Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 07:15:44
Advert
Advert
 

Kocaeli’de 57 bin öğrenci hafta sonu ter dökecek

27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak YKS için ilimizde tüm hazırlıklar tamamlandı. Kocaeli’de 57 bin 407 öğrenci TYT’ye, 41 bin 293 öğrenci AYT’ye ve 3 bin 39 öğrenci YDT’ye girecek. Yine Kocaeli genelinde TYT sınavı için 205 okul, AYT için 154 okul ve YDT için 28 okul hazırlandı
Kocaeli’de 57 bin öğrenci hafta sonu ter dökecek
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU - ÜNİVERSİTE adayı yüz binlerce öğrenci için heyecanlı bekleyiş bu hafta sonu sona erecek. ÖSYM ile 2020 YKS sınavı üç oturum olarak gerçekleştirilecek. Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi sınavlarında farklı uygulamalar yer alıyor. Birinci oturuma girmek bütün öğrenciler için zorunlu. ÖSYM koordinesinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın oturumlarında 27 Haziran  Cumartesi günü 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapılacak. Sınav, 10.15'te başlayacak ve 165 dakika sürecek.

 

OKULLAR HAZIR

28 Haziran  Pazar günü 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) yapılacak. Sınav, 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT), 28 Haziran  Pazar günü yapılacak. Sınav, 15.45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek. Hafta sonu yapılacak YKS için ilimizde tüm hazırlıklar tamamlandı. Kocaeli’de 57 bin 407 öğrenci TYT’ye, 41 bin 293 öğrenci AYT’ye ve 3 bin 39 öğrenci YDT’ye girecek. Yine Kocaeli genelinde TYT sınavı için 205 okul, AYT için 154 okul ve YDT için 28 okul hazırlandı.

 

ÖNLEMLER ALINDI

YKS’nin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için Kocaeli Valiliği tarafından bazı tedbirler alındı. 27 Haziran Cumartesi günü Kocaeli İl Nüfus Müdürlüğü-İzmit-Kartepe-Başiskele-Darıca-Derince-Gebze-Karamürsel-Gölcük-Körfez İlçe Müdürlükleri saat 07.00-17.00 saatleri arasında, 28 Haziran Pazar günü ise Kocaeli İl Nüfus Müdürlüğü- İzmit-Kartepe-Başiskele-Darıca-Derince-Gebze-Karamürsel-Gölcük-Körfez İlçe Müdürlükleri 07.00-15.30 saatleri arasında açık olacak. Sınav merkezlerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan öğrencilerin sınav merkezlerine ulaştırılmasında ihtiyaç duyulduğu takdirde güvenlik güçleri araçları ile adayların sınav binalarına ulaşmasında yardımcı olacak.

 

ENGELLENECEK

Sınav yapılacak okullarda görev alacak güvenlik personellerinin sınav saatinden 2,5 (iki buçuk) saat önce sınav yerlerinde hazır bulunmaları sağlanacak. Sınavların güven, huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak ve dikkatlerinin dağılmasını önlemek amacıyla sınav yapılacak ilçelerin mülki sınırları içerisinde 26 Haziran 2020 Cuma günü saat 19.00' dan itibaren sınav bitim saatine kadar  araçların klakson çalmaları, her türlü resmi, özel törenler vesilesi ile dışarı yayın yapılması, düğün, asker uğurlaması nedeniyle konvoy oluşturulması, inşaat işleri ve hafriyat taşımaları, gürültü meydana getirecek her türlü faaliyetlere izin verilmeyecek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alınacak, bu tür faaliyetlerde bulunanlar herhangi bir talimat beklenmeksizin engellenecek.

 

KİMLİK ALABİLECEKLER

Sınav yapılacak okulların bahçelerine sınav evraklarını taşıyan araçlar dışında hiçbir araç alınmayacaktır. 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 - 15.00, 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 - 18.30 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olup, bununla ilgili alınan tedbirlerin uygulanması yönünde denetimler artırılacak. Adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak, okul bahçelerinin önlerinde kümelenmenin önlenmesi, maske takılması ve sosyal mesafeye uyulması için gerekli tedbirler alınıp, uyarılarda bulunulacak. Nüfus cüzdanını kaybeden adaylar, sınava giriş belgesi ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile sınavların başlama saatinden önce anne veya babası ile birlikte müracaat etmeleri halinde yukarıdaki tabloda belirtilen gün ve saatlerde açık olacak olan İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden Geçici Kimlik Belgesi alabilecekler.

 

BAKIM-ONARIM OLMAYACAK

Sınav yapılacak binalar ile engelli bireylerin sınava gireceği binaların güzergahlarına  mutlaka belediyelerce yönlendirme levhaları konulacaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Umuttepe Kampüs bölgesinde, Yahya Kaptan ve İzmit Merkezde yeterli sayıda çekici hazır bulundurulacak, diğer ilçelerde de aynı tedbirler alınacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve İzmit, Kartepe, Başiskele, Darıca, Derince, Gebze, Gölcük Karamürsel ve Körfez Zabıta Müdürlüklerince sınav süresince trafik ve emniyet tedbirlerinin uygulanması aşamasında emniyet güçlerine gerekli destek verilecek. YKS ye girecek öğrencilerin sınav yerlerine rahat erişimini sağlamak için Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sınavın yapılacağı İlçelerin Belediyeleri, İSU Genel Müdürlüğü, İl Telekom Müdürlüğü, SEDAŞ Dağıtım Şirketi ve İZGAZ A.Ş tarafından genel arızalar dışında bakım ve onarım için kazı yapılmasına müsaade edilmeyecek.

 

EK SEFER KONULACAK

İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve belediyelerin zabıta müdürlüklerince trafik akışını kesecek, yavaşlatacak şekilde herhangi bir düzenleme ve çalışma yapılmayacak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sınava girecek adayların ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla sınav yapılacak okul güzergahlarına ek seferler konulacak, sınava giriş belgesi ile sınav görevli belgesi ibraz edenlerden Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerce herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Sınav yapılan yerlerin etrafında güvenliği sağlamak üzere İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca yeterli sayıda mobilize ekip görevlendirilecektir. Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi içerisinde oluşturulan sınav sonuçlarına ilişkin evrakın teslim alınacağı merkeze sınav sonuç evraklarını getirecek kişilerin bulunduğu araçların kolaylıkla ulaşımı için trafik ekipleri tarafından gerekli tedbirler alınacak.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Eğitim haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA