Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 07.07.2020 SAAT 00:00:02
Advert
Advert Advert
 

'Büyükakın’ın tezlerini sorgulamak cehalettir'

Doç. Dr. Ayhan Orhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın akademik tezlerinin 2006 yılı öncesine ait olduğunu kaydederek, “YÖK’ten ulaşamamaları normal. Hocamız yüksek lisans ve doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlamıştır. Oraya kadar gitselerdi hem enstitünün tez arşivinde hem de kütüphanesinde ulaşabilirlerdi. Büyükakın’ın tezlerini sorgulamak cehalettir” dedi
'Büyükakın’ın tezlerini sorgulamak cehalettir'
Advert

KOCAELİ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilinler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın akademik tezlerine ulaşılmadığı yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi. Bu durumu cehalet olarak değerlendiren Orhan, “YÖK’ten ulaşamamaları normal. hocamız yüksek lisans ve doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlamıştır. Oraya kadar gitselerdi hem enstitünün tez arşivinde hem de kütüphanesinde ulaşabilirlerdi” dedi.

 

ETİĞE AYKIRIDIR

Doç. Dr. Orhan şu açıklamayı yaptı: “Akademik camianın mevzuatından bihaber ve dayanaksız birinin paylaşımdan yola çıkarak mesnetsiz haber yapmak etik değildir düşüncesi ile bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Söz konusu açıklamayı yapan arkadaşın derdi tasası nedir bilmem ama akademi camiasını hiç tanımadığı belli. Eğer tanımış olsaydı böyle iftira ve karalama boyutuna giren bir açıklama yapmazdı diye düşünüyorum.

 

CAHİL İNSANLAR

Paylaşıma konu olan Büyükşehir Belediye başkanımız Doç Dr Tahir Büyükakın’ın yüksek lisans ve doktora tezlerine ulaşılamadığı ve hatta olmadığını iddia edecek kadar ileri giden, cahil insanların bile yapmayacağı bir hatayı içeren yaklaşımdır. Her şeyden önce doktora ve doçentlik unvanı akademik camiada verilmez alınır, ayrıca evrensel akademik unvanlardır (Tüm dünyada geçerlidir). Bilime katkı yapan tezleriniz beş kişiden oluşan jüri tarafından hem yazılı hem de sözlü değerlendirilir. Doçentliğe baş vururken doktora teziniz mutlaka olmalıdır. Ayrıca unvanı alırken sadece doktora tezi yazmanız yetmez bilime katkı yapan çalışmalarınız olmalıdır. Eğer biraz internet kullanma becerisi ve bilgisi varsa kişide, Google Scholar (Akademik) sayfasına ilgili kişinin ismini yazması yeter çalışmalarını görmek için.

 

YÖK’TEN ULAŞILABİLİR   

Gelelim tezlere ulaşamama meselesine ekteki belgeye YÖK’ten ulaşmak mümkündür. 2006 öncesi bitirilen yüksek lisans ve doktora tezlerinin dijital erişimine ulaşmak için bir belge doldurulması gerekmektedir. 2006 değişen mevzuatla birlikte bu tarihten sonra yapılan tezler iki yıl sonra otomatik erişime açılır. Benim doktora tezim bu mevzuata tabidir mesela, erişime açıktır. Sayın hocamız 2006 öncesi tezlerini sonlandırdığı için erişime açık olmaması ondandır. Bu sebeple tezin önce taranması ve yayım izni verilmesi gerekmektedir. Fırsat olmadığı için bu yapılmamış olabilir ve akademik camiada normaldir. Türkiye’de bir çok akademisyenin 2006 öncesi tezleri erişime kapalıdır.

 

EN KÖKLÜ ÜNİVERSİTE

Peki nasıl ulaşılabilir? Sayın hocamız yüksek lisans ve doktora tezini Türkiye’nin en eski ve köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamlamıştır. Zahmet edip oraya kadar gitselerdi hem enstitünün tez arşivinde hemde kütüphanesinde ulaşabilirlerdi. Olmadı jürilerindeki hocalarında birer adet var. Mevzuat gereği dosyada teslimi edilir onlardan alabilirlerdi. Olmadı üniversitemizde ataması yapılırken teslim ettiği dosyasının içerisinde arşivden bulabilirlerdi. Olmadı kendisinden talep edebilirlerdi. Bir gün okula gelip çalıştığı bölümde akademisyenlerinin birine sorsalar ulaşabilirlerdi. Buda olmadı, çokta meraklı iseler bende birer örneği var. Maalesef yalan ve iftira bu ülkede insanların karalamak amacı ile kullandığı en basit işlem. Bir akademisyen olarak bu iftirayı atanlara eğer dilerlerse (anlayacaklarını umud ederek) tezleri önlerinde açarak tezlerin konuları hakkında bilgi vermek isterim. Sonrasında bu işi yayım yaptırdıkları gazetede özürle düzeltmelerini talep ediyorum.” 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA