Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 09:24:44
Advert
Advert
 

İl Sağlık Müdürü Ergüney tek tek açıkladı!

İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli’de Covid-19’a yakalananların ölüm hızının Türkiye ortalamasının yüzde 30 altında olduğunu kaydederken, “Bunun sebebi erken müdahalelerimiz” dedi
İl Sağlık Müdürü Ergüney tek tek açıkladı!
Advert

Mevlüt SOYSAL - İL Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, Covid-19’la yapılan mücadele ile ilgili gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu. Ergüney, Kocaeli’de virüsün hala güçlü olduğunu kaydederken, bununla birlikte günlük vakaların zaman zaman 1 Haziran öncesinin altına dahi düştüğünü ifade etti. Ergüney, Kocaeli’de Covid-19’a yakalananların ölüm hızının Türkiye ortalamasının yüzde 30 altında olduğunu kaydederken, “Bunun sebebi erken müdahalelerimiz” dedi. Ergüney, şu ifadeleri kullandı: 

 

SEVİNDİRİCİ GELİŞME

“Son 10 günlük vakalara baktığımızda günlük sayıların 1 Haziran öncesinin dahi altına düştüğünü görüyoruz. Bilindiği gibi 1 Haziran’da yeni normal hayata geçtik. Vaka sayılarının zaman zaman, kısıtlamaların olduğu 1 Haziran öncesinin dahi altına düşmesi bizim için sevindirici.

 

SEYİR DALGALI

Fakat seyrin dalgalı olması Kocaeli olarak hala çok dikkatli olmamız gerektiğini elzem kılıyor. Çünkü vaka sayılarında patlamalar olabiliyor. Bir gün sayı çok düşerken, birkaç gün sonra patlama yaşanıyor. Daha sonra sıkı müdahalede bulunuyoruz ve sayı yeniden düşüyor. Sonra yeni bir artış. Bu, virüsün Kocaeli’de çok güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Ama aynı zamanda bizim de etkili müdahale ettiğiniz ortaya çıkıyor.

 

YOĞUN BAKIMDA ARTIŞ VAR

Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de yoğun bakım ve entübe hastalarda artış var. Fakat yüksek ve bizim için problem olacak bir artış değil bu. Örneğin 10, 15’e çıktığında yüzde 50 artış oluyor. Fakat sayı anlamında bizim için problem yaratacak bir artış değil. Şu an hastanelerimizde 1-2 yoğun bakım hastası var.

 

BERBERLERDE SAYI YÜKSEK DEĞİL

1 Haziran’dan itibaren normalleşme adımları atıldıktan sonra özellikle berber, lokantacılar, taksiciler gibi meslek gruplarında vakaların artacağını bekleyenler vardı. Bu gruplara test yaptık. Binde 3-4 gibi bir oran çıktı. Bu oran zaten Türkiye ortalaması. Yani, onlar için problemli bir durum yok. Fakat bu meslek grupları daha çok vatandaşla muhatap oldukları için virüsü de otomatik olarak hızlı yayacaklar. Bunun için dikkatli olmalılar.

 

ÖLÜM HIZI DÜŞÜK

Kocaeli’deki ölüm hızı oranı Türkiye’den yüzde 30 daha düşük. Türkiye’de ölüm hızı yüzde 2,7 iken Kocaeli’de bu oran yüzde 1,8. Yani, Covid-19’a yakalananların ölüm oranı Kocaeli’de daha düşük. Bunun elbette birçok sebebi var. Örneğin bizler yaşlılarımızı çok iyi koruduk. Huzurevlerimizde bir kişi dahi vefat etmedi. Pozitif vakaların tamamını evlerinden alıp hastane ve yurtlarda tedavi ettik. Bu 10 günlük tedaviden sonra da 10 gün boyunca evlerinde takip ettik. Yani erken müdahale böyle bir başarıyı ortaya çıkardı.

 

HIZLI YAYILIYOR

Bizler bugüne kadar çok sıkı tedbirler uyguladık. Tedbirleri en üst seviyede uygulamasaydık Kocaeli’de durum çok vahim olabilirdi. Ama Kocaeli olarak asla gevşememeliyiz. Çünkü Kocaeli’de kentimizin özelliklerinden dolayı virüs çok hızlı yayılıyor. Çok hızlı dalgalanmalar meydana geliyor. Bu yüzden mücadelemizi sıkı bir şekilde sürdüreceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2722 TL 7.2432 TL
Euro
EURO
8.5581 TL 8.5240 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA