Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 11.07.2020 SAAT 07:46:49
Advert
Advert Advert
 

Oda yönetmeliklerinin değişmesine MMO’dan tepki

TMMOB bağlı MMO Danışma Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, iktidar tarafından TMMOB ve barolar üzerinden değiştirilmesi planlanan oda yönetmeliklerine tepki gösterildi
Oda yönetmeliklerinin değişmesine MMO’dan tepki
Advert

Boran KAYALAR - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne(TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası(MMO) Danışma Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, iktidar tarafından TMMOB ve barolar üzerinden değiştirilmesi planlanan oda yönetmeliklerine tepki gösterildi. MMO Danışma Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Siyasi iktidar, yıllardır gündeminde olan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarımızın yasal yapısını değiştirerek etkisiz hale getirme girişimini, bizzat AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla birlikte tekrar gündemine almıştır. Bu çalışma içerisinde TMMOB Kanununa yönelik bir hazırlığın da olduğunu bilmekteyiz.

 

KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE BİR MESLEK ÖRGÜTÜDÜR

Demokrasi ile bağdaşmayan, yüzbinlerce üyesinin talebi dışında yapılan bu çalışmanın nedeni şüphesiz ki TMMOB ve bağlı Meslek Odalarının, halkımızın çıkarları doğrultusunda, ülkemizin sanayileşmesi ve demokratikleşmesi için verdiği mücadeledir. TMMOB’nin hedef haline getirilmesindeki amaç, doğanın yağmalanmasına, kentlerin tarihi dokusunun tahrip edilmesine, kamusal denetimin ortadan kaldırılmasına, ülke kaynaklarının yok edilmesine olanak sağlamaktır. Bilindiği üzere Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. Birliğimiz, meslek mensuplarımızın hak ve yetkileri kadar, toplumun genel çıkarlarının korunması için de çalışmakla yükümlüdür.

 

BEYHUDE BİR GİRİŞİM OLARAK KALACAKTIR

İçinde bulunduğumuz salgın koşullarında halk sağlığı için, çalışan emekçilerin iş güvencesi için kurullarımızın dile getirdiği talepleri görmek, sorunları çözmek için yapılması beklenen birçok düzenleme varken, bunlar yerine birlik ve odalarımızın yapısına ve seçim sistemlerine yönelik tartışma ve yasa değiştirme girişimlerini asla kabul etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Demokratik yollarla ele geçirilemeyen TMMOB ve bağlı odalarımızın, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek arzusu üyelerimiz nazarında beyhude bir girişim olarak kalacaktır.

 

MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Bizler, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi 15’inci Dönem Danışma Kurulu üyeleri olarak; Birliğimizin kuruluşundan bu yana her siyasi iktidar döneminde olduğu gibi bu dönemde ve gelecekte de uzmanlık alanlarımızdan hareket ederek, halkımızın çıkarları doğrultusunda rantın ve talanın karşısında, bilimin ve tekniğin ışığında, Birliğimizin demokratik işleyişinin, kamusal gücünün, ilerici duruşunun ortadan kaldırılması yolundaki her türden girişimin karşısında mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA