Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.08.2020 SAAT 12:38:36
Advert
 

Zeytinoğlu işsizlik oranını değerlendirdi

Zeytinoğlu işsizlik oranını değerlendirdi
Advert

 

TÜİK tarafından yüzde 12.8 olarak açıklanan nisan ayına ait işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, pandeminin ekonomi üzerine etkisinin en yoğun hissedildiği ayda gerçekleşen işsizlik oranındaki gerilemenin alınan istihdam tedbirlerinden ve işgücüne katılımdaki gerilemeden kaynaklandığını ifade ederek,

 

“TÜİK açıklamasına göre nisan ayında işsizlik oranı aylık bazda 0.4 puan, geçen yılın aynı ayına göre 0.2 puan gerileyerek yüzde 12.8 olarak gerçekleşti. Covid-19’un ekonomi üzerine etkilerinin en yoğun hissedildiği nisan ayında Hükümetimiz tarafından mevcut istihdamı korumak amacıyla birçok tedbir alınmıştı. Bunlardan kısa çalışma ödeneği firmalarımız için en değerli olanı idi. Bu tedbirler işsizliğin artışını önlediği gibi, diğer bir yandan da işgücüne katılımın azaldığını görüyoruz. İşgücüne katılım nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre 3 milyon 13 bin kişi azaldı. Bunun da izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaparak, çalışma çağındaki kişilerin ekonominin zor döneminde işgücüne katılımla ilgili taleplerini ertelediğine işaret ettiğini söyledi.

 

Sektörlerel olarak bakıldığında istihdamda en fazla etkilenen sektörün başta turizm olmak üzere hizmet sektörü olduğunu belirten KSO Başkanı “Nisan ayında tarım, inşaat, sanayi ve hizmetler olmak üzere tüm sektörlerde istihdam kaybı yaşandığını görüyoruz. Nisan ayında istihdamdaki 2 milyon 585 bin kişilik azalışın 1 milyon 524 bininin hizmet sektöründen olması, bu süreçten en fazla hizmet sektörünün etkilendiğini gösteriyor. Hizmet sektörünün en fazla etkilenmesi sebebiyle istihdam kayıplarının yaşanabileceğini tahmin ediyorduk.” dedi.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ekonomi haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.1829 TL 7.1543 TL
Euro
EURO
8.5140 TL 8.4800 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA