Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 23:27:49
Advert
Advert Advert
 

Verilen emek heba olmasın

Verilen emek heba olmasın
Advert

“YENİ hayat”, dünkü gibi özgürce dolacağımız sokaklar, eşimizle dostumuzla oturacağımız kafeteryalar, akraba ziyaretleri, rahatça yapacağımız tatiller anlamına gelmiyor.

Covid-19’la mücadele kapsamında tedbirler alınmaya başlandığında henüz bir vakamız vardı. Şimdi, günlük ortalamamız bin… Yani, durumumuz dünden kötü… Bu yüzden, sorumluluğumuz da dünden büyük…

Maskemizi takarak, en az üç adımlık fiziksel mesafemizi koruyarak, hijyene dikkat ederek “yeni hayat”ı yaşamak zorundayız.

Aksi durumda bir bakarız, son 3 aylık tedbirlerden daha sert tedbirler gelmiş…

Her şey bizim elimizde…

***

Kocaeli Demokrat, bu yaşadığımız zor günlerde Covid-19’la mücadeleyi yürüten devlet erklerinin görüşlerini sık sık sundu sizlere… Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney…

Ve hemen hepsi, kentteki durumu ayrıntılı bir şekilde anlattılar. Ve fakat son günlerde özellikle Ergüney işlerin iyi gittiği ilçeleri de bizlere sunmaya başladı.

İlk olarak biz yazdık…

Ergüney dedi ki:

“Kartepe, Kandıra ve Karamürsel’de vakalar zaman zaman sınıflanmaya başladı.”

Bu sevindirici bir haber…

Bu yüzden bu ilçelerin sağlık müdürleri ile biraz sohbet etme kararı aldım.

Ve ilk olarak da Kartepe İlçe Sağlık Müdürü Harun Arslan’ı aradım.

***

Kartepe birkaç açıdan çok önemli…

Bir: Özellikle İstanbul’dan günübirlik ya da Derbent ve Maşukiye gibi bölgelerdeki yazlıklarında kalmak için gelenler var…

İki: İlçede kahvehane kültürü çok yaygın…

Üç: Akrabalık bağlarının kuvvetli olması nedeniyle iç içe yaşam fazla…

Kuşkusuz ki bu üç özellik, Covid-19 için bulunmaz bir fırsat…

Bu yüzden, Kartepe’de yaşayanların, Kartepe’ye tatil için gelenlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.

***

Evet, Harun Arslan… Görevini başarıyla yaptı ki, Kartepe’de iyi bir sonuç elde edildi.

Ben de sordum:

“Hocam, başarı nasıl yakalandı?”

“Şimdilik yakalandı ifadesi doğru olmaz. Çünkü virüs yayılımını sürdürüyor. Bizler çok yoğun çalışıyoruz. Hafta içi ya da hafta sonu demeden, tatil ya da gece demeden ekiplerimizle beraber sahada oluyoruz. Covid-19 zincirini kırmak için çabalıyoruz. Belediyemiz ile, müftülüğümüz ile, muhtarlarımızla birlikte bu mücadeleden başarıyla çıkmak istiyoruz. Amacımız zinciri kırmak. Bir vakanın çıkması bile kısa sürede virüsün onlu sayılara ulaşması anlamına gelebiliyor.”

***

Şu anki durumu soruyorum. Harun Hoca yanıtlıyor:

“Zaman zaman hiç vaka çıkmadığı durumlar oluyor. Sıfırlama noktasına geliyoruz. Fakat bundan virüsün bittiği anlamı çıkmasın. Virüs yayılmaya devam ediyor. Tedbiri elden bırakmadan virüsle mücadeleye devam edeceğiz. İnsanlar elbette ki normalleşmek istiyor. Haftalardır kardeşini dahi göremeyenler var. Dostlarından yakınlarından uzak kalanlar var. Elbette normalleşmek istemekte haklılar. Fakat bir de gerçekler var. 1 Haziran’dan sonra Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun sunduğu kurallara uyarak normalleşeceğiz. Cumhurbaşkanımız sık sık ‘milletle el ele’ ifadesini kullanıyor. Bizler bu mücadeleyi ancak böyle kazanırız. Devletimizin, sağlıkçılarımızın çalışması elbette çok önemli. Ama iş halkta bitiyor.”

***

Kartepe’deki kahvehane kültüründen bahsediyorum. Harun Hoca şöyle diyor:

“Ülkemizin her yerinde bu kültür var. Kartepe’de de eksik ya da fazla değildir. Hepimiz zaman zaman kahvehanelere gidip stres atıyoruz, arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz. Ama çok zor bir süreçten geçiyoruz. Mesafenin azaldığı, havalandırmanın olmadığı alanlar virüsün isteyip de bulamadığı yelerdir. 1 Haziran’da engellerin kalkması hastalığın sıfırlanması anlamına gelmiyor. Herkesi dikkatli olmaya, virüsü bir an olsun unutmamaya davet ediyorum.”

***

Ve tabii ki tatil…

Kartepe bir turizm cenneti…

Harun Hoca anlatıyor:

“Kartepe, çok fazla yazlık misafir ağırlayan bir ilçe. Öncelikle, İstanbul’dan yazlıklarınma gelenlerin bir süreliğine kendilerine belirli ölçüde karantina uygulaması gerekiyor. Bunu yaparlarsa belki 5 – 6 gün sıkıntı yaşarlar ama tatillerinin sonraki bölümü huzurlu geçer. İki, otellerimizle ilgili genelge yayınlandı. Gerek ateş kontrolü, gerekse mesafe ayarlanması ile ilgili tüm tedbirler genelgede mevcut. Otellerimiz bu çerçevede sık sık denetlenecektir. Aynı şekilde kahvaltı ve gezme alanları için de tedbirler alındı ve genelge ile herkese sunuldu. Herkesin uyma zorunluluğu var.”

***

“Normelleşme, sağlık personeline kaygı veriyor mu?” diye soruyorum.

Yanıtlıyor:

“İş yükümüzün artma ihtimali olsa dahi kaygı yok. Bizler toplumun bir parçasıyız ve bu dönem önemli bir görev üstleniyoruz. Başaracaksak birlikte başaracağız. Halkımız tedbirlere uyarsa başarılı oluruz. Uymazsa, ne yazık ki aylardır verdiğimiz emekler heba olabilir. Bu emekler boşa çıkabilir. Bunu asla arzu etmeyiz. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum: Normalleşme, virüsün bittiği anlamına gelmiyor. Korona insan ayrımı yapmıyor. Küçücük bir rehavet vaka sayılarını artırabiliyor. Maske, hijyen ve mesafe, bizim yeni yaşam tarzımız olmalı. Ancak böyle başarılı olabiliriz.”

 

“İşe alınanları da

isim isim açıklayın”

BELEDİYECİLİĞİN yalnızca “halka hizmet” değil, aynı zamanda ne yazık ki “kadrolaşma” olduğu ifade etmiştim birkaç gün önceki yazımda…

AK Partili bir arkadaşım şu notu attı:

“Elbette herkes istediği kadroyu kuruyor. Doğru mu, değil. Ama hayatın gerçeği olarak kabul etsek bile, bugüne kadar hiç bir belediye başkanı, isim isim açıklayıp, insanları sadece işten atmakla kalmayıp rezil etmek, yerin dibine sokmak gibi bir hırsın içine girmedi. İzmit siyasetine bunu Fatma Hanım getirdi.

Üstelik, bu insanlar işten atılırken çok büyük laflar edildi.

İşten atılanları örnek gösterip, buna benzer işe alımları kendilerinin yapmayacakları sözü verildi.

CHP İl Başkanı, ‘Fatma Hanım rahat olsun, CHP’den kimse iş istemeyecek’ dedi.

AK Parti Meclis Üyeleri de şimdi doğal olarak bunu sorguluyor.

İşten attıklarınız gibi şimdi işe aldıklarınızın da ismini açıklayın diyor.

Tutarlı bir yönetim anlayışı bunu gerektirir diyor.

Fatma Hanım’ın içine düştüğü handikaptan çıkmasının tek yolu budur.

Bu yüzleşmeyi bekleyenler arasında CHP içinde ‘İş istemeyeceğiz’ deyip, sonra işe girenler dışında partili idealist bir grup da var.”

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8693 TL 6.8419 TL
Euro
EURO
7.7611 TL 7.7302 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA