Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 11.07.2020 SAAT 01:28:47
Advert
Advert Advert
 

‘Kadın Bakanlığını kaldıran AKP oldu’

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yaptığı açıklamayla, ‘Kadın kelimesi bizimle var oldu’ diyen AKP’li Zengin’e ve AKP yönetenlerine cevap verdi.
‘Kadın Bakanlığını kaldıran AKP oldu’
Advert

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği artan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yenikent Mahalle Muhtarlığı önünde gerçekleştirilen açıklamada sık sık ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Kadına şiddet istemiyoruz’, ‘Cinayeti aklama, suça ortak olma’ sloganları atıldı. Açıklamayı dernek yöneticisi Selda Arslan okudu. Kadına yönelik şiddetin pandemi döneminde katlanarak arttığını söyleyen Arslan, “İç işleri Bakanlığı, yapmış olduğu açıklama da ‘Bu dönemde kadına karşı işlenen suçlarda, önemli bir azalma görüldüğünü ve kadın sığınmaevlerine başvuruların en aza indiğini görüyoruz’ dese de, ülkemizde yaşanan kadına yönelik şiddet ve cinayet haberleri, mevcut durumun hiç de öyle olmadığını, biz kadınlara gösteriyor.” dedi. Geçtiğimiz günlerde AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in ‘Ak Parti gelene kadar kadın kelimesi yoktu’ sözlerine de değinen Arslan, AKP döneminde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığının kaldırılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kurulduğunu belirterek, “Baktığımızda AKP döneminde her 25 Kasım ve 8 Martlar cinsel istismara hayır eylemleri, kadına yönelik şiddet ve gözaltılar ile sonuçlandı. AKP’nin ‘Kadının adı var’ derken yarattığı tablo bu oldu” diye konuştu.

 

‘DEVLET DESTEKLİ ŞİDDETE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 

 

Arslan görüşülmesi planlanan infaz yasasının ve bekçilere sözde güvenlik gerekçesiyle yalnız yaşayan kadınların yaşamlarına müdahale edilmek istenmesine ise “Kazanılmış haklarımız olan yasaların uygulanmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekirken, aksine, kadınları şiddet kıskacına sokan düzenlemeler uygulandı. Biz kadınlar, her gün yeni cinayetlere uyanmak istemiyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz ölümle yüz yüze yaşarken, devlet destekli şiddete boyun eğmek ve susmak istemiyoruz” sözleriyle karşı çıktı. Açıklama kadına yönelik şiddet eylemlerinin takipçisi olma ve ortak mücadele etme çağrısıyla son buldu.

 
 
 
 
 
 
 
 
Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA