Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.08.2020 SAAT 12:52:03
Advert
 

Hürriyet: MHP de komisyonlarda yer almalı

İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında yaşanan komisyon krizini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet çözdü ve komisyon üye sayısı 5'e çıkarıldı. Her komisyonda bir MHP'li üyeleri de yer almasına karar verildi
Hürriyet: MHP de komisyonlarda yer almalı
Advert

Boran KAYALAR - İzmit Belediyesinin Mart ayındaki son meclis toplantısının ardından Türkiye genelinde gerçekleşen normalleşme sürecinin ardından Temmuz’ ayı Meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yönetiminde gerçekleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında meclis üyeleri koltuklarda birer boşluk bırak otururken, meclise seyircide alınmadı. 

 

ENCÜMDENDE 3 AK PARTİLİ

Meclisin ilk gündem maddesi olan encümen üyelerinin seçilmesi gizli oylama yapıldı. Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu ve Mehmet Çetin encümen üyesi olarak seçildi. Ardından İhtisas komisyonlarının kurulması ve komisyonlarda görev alacak meclis üyelerinin seçilmesi ile ilgili madde de görüşüldü. Başkan Hürriyet, meclis üyelerine ihtisas komisyonlarının seçiminde 5’lik, 4’lük ve 3’lük sistemi meclis üyelerine detaylıca anlattı. Hürriyet, “Bu konuda uzlaşma taraftarayız komisyonlarda fırsat yakaladık diye şöyle yapalım böyle yapalım demiyoruz.  Derdimiz buradan siyaset üretmek değil uzlaşma anlayışıyla kentin sıkıntılarına çözüm üretmek istiyoruz. “5’lik sistemde AKP ve CHP grubundan ikişer kişi komisyonlara seçilmiş olacak. Böyle olunca iki kişiyle biliyoruz ki işler yürümeyecek. Divanlar oluşturulamayacak” dedi.

 

‘MHP DE KOMİSYONDA YER ALMALI’

Sözlerini sürdüren Hürriyeti “Şu haliyle AKP ve CHP grubu 2 kişiden fazla kimseyi seçemiyor komisyonlara. MHP’li arkadaşlarımızdan ise kimse giremiyor. MHP’li arkadaşlarımızın da komisyonlarda temsili çok önemli. Temsilde adalet ilkesi gereği mutlaka MHP’nin de komisyonlarda olması taraftarıyız. MHP her ne kadar komisyonlara üye veremese de meclis uzlaşarak onları da komisyonlara alabilir” dedi.

 

‘RENKLERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARALIM MI?’

Hürriyet Ömerağa Mahallesi’nde kafelerin bulunduğu alanda kaldırım taşlarının siyaha boyanmasıyla ilgili de konuşarak “Arkdaşlar bir gece birileri kaldırım taşlarını siyaha boyamış. Bu çok yanlış bir hareket. Ona bakarsanız bugün trafik ışıkları da PKK rengi onları da kaldıralım o zaman. Böyle düşünürsek renkleri hayatımızdan kaldırmamız lazım. Renkler güzeldir arkadaşlar her zaman da hayatımızda var oldular. Oradaki renkler LGBTİ’lilerin rengi değil. Lütfen bu açıdan bakmayalım” dedi. Oluşturulacak 7 adet komisyonun Nisan ayına kadar görev yapmasına oy birliğiyle karar verildi. Ayrıca komisyonların 5 kişiden oluşmasına karar verildi. Oluşturulan komisyonlar şöyle:

 

 

Plan ve Bütçe Komisyonu:

Hayrettin Ünlü, Çağlayan Duman, Vedat yoldaş, Dilek Yalçın Necat Çakır

 

İmar Komisyonu:

Ünal Özmural, Arsal Arısal, Güzin Taştekin, Fatih Özcan, Engin Duymaz

 

Kırsal Hizmetler Komisyonu:

Şener İnce, Mehmet Çetin, Çağlayan Duman, Süleyman Şen Halil İnceel

 

Eğitim ve Gençlik Komisyonu:

 Aykut Çağlayan, Erkan Aksoy, İlker kazan, Mehmet Baştürk, Tuncay Aşkın

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu:

Ayhan Arpacı, Nevin Serra Demirkol, Ersin Alpaslan, Çetin Sarıca, Mustafa Engin

 

Kültür ve Turizm Komisyonu:

Şener İnce, Aysel Demirtaş, İlker Kazan, Yaşar Kardaş, Mehmet Baştan

 

Sosyal Hizmetler Komisyonu:

Erol Çalışkan, Vedat Yoldaş, İbrahim Kılıç,  Ertuğrul Malçok, Devrim Bal

 

‘ÇELİŞKİ İÇİNDESİNİZ’

İhtisas komisyonlarının seçiminin ardından söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Sayın başkana uzlaşmacı tavrından dolayı teşekkür ediyorum. İlk meclis toplantılarımızda önceki dönemi suçlamak için; “Biz belediye mallarını satmayacağız, değer yaratacağız” demiştiniz. Bugün ise; Vadi Kent Konutları ve Mahalleye Dönüşen Köylerde köy tüzel kişiliğine ait olup yasayla belediyemize devredilen yerlerin satışı ile ilgili taleple geldiniz. Bu bir çelişkidir. Tutarsızlıktır. Bizler de Vadi Kent konutlarındaki belediyemize ait konutların satışı hususunda yetki vermeyi uygun görüyoruz. Sonuçta burası belediyemize kaynak yaratmak için yapılmıştı” dedi.

 

‘HER KARIŞ TOPRAK DEĞERLEDİRİLMELİ’

Köylerdeki gayrimenkullerin satışların önceki yönetimde de gündeme geldiğini hatırlatan Soydabaş, “Ak Parti olarak satışının uygun olmadığını söylemiştik. O günkü CHP’li meclis üyeleri de razı olmamıştı. Tarımsal Kalkınma hamlesi yapıyorum diye 6 dönüm alana ekilen ürünleri reklam aracı olarak kullanırken köylerdeki her karış toprağı da değerlendirmeniz gerekirdi. Buradaki çelişkiyi halkımızın dikkatine sunmak isteriz” diye konuştu. 

 

‘HAMİDİYE SUYU MU GETİRECEKSİNİZ?’

Halk Süt konusuna olumlu baktıklarını belirten Soydabaş, “Belediyemizin bu tür üreticiyi destekler projeler üretmesinden yanayız. Ancak bu konuda da meclisimizin tam bilgilendirilmesi ve hangi üretim kooperatiflerine veya şahıslara hangi şartlar altında kredi verileceğini aydınlatması gerekir. Kredinin İzmit dışındaki şirketlerde kullanılacağı söylentileri giderek çoğalıyor. İzmit’te Çenesuyu dururken İstanbul’dan Hamidiye Su’yu getirmeniz de bu söylentileri açıkçası destekliyor. İzmit’in kaynaklarının İzmit’te değerlendirilmesinden yanayız” dedi.

 

‘BAHANELERİNİZİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ’

Soydabaş, “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün ikiye ayrılması, iki ayrı müdürlükle idare edilmesi talebinizi, ‘Bizi çalıştırmıyorlar, hizmetler engelleniyor’ bahanelerinizi ortadan kalkması için çekimser oy vereceğiz. Bu konudaki çekincelerimizi ortaya koyduk. Önceki dönem tek çatı altında ve yarı yarıya kadroyla bu iş gayet güzel yürütülürken, sizin bu reklam merakınızı anlamış değiliz. Ama madem bunu bu kadar çok istiyorsunuz, buyurun takdir sizindir. Veteriner Müdürlüğünün konulmasına olumlu oy vereceğiz. Bu konuda önceki teklifiniz usul gereği komisyona gitsin dediğimizi ve sizin usulü çiğneyip direkt oylamaya sunduğunuz için bunun uzadığını da hatırlatmak isteriz. Hizmetlerin yakından takipçisi olacağız” dedi.

 

ARISAL: MİA PLANLAMAYA UYGUN DEĞİL

Arazi satımıyla ilgili konuşan Başkan Hürriyet ise Vadi İzmit, satılmak için yapılan bir yatırım. Köylerle ilgili değersiz yerlerin satılmasıyla alakalı bir planlamaydı. Bizim de de halkın da işine yaramıyor ama o sizin takdiriniz” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal da MİA ile ilgili söz alarak MİA’nın bütününde sorunlar planlama ve şehircilik anlayışına doğru olmadığını defalarca dile getirdim. Görüyoruz ki plan defalarca tadilata uğramak zorunda kalıyor. Bu planın yeterince sahiplenilmediğini de görüyoruz” dedi. MİA’ya yönelik yapılan itirazlarla ilgili İmar Komsiyonu’nun yazısı oy birliği ile kabul edildi. Öte yandan kurulması planlanan Veteriner işleri Müdürlüğü ise oy birliği ile kabul edildi.

 

HALK SÜT GEÇTİ

Mart ayında yapılan ve 7 Milyon’luk kredi ile yapılması planlanan Halk Süt Projesinde meclis, başkana oy çokluğuyla yetki verdi. Maddede AK Parti çekimser davranırken madde oy çokluğuyla kabul edildi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.1829 TL 7.1543 TL
Euro
EURO
8.5140 TL 8.4800 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA