Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 03:17:21
Advert
Advert
 

Farklı kültürlerde ramazan!

Farklı ülkelerden ülkemize gelen ve Kocaeli Üniversitesinde eğitim gören misafir öğrenciler ile Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği vasıtası ile görüştük. Misafir öğrenciler, kendi ülkelerinde Ramazan ayını ve nasıl geçtiğini sizler için bize anlattı.
Farklı kültürlerde ramazan!
Advert

Abbas ÇAKAR-Kocaeli Üniversitesinde  eğitim gören,  16 farklı ülkeden  misafir öğrenciye, Kocaeli Uluslararası Öğrenci  Derneği   vasıtası ile  ulaştık.  Onlara kendi ülkelerinde Ramazan ayını  nasıl geçirdiklerini, farklı   gelenek ve  görenekleri olup olmadığını  sorduk.  Onların anlatımı ile   16 farklı ülke de ramazan şu şekilde geçiyor.

 

***************************************************************************************************

 

Muhammed HAJJAR - Suriye

Suriye’de Ramazan

Suriyeliler kutsal Ramazan ayını kendi yollarıyla kutluyorlar ve Suriyeliler arasında kutlama yöntemlerinin ortaya çıktığı birçok alan var, bu yüzden resmi seviye ve popüler seviye var. Dini partiler ve seminerler için. Ramazan'da Camiler, Fajr ve Isha namazlarından sonra dini dersler için ve ayrıca teravih namazlarından sonra da zaman ayırıyor ve genel Fatwa bölümü, İslam toprakları ve İslami olmayan ülkelerle kültürel değişim anlaşmaları bağlamında Suriye topraklarındaki çeşitli camilerde dini öğretmenleri ülke dışına gönderilmesinin yanı sıra Suriye ülkelerine çeşitli camilerde gönderiyor.

 

Popüler Ramazan ayı, vatandaşlar arasında verme ve işbirliği ruhunun geliştiği aylardan biri olarak kabul edilir, çünkü Suriye'deki Müslümanlar bu dönemlerde akrabalık bağlarını güçlendirmek için ziyaret ve alışveriş yapmak isterler. Aynı şekilde, hayırseverlik ve iyilikseverlik, Kutsal Ay'daki bir Müslüman, yıl boyunca İslam'ın öğretilerine bağlı olmasa bile, itaat etmek, dua etmek ve hatta teravih'e dua etmek zorunda olduğu için, çok nezaket ve hayırseverdir.

 

Pazarlara, hızlı olanların ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli mallar da verilir ve Ramazan ayını selamlamak ve saygılarını ve kutsallıklarını ifade etmek için sokaklarda, evlerin verandasında ve dükkanların cephelerinde fenerler askıya alınır. Top, tüm Suriye şehirlerinde ve köylerinde Ramazan'ın sembolü olarak kabul edilir. En ünlü Ramazan yemekleri yaprak sarma ve dolmadır. Ancak Ramazan masasının Ramazan mezeleri ve içeceklerle dolu olduğunu unutmayacağız.

 

***************************************************************************************************

 

Nora Saeed-Yemen

Yemen’de Ramazan

"Ramazan, Hilalin görüldüğünü ilan eden camileri ve haberleri ile başlar. Öyleki yarın Ramazan'ın ilk günüdür.  Evin ve mahallenin çevresinde sevinç hakimdir, bundan sonra aile teravih namazı için camiye gitmeye hazırdır.  Teravih namazı kıldıktan sonra cami içinde aramızda Ramazan ayının gelişi için tebrikler getiriyoruz, eve geri döndüğümüzde orada da mahalledeki insanlara selam verip ramazan gelişi için birbirimizi tebrik ediyoruz.

 

İftardan önce yemekler hazırlanır ve her aile komşularına da ikram eder. İftar sonraların çeşitler çoktur. Mahalledeki iş yerlerinide yapılan yemeklerdenikram edilir. Böylece çevremizdeki aileler sanki aynı sofradaymış gibi olur. Ramazan'daki Yemen gezisinin en önemli bileşenleri arasında Al-Şafot bulunur. Sonra sahur hazırlıklaru yapılıyor, genelde Fata Halip yapılıyor. “Süt ile belirli bir şekilde yapılan ekmek.” Sahurdan sonra namaz kılıyoruz .  Akşam namazından sonra teravih namazına gitmeye hazırlanıyoruz.  Bu sahneler Ramazan boyunca her gün yeni bir görünüm, yeni bir değişiklik ve aileye ziyaretlerle tekrarlanıyor."

******************************************************************************************************************************************************************

Edanour CHRALOGLOU - Yunanistan

Yunanıstan’da Ramazan

 

"Hayatın kısalığına bakmadan hızlıca gidişi ile birlik olan günler, geceler, anlar uçup kayboluyor. Unutuluyor. Bir vesile olmadan gelmesi de zor. Halbuki nice meşakkatli saatlerle ve günler ile örülmüş olan ömür içerisinde kısaca bir zamana tekabül eden o “an” nasıl değerli çabalarla insanlarla, hazır ola/huzura gelmiştir. En değerli emeklerle. Şimdi geriye dönüp bakınca o değerli vaktin arada donup kaldığını ve anlatılmayı beklediğini görüyorum. Unutulmayacaklar arasına yazıyla kaydedilmeyi bekleyen tatlı bir telaş, coşkulu gece ve günler. Bugün sahip bulunduğumuz imkânlar ve anlayışlar arasında bakınca kıymeti kolayca kavranamayan çok büyülü gündüz ve gelecekler. Anlatacağım.

 

Ramazan’ın gelişi ile bu yılki davulcunun kim olacağı merağı sarar dört bir yanı. Bunu öğrenmek için ise, köy halkının katılımı ile Ramazan’ın habercisi olan ilk teravih namazı kılındıktan sonra camimiz avlusunda bir açık arttırma gerçekleştirilir. En yüksek parayı veren kişi artık Ramazan boyunca köyün davulcusudur. Davulcuya, heyecanlı ve onun güzelliğini en iyi şekilde yaşayan köyün çocukları, eşlik eder; bildikleri manileri söyleyip köy halkını sahur vaktinde uyandırırlar. Gençlerin de, biriktirdikleri paralarla hazırladıkları Ramazan kolisi tarzı dağıtımları sahurda gerçekleşir. Teravih-Sahur zaman dilimi arasında köylünün çoğu uyumaz, herkes guruplar halinde toplanıp birlikte zamanı sohbetler eşliğinde geçirirler.

 

Bir de Ramazanlarımızın vazgeçilmezleri vardır. Her iftar saatinde Aliçinovu çeşmesinden su almaya gidilir ve köy halkına ikram edilir. Bunun yanı sıra annelerin evlerinde hazırladıkları ikramlar camiye gönderilir. Teravih öncesi mevlitler okutulur, namaz çıkışı da şerbet ve tatlı ikramında bulunulur. Ramazan süresince birkaç kez köy iftarları düzenlenir. İftarda davetlilere kazanda hazırlanmış et ve kuru fasulyenin yanı sıra, salata, pilav ve tatlılar ikram edilerek hep birlikte oruç açılır. Hizmetini köy halkının yanı sıra köy gençliğinin üstlendiği organizasyon takdire şayan görev dağılımı ve iş birliği içerisinde gerçekleşir. Köy iftarlarının olacağı gün, sahur öncesi el birliği ile cami temizliği yapılır. Küçük büyük, yaş sınırı olmaksızın herkes elini taşın altına koyar. Ramazan gün ve geceleri bayram tadında geçer.  Son olarak bayram sabahı o davulcunun açık artırma ile aldığı davulun maliyetini toplamak için dışarı çıkar ve kapı kapı dolaşır. Bu yazdıklarım neyi ne kadar yaşandığının birebir yansıması. Böyle bilinir, böyle yaşanır."

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA