Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 08:13:20
Advert
Advert
 

Mevlüt Soysal'ın yazısı

Mevlüt Soysal'ın yazısı
rek

 

VE herkesin destek beklediği bir organizasyon var:

Devlet…

İşveren devletten destek bekliyor, işçi devletten destek bekiyor; memur, gazeteci, avukat, öğrenci, esnaf, işsiz ve herkes… Herkes kulağını dayamış ve devletin kendileri için ne yapacağını merak ediyor.

Devletin sağlık alanında ücretsiz ve herkese eşit hizmet sunması isteniyor; devletin kimseyi gıdasız bırakmaması arzu ediliyor; devletin evde kalanların kirasını, elektiriğini, suyunu, gazını ödemesi talep ediliyor; devletin çalışamayanlara maaş vermesi için çağrı yapılıyor.

Eyvallah!

Devlet yapmalıdır bunların hepsini ama ortada şöyle bir paradoks var:

Bu ülkede halk hep, liberal partilere oy veriyor; bu ülkenin halkı “sonuna kadar serbest piyasa ekonomisi” diyor; hatta ve hatta programında “devletçilik” yazan partiyi bile değiştirip dönüştürüp liberal hale getiriyor.

Ve sonra devlet küçücük kalıyor.

Piyasadan elini eteğini çekiyor.

Fabrikalara kapanıyor, üretim duruyor, sağlıkta özelin önü açılıyor, kullandığımız hiçbir ürünün arkasında “Made in Türkiye” yazmıyor. “Devletçilik” diyenlere reyonlardaki “tarihi geçmiş ürünler” gibi bakılıyor.

Ve bir virüs geliyor; herkes “devlet” diyor. Unutulmuş devlet hatırlanıyor. Hatta televizyona çıkan liberal, “Artık devletin üretmesinden başka bir yol kalmamıştır” diyor.

Sormak istiyorum:

Devletin ve devletçiliğin önemimi kavramak için böyle bir virüse ihtiyaç var mıydı?

Mustafa Kemal Atatürk yetmedi mi?

***

Bartu Soral… Ekonomide beynine çok güvendiğim bir adam… Ben çenem ellerimin arasında vatandaşın devlet talebi üzerine kafa yorarken, Twitter’da karşıma Aydınlık’taki söyleşisi çıktı.

Soral, devletin tıbbi malzemede fiyatlara müdahale etmesi gerektiğini ifade eden New York Valisi ile ilgili, ABD’nin liberal ekonomisini sorgulamış ve “Hani kamu hiçbir alanda olmayacaktı” demiş.

Ve şu sözleri çok önemli:

“Kapitalist piyasa rekabete dayanır değil mi? Güzel. Biz yıllarca dedik ki; devlet fabrikaları ile rekabette katılsın. Üretimde var olsun. Hem piyasadaki üretim kalitesini yukarı çeksin, hem piyasada oluşan monopol, oligopol veya arz talep dengesizlikleri sebebiyle oluşan aşırı fiyatlamayı dengelesin, hem de özel sektörün kurmadığı fabrikaları kursun. Çıktı bunu kapitalizmin göbeğindeki New York Valisi söyledi. Başka ne oldu? Her şey özelleştirilsin, sağlık da özele devredilsin diyenler, korona sıkıştırınca; ‘devlet nerede gelsin bizi kurtarsın’ diye çığlık atmaya başladılar. İnsanlığın temel hakkı olan bedava ve kaliteli sağlık politikasının önemi iyot gibi ortaya çıktı. Kamunun üretimde, denetlemede, düzenlemede güçlü bir şekilde varlığının değerli ortaya çıktı.”

***

Hep acı olaylarla da olsa fark ettik…

Suriye bataklığına girdikten sonra Atatürk’ün dış politikasının önemini; tarikatler ülkeyi yönetmeye ve darbe yapmaya kaltığında Atatürk’ün laikliğinin değerini; koronavirüs tüm ülkeye yayıldığında da Atatürk’ün devletçilik politikasının elzemliğini fark ettik.

Ya da fark edeceğiz…

Acı çekerek anlayacağız…

***

Ve Soral, “Koronavirüsten çıkan sonuç ne?” sorusuna şöyle yanıt vermiş:

“Korona, halının altına süpürülen bütün bu sorunları ortaya çıkarttı. Bizim yapamadığımızı korona yaptı; herkese bu paradigmaları sorgulattı. Yanlış anlaşılmasın, yaşadığım tecrübeler benden naifliği tamamen aldı götürdü. Ben buradan ‘kapitalizm bitti’ sonucuna varmıyorum. Ama ben; şirketlere, piyasaya tapınan, finansal işlemlerle dünyayı yöneten, zenginliğin bir avuç elitin elinde toplandığı mevcut sistemin bu aşırılıkları törpülenecektir, törpülenmek zorunda diyorum. Açıkçası küreselleşme yanlısı olan bu finansal elitlerle devleti yöneten özellikle bürokrasi ve siyaset arasında bir sürtüşme olduğunu düşünüyorum. Zira bu sistemin sürdürülebilirliği yok. O sürtüşme de açığa çıkıyor. Göreceksiniz ABD, koronadan en olumsuz etkilenen ülke olacak. Ve bundan çok daha önemlisi, Türkiye’de bu işi bir dengeye oturtmak için önümüze bir fırsat geldi diyorum.”

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA