Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 08.07.2020 SAAT 04:47:42
Advert
Advert Advert
 

KSO Başkanı Zeytinoğlu açıkladı!

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şimdiye kadar Gebze’de kurulan tanı merkezinde 30 bine yakın test yaptıklarını ve 95 işçide koronavirüs çıktığını duyurdu
KSO Başkanı Zeytinoğlu açıkladı!
Advert

KOCAELİ Sanayi Odasının (KSO) mayıs ayı meclis toplantısı dün online olarak yapıldı. KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleşen mayıs ayı meclis toplantısına toplam 92 meclis ve komite üyesi katıldı. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, ‘Ticaret savaşı + COVİD 19’ gölgesinde Küresel Ekonomik Büyüme Gelişimi hakkında sunumunu gerçekleştirdi. 

 

İYİLEŞME OLACAK

KSO’nun meclis toplantısında ilk sözü alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasına ekonomik değerlendirmelerde bulunarak başladı. Nisan ayında ihracat 8,9 milyar dolar (-yüzde 41,3), ithalat 12,9 milyar dolar (- yüzde 28,3), dış ticaret açığı 4 milyar dolar (+ yüzde 45,1) olduğunu vurgulayarak, “Tüm dünyada yavaşlayan ticaretin en belirgin etkisini nisan ayında göreceğimizi bekliyorduk. Nitekim ihracatta tarihi bir düşüş yaşadık. Ancak bu seviyenin taban olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda AB ticaretinde de yumuşak bir açılış sebebiyle, iyileşme olacağını bekliyoruz” dedi.

 

DEĞER KAYBETTİ

 

Kocaeli gümrüklerinden aldıkları verilere göre nisan ayında ihracatın 1 milyar 142 milyon dolar (- yüzde 54,0) , ithalatın 2 milyar 727 milyon dolar (- yüzde 24,8), otomotiv sektörü ihracatı  (- yüzde 93,7), kimyevi maddeler (- yüzde 62,2) olduğunu söyledi. Türk Lirası’nda ciddi değer kaybı yaşandığını kaydeden başkan Zeytinoğlu, “REK’teki bu düşük seviyeyi en son 2018 yılı eylül ayında yaşamıştık. Dolar bugün 6,8 TL, ancak nisan ayı içinde 7,25’e kadar çıkmıştı. Bu çıkışa müdahale yapılarak 6,8 TL’ye kadar inmiş durumda. Müdahale yapıldığı zaman bu kalıcı olmuyor. Ülkemizin uzun vadeli, düşük faizli kaynak bulması gerekiyor. Endeksin 100 olması durumunda dolar nisan ayında 4,8905 TL. Oysa nisan ayında dolar ortalama 6,8223 TL idi” dedi.

 

ENFLASYON

 

KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Enflasyon verilerine baktığımızda, nisan ayında TÜFE yüzde 10,94 (aylık  + yüzde 0,85), ÜFE yüzde 6,71 (aylık  + yüzde 1,28)
ÜFE’de aylık olarak hızlı bir artış olmasına rağmen, % 6,71 oranı son iki yıl ile kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. 2018 (nisan)  yüzde 16,37,  2019 (nisan)  yüzde 30,12
Nisan ayında petrol fiyatlarındaki gerilemeyi, ÜFE’de belirgin olarak görüyoruz.
Yıllık en fazla azalış (nisan); kok ve rafine petrol ürünleri  - yüzde 50,51, ham petrol ve doğal gaz  - yüzde 39,20 Bununla birlikte; döviz kurundaki artış, maliyet etkisini devreye sokabileceğine de işaret ediyor” diye konuştu.

 

SANAYİ ÜRETİMİ 

 

“Mart ayında sanayi üretiminde de gerilemeler görüleceğini bekliyorduk” diyen başkan Zeytinoğlu, “Yüzde 2’lik sınırlı bir gerileme oldu. (mart) yıllık - yüzde 2, aylık  - yüzde 7,1
Bu endeksin zaten düşük olduğu bir dönemle kıyaslandığından kaynaklanıyor.
Nisan ayı verilerinde maalesef daha ciddi düşüşler görebiliriz. Ancak mayıs ayından sonra toparlanmalar olacağını tahmin ediyoruz.

 

İŞSİZLİK

 

Bir önceki yılın aynı ayına göre 1,1 puan / Bir önceki aya göre 0,2 puan geriledi. Henüz pandemi etkisinin görülmediği ayın verisiydi. Sonraki aylarda işsizlik oranlarında yükselmeler olabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, mevsimsel olarak tarım sektöründeki iyileşmeler ve temmuz ayından sonra turizm sektöründe yaşanacak olası iyileşmelerin işsizliği azaltmasını umuyoruz.
Geçen yılın aynı ayına göre; işgücüne katılım ise 1 milyon 102 bin kişi azalmasına rağmen 
istihdam edilenler 602 bin kişi azaldı. Dolayısıyla işsiz sayısı 502 bin kişi geriledi. (İşsizlik oranı geriledi.) 602 bin kişi istihdam kaybına rağmen sadece sanayi sektöründe istihdam artı. Sanayi sektörü 205 bin kişi arttı. Tarım sektörü 530 bin kişi azaldı. İnşaat sektörü 93 bin kişi azaldı. Hizmet sektörü 183 bin kişi azaldı” dedi.

 

KOVİD-19 TANI MERKEZİ

 

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Biliyorsunuz; 27 Nisan’da Odamızın girişimleri ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve GTÜ İşbirliği ile KOVİD-19 Tanı Merkezini kurduk. Bölgemizdeki OSB’lerden gelen talepler üzerine konuyu Sanayi Bakanımıza aktarmıştık. Bu girişimlerimiz neticesinde; Sağlık Bakanlığının da yardımları ile ilimiz pilot bölge oldu. Tanı merkezinin GTÜ’nün laboratuvarlarında kurulması kararına varıldı. Bu merkez Üniversite-Sanayi işbirliği için de güzel bir örnek oldu. İşçilerine tarama testi yapmak isteyen tüm üyemize bu testi yaptırmak istiyoruz. Bu uygulama ile firmalarımızın üretim kayıplarını azaltmayı ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını  amaçlıyoruz. 

 

29 BİN 323 TEST YAPILDI

 

Buradan; Sanayi Bakanlığımıza, Sağlık Bakanlığımıza, TÜSEB’e ve GTÜ’ne teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz testler ücretsiz. İşçiden ücret alınmıyor. Sürüntü örneği ve soğuk zincir için firmadan kişi başı KDV dahil 30 TL ücret alınıyor. Benim ve 10 OSB başkanlarının birlikte, o tarihte aldığı hızlı bir kararla, bu hizmet Aker OSGB’ye verildi. Bugüne kadar yapılan test sayısı 29 bin 323, toplam pozitif vaka sayısı 95, tarama yapılan firma sayısı 314, pozitif vaka olan firma sayısı 45.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8745 TL 6.8471 TL
Euro
EURO
7.7556 TL 7.7246 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA