Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 00:15:10
Advert
Advert Advert
 

Ersoy'dan grev resti!

Hizmet-iş sendikasının örgütlü olduğu, büyükşehir belediyesi, İSU Genel müdürlüğü, Gebze ve Darıca belediyeleri adına işveren sendikası YEREL-SEN’le, 4 ay dır devam eden, 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı
Ersoy'dan grev resti!
Advert

Tarafların 2 ay süren yasal görüşme süresi sonunda anlaşma sağlanamaması üzerine, resmi arabulucuya gidilmiş, burada da anlaşma sağlanamayınca, Hizmet-iş sendikası  tarafından 6356 sayılı sendikalar ve toplu sözleşme kanunu gereği,  grev oylaması kararı alındı. Bu hafta bu işyerleri için yasal prosedürler tamamlanarak, çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne müracaat edilerek önümüzdeki hafta belirlenecek günlerde işyerlerinde çalışan işçiler tarafından grev oylaması yapılacak. Greve evet çakarsa grev sürecine başlanmış olacak, greve hayır çakarsa sözleşme yüksek hakem kuruluna gönderilerek, hakem kurulunda bağıtlanmış olacak. Yaklaşık 4 ay’dır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenler adına Yerelsen sendikası bu belediyeler için, altı aylık dilimler halinde ilk altı ay %4 , ikinci altı ay %4 şeklinde teklif vermiş, ancak Hizmet-iş sendikası bu teklifi kabul etmemişti.

 

ERSOY; MASADA BİTİRELİM

Sözleşme ile ilgili  açıklama yapan Hizmet-iş sendikası Kocaeli Şube başkanı İdris ERSOY; “Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerinde 4 ay’dır sürdürdüğümüz sözleşme görüşmelerinde sona gelindi, önümüzdeki hafta grev oylaması yapacağız, işyerlerinde çalışan üyelerimiz sözleşmeleri  yüksek hakem kuruluna göndermek istemiyor. Çünkü yüksek hakem kurulunun karaları bu verilen ücret tekliflerinden farklı gelmiyor. Ancak  yıllardır çalıştığımız, emek verdiğimiz, huzur içinde çalıştığımız belediyelerde grev kararı da almak istemiyoruz. Yalnız  bu verilen %4+ %4 teklif aslen %6 tekabül ediyor. TÜİK verilerine göre Aralık enflasyonu %12 olarak açıklandı. Verilen ücret teklifleri, resmî enflasyon rakamının bile çok altında. Bu teklifleri kabul edemeyiz. Böylesi bir teklifi kabul etmemizi kimse bizden beklemesin. Biz istiyoruz ki iş barışı ve huzuru bozulmasın, yıllardır olduğu gibi bu sözleşmeleri de  masada bitirelim. Seçilmiş belediye başkanı olarak ilk toplu iş sözleşmeleri   imzalayacak, Başta göreve geldiği günden beri büyükşehir belediyesinde işçilerle alakalı pozitif düşünceler içinde olan ve bunu herkese hissettiren, işçilerimizin gönülden sevdiği, büyükşehir belediye başkanımızdan ve diğer ilçe belediye başkanlarımızdan işçilerimizin ve bizim beklentimiz bu sözleşmenin masada ve iki tarafında mutlu olacağı bir şekilde bitmesidir.” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA