Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 06:59:26
Advert
Advert
 

Bugüne kadar neden önlem almadı?

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü, Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında yaşanan patlamaya dair eylem gerçekleştirdi.
Bugüne kadar neden önlem almadı?
Advert

İzmit Belediye İşhanı önünde toplanan EMEP üyelerinin, “Kaza değil bu bir cinayet”, “İş yaşam özgürlük” ve “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganları attığı eyleme CHP, Halkevleri, DİSK, KESK, TMMOB üyeleri destek verdi.

Şu ana kadar açıklanan rakamlara göre 4 işçinin yaşamını yitirdiği, 108 işçinin yaralandığı ve 3 işçiye halen ulaşılamadığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında, ihmallerin cinayete neden olduğunun söylendiği açıklamayı EMEP İl Yöneticisi Gözde Korkmaz okudu. Korkmaz, MÜSİAD Sakarya Şube Başkan Yaşar Coşkun’un sahibi olduğu Büyük Coşkunlar şirketine ait fabrikalar yıllardır değişik isimlerle farklı şehirlerde faaliyet yürüttüğünü vurguladı.

İş cinayeti sicilinin hayli kabarık olduğu fabrikada daha önce yaşanan iş cinayetlerine de değinen Korkmaz, “Adeta işçilerin canı pahasına yükselen bu firmanın işletmelerinde bunca patlama yaşanmış olmasına karşın nasıl oluyor da bu firma farklı adlar altında, farklı illerde faaliyet sürdürmeye devam edebiliyor? Kim ya da kimler bu duruma göz yumdu? Devlet bugüne kadar neden önlem almadı? Nasıl oluyor da bu fabrikalar yıllardır işçilerin sağlığını ve yaşamını yok sayarak, o bölgede yaşayan halkın can güvenliğini hiçe sayarak ve hiçbir yaptırım görmeden üretime devam edebiliyor? Yaşanan bunca ölümden sorumlu tutulan, ceza alan kaç kişi var?” dedi.

“İŞÇİLERİN CANININ KIYMETİ YOK!”
 

“Şimdi soruyoruz, göz göre göre gelen bu cinayete kurban giden işçiler hiçbir hesap verilmeden unutulmaya mı bırakılacak?” diyen Korkmaz, Fabrikanın Genel Müdürü Yaşar Coşkun için MÜSİAD Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin destek amaçlı yemek düzenlediğini hatırlattı. “Hayatını kaybeden işçilerin cenazesi daha kaldırılmamışken sermaye ve onun temsilcileri için işçilerin canının hiçbir kıymeti olmadığını bir kere daha görüyoruz” diyen Korkmaz, son olarak şunları söyledi: “Salgın döneminde bile üretimin son gaz devam ettiği bu fabrikada yaşanan iş cinayetlerinin sorumluları önlemleri almayan patronlar ve denetimleri gerçekleştirmeyen devlet yetkilileridir. Sermayedarlar, iktidar yetkilileri, bürokratlar her iş cinayeti sonrasında ağız birliği ederek ‘bu işin fıtratında ölüm var’ iddiasında bulundular ve iş cinayetlerini normalleştirmeye, sorumluluğu üzerlerinden atmaya çalıştılar. İnsanca çalışma ve insan onuruna yaraşır yaşam koşulları sağlanmadığı sürece de bu tür iş cinayetleri devem edecektir. Hendek’teki patlama da kaza değil bir iş cinayetidir. Sorumluları derhal ortaya çıkarılmalı, hak ettikleri cezalar verilmelidir. Partimiz ölen işçilerin ailelerine başsağlığı dilemektedir ve Hendek cinayetinin üstünün örtülmesine izin vermeyecektir. İş cinayetleri son bulsun, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınsın” 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA