Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 04.07.2020 SAAT 13:26:01
Advert
Advert Advert
 

Tarihi köprü gün yüzüne çıkıyor

Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile tarihi Eşme Roma Köprüsü 2020 yılı yatırım programı içerisinde alındı.
Tarihi köprü gün yüzüne çıkıyor
Advert

Bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından 2017 yılında Kartepe Eşme Mahallesi Otağ Sokak Tuzlakandağı Deresi üzerinde yer alan tek gözlü Roma Köprüsü’nün yer aldığı Kartepe Belediyesi’ne bildirilmiş akabinde Kartepe Belediyesi tarafından, yapılan inceleme sonrasında kültür varlığı olarak korunması için Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne iletilerek köprünün tescil edilmesi talep edildi.

 

KORUMA ALTINA ALINDI

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından köprüye ilişkin yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan rapor ve görüşmeler sonucunda tek gözlü köprünün “Roma Dönemi Köprüsü” olması dolayısıyla tescillenerek ve Koruma Grubu 2. Grup olarak belirlenerek 23.01.2018 tarihinde Roma Köprüsü koruma altına alındı.

 

 

YATIRIM PROGRAMINA ALDIRDI

Kartepe Belediyesi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen Roma Köprüsü’nün korunmasına ilişkin esaslı onarımlarının yapılması konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığına başvuru yapılarak “2020 Yılı Yatırım Programı” kapsamına alınmasını sağladı.

 

İHALESİ YAPILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü 14 Şubat 2020 tarihinde “Roma Dönemi Köprüsü” proje ihalesini gerçekleştirdi. Köprünün önce Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlanacak sonrasında köprünün onarımı yaptırılacak. Roma Köprüsü’nün Kartepe’ye kazandırılması noktasında tüm süreçler Kartepe Belediyesi tarafından yakından takip ediliyor.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA