Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 11.07.2020 SAAT 08:28:10
Advert
Advert Advert
 

İşte İzmit’te cuma kılınacak yerler

İzmit Müftülüğü tarafından uzun bir aranın ardından 29 Mayıs günü cuma namazı kılınacak camiler ve kapalı pazar yerleri açıklandı
İşte İzmit’te cuma kılınacak yerler
Advert

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan 18 Mayıs Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada "29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir" demişti.

 

ÖRNEK OLDULAR
Erdoğan’ın ardından bir açıklama da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yapmış, “Tedbirlerimizi alıp ondan sonra inşallah hasret, özlem bitecek. Vatandaşlarımızın biraz daha sabırlı olmasını bekliyoruz. Görüyorum, gerçekten cami için, Cemaat için sabırsızlanmak güzel bir şey, bu sevindiriyor ama yaşadığımız salgın da bizim çok tedbirli olmamızı gerektiriyor. Ben buradan devletimizin başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere bütün çalışanlarına bu süreçteki gayretlerinden dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum, gece, gündüz demediler. Ülkemiz, bu salgınla mücadele noktasında dünyaya örnek oldu” ifadelerini kullanmıştı.

 

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI
Bu açıklamaların ardından tüm illerdeki camilerde hummalı bir çalışma başladı. İlimize baktığımızda ise İzmit Müftülüğü tarafından cuma namazı kılınacak camiler açıklandı. Açıklanan listede 29 Mayıs Cuma günü namaz kılınacak camiler ve kapalı pazar yerleri tek tek sıralandı. Ayrıca müftülük tarafından açıklanan listeye “Mahalle olup merkeze uzak yerleşimdeki camiler gerekli tedbirleri alarak cuma kılabilecek bahçelere sahip” notu eklendi. 

 

BÜYÜKŞEHİRDEN DESTEK
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ise geçtiğimiz hafta Twitter hesabından duyuru yapmış, camilere sağlayacakları desteği açıklamıştı: “12 ilçemizde il müftülüğümüzle koordinasyon içerisinde cuma namazı kılmak için uygun bulunan merkez cami  ve açık alanların dezenfeksiyon  işlemlerini yapacağız. Cuma namazı kılınacak olan cami ve açık alanlarda 150 bin tek kullanımlık seccade dağıtacağız. Cuma namazı kılınacak olan cami ve açık alanlarda maske dağıtımı yapacak el dezenfektanı standı kuracağız. Cuma namazı kılınacak açık alanlarda gerekli fiziki mesafeye uygun işaretlemeleri yapacağız. Koronavirüsle mücadelede vatandaşlarımızın sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz.”

 

Cuma Kılınabilecek Camiiler;
Fevziye Camii
Rahmet Camii
Yahya Kaptan Akşemsettin Camii
Yahya Kaptan Merkez Camii
Ali Kahya Hayırseverler Camii
Mehmet Ali Paşa Merkez Camii (Yeni)
Ali Kahya Karadenizliler Camii
Malta Mahallesi Merkez Camii
Bayındır Ulu Camii
İmaret Camii
Battalgazi Camii
Kuruçeşme Şeyh Edebali Camii
Akmeşe Mahallesi Atatürk Camii
Toki Hz. Ömer Camii
Şirintipe Camii
Mustafa Pehlivan Fuar Camii
Yavuz Selim Camii


Cuma Kılınabilecek Kapalı Pazar Yerleri
Mehmet Ali Paşa Kapalı Pazar
Yenişehir Mahellesi Kapalı Pazar
Yeşilova Mahallesi Kapalı Pazar
Milli İrade Meydanı Kapalı Bölüm
Bağçeşme Mevkii Namazgah Alanı
Akmeşe Pazar Yeri (Pazar, Cuma günü kuruyor)
İnterteks Fuar Alanı Parkı
Ali Kahya Kapalı Pazaryeri

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA