Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 05.07.2020 SAAT 07:50:25
Advert
Advert Advert
 

Tavşancıl ‘turizmde marka’ olacak

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in seçim beyannamesinde yer alan Tavşancıl Mahallesi’nin tarihi ve kültürel yapısının yeniden canlandırılarak, turizmde marka haline getirilmesi için önemli bir adım atıldı.
Tavşancıl ‘turizmde marka’ olacak
Advert

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in sözünü verdiği Tavşancıl’ın tarihi evlerinin ve kültürünün yeniden canlandırılması projesi hayat buluyor. Başkan Şayir’in Ankara ziyaretlerinde ısrarla destek istediği proje ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.

 

TAVŞANCIL’DA İNCELEME YAPTILAR

Önceki gün Tavşancıl’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri, Tavşancıl Mahalle Muhtarı Kenan Keleş ve Dilovası Belediyesi Birim Müdürleri Tavşancıl'da bir araya gelerek incelemelerde bulundular. Heyet, Tavşancıl sokaklarını gezip, tarihi evleri ve tarihi hamamı yakından inceledi.

 

BAŞKAN ŞAYİR, BİLGİ VERDİ

Başkan Şayir, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve beraberindekilere Tavşancıl’ı gezdirerek tarihi evler ve kültürel doku ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Şayir, ayrıca Tavşancıl’da Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Yahya Kaptan ve Akıncılar Mezarlıklarının da olduğunu belirterek, ne kadar önemli bir tarihi barındırdığını aktardı.

 

TAVŞANCIL EVLERİ RESTORE EDİLECEK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve beraberindeki heyet tarihi dokuyu inceledikten sonra Tavşancıl’ın yapısını bozmadan, tarihi evlerin yeniden canlanması için Bakanlık düzeyinde bir çalışma başlatılacağını ve 15 evin yeniden restore edileceğini açıkladı. Kültür Bakanlığı’nın çalışması ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de mahallede bulunan diğer tarihi evler ile ilgili bir çalışma başlatacağı öğrenildi.

 

TAVŞANCIL MARKA OLACAK

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Tavşancıl Mahallemiz bizim için önemlidir. Tarihi kültürel bir zenginliğe sahip olan bu eşsiz mahallemizin sadece Dilovası ve Kocaeli değil, tüm Türkiye için bir marka olması için çalışıyoruz. Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ziyaretlerimizde 15 tarihi evimizin restore edilmesi konusunda söz almıştık. Bugün ilçemize gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç.Dr. Tahir Büyükakın ve beraberindeki heyetle hem mahallemizi hem de evlerimizi inceledik. Bakan Yardımcımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tavşancıl’ın yeniden turizm de bir marka olması için çalışma başlatacaklarını belirttiler.

 

BAŞKAN ŞAYİR TEŞEKKÜR ETTİ

Desteklerinden dolayı Kültür Bakanlığımız yetkililerine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Doç.Dr. Tahir Büyükakın ve ekibine teşekkür ediyorum. Onların büyük destekleri ile Tavşancılımız bir marka haline gelecektir” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA