfının yüklediği bu sorumluluk DİSK’in omuzlarındadır. Özellikle kapitalist dönemdeki süreç içerisinde DİSK’in sorumluluğu daha ağırdır.

 

BİTERSE BİTER, BİTMEZSE İSTEDİĞİ YERE KADAR GİDER

Gücünü mücadeleyi bırakmayan işçilerden aldıklarını belirten Sarı, ’Yeni ekonomik modellerin hayata geçtiği bu süreçlerde bizler duruşumuzu ‘dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa’ sloganıyla sürdüreceğiz. Toplu sözleşme süreci biraz uzadı bunun en büyük nedeni; Lastik İş olarak bize düşen öncesinde bırakılan mirasın geleneğini sürdürerek esnek çalışmayı asla kabul etmemek. Bunu asla kabul etmedik. Bizim için olmazsa olmazlardan olan özel istihdam bürolarını kabul etmiyoruz diye söyledik. Ve kazandık bunu bugün aldık. Geldiklerinden beri ifade ettikleri rahmetli genel başkanımızın hayatına mal olan taşeron sistemi ile ilgili olan maddeyi de almak istiyorlardı ama biz onu da aldık. Bugün 6 tane madde geçmiştir. Ama bu söylediğim iki madde bu toplu sözleşme sürecindeki en önemli iki maddedir. Özel istihdam büroları girmiş olsa çalıştığımız yerlere bu işçiler mahvolur. Biz bu mücadelemizin gücünü sizden alıyoruz arkadaşlar. Biz duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Bu toplu sözleşme biterse biter bitmezse de nereye giderse gider. Bir istedikleri şeyde izin meselesi biliyorsunuz ki izinlerin bölünmesini istiyorlar fakat biz bunu da kabul etmedik ve bu maddeyi de aldık. Satın alma gücümüzü koruyacağız, asla kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz’dedi

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA