Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 09:02:08
Advert
 

'Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir'

Türk İş’e bağlı sendikaların başkanları Sabri Yalım Parkı’nda hükümetin kıdem tazminatına getirmek istediği düzenlemeyi protesto etti
'Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir'
Advert

Boran KAYALAR  - Türk İş’e bağlı sendikaların başkanları basın açıklaması yaptı.  Saat 11:00’da ülke genelinde eş zamanlı yapılan açıklama ile kıdem tazminatlarının bireysel emeklilik fonuna aktarılması protesto edildi. Açıklamaya Petrol İş Sendikası Gebze Şubesi, Türk Metal Sendikası, Tez-Koop İş Sendikası Gebze Şubesi, Teksif Sendikası, Türk Harb- İş Sendikası, Belediye İş Sendikası, Selülöz- İş Sendikası katıldı. Türkiye İşçiler Konfederasyonları il temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız’ın yaptığı açıklamada, hükümetin yapmak istediği bu düzenlemeyi kabul etmediklerini söyledi.

 

“SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜ YİNE İŞÇİDE ARANIYOR”

Sabri Yalım Parkı’nda yapılan açıklamada Yıldız şunları söyledi; “Kıdem Tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmek isteniyor. İsteniyor ama ortada sosyal taraflarla paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Bu konuda sosyal tarafların mutabakatı da yok. Böylesi bir stabil durum olduğu halde, ekonomide yaşanan mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.

 

“BUNLARI KABUL ETMİYORUZ”

Oysa biz ülkemizin ürettiği her değere alın terimizi emeğimizi katanlarız. Canımız pahasına da olsa büyük fedakârlıklar yapanlarız. Yapanlarız ama gelin görün ki her türlü fedakârlıklarımıza rağmen fatura işçilere, emekçilere kesilmek isteniyor. İşte biz.. bunun için meydanlarda haykırıyor... bunun için isyan ediyoruz... Kıdem tazminatı hakkımız tüm muhalefetimize rağmen masaya yatırılmak isteniyor. Bu düzenlemeyle daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz...

 

“BU TEKLİF HAYATIN HUZURUNU BOZDU”

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

 

“KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Görüşümüz net....Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş Kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bu günde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel kurulunda oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız... Kıdem tazminati... Türkiye işçi sınıfinın ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir...

 

“MEVCUT HALİN KORUNMASINI İSTİYORUZ”

Bu gün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz... Kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA