Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 08:54:52
Advert
 

Ayasofya kararı için ne dediler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Ayasofya’nın yeniden cami olarak hizmete açılması kararı yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de büyük bir sevinçle karşılandı. Kocaeli’de sadece HDP kararı eleştirdi.
Ayasofya kararı için ne dediler?
Advert

Serkan ÜLDEŞ- DANIŞTAY 10. Dairesi, Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnameyi imzalaması sonrasında yapı cami hüviyeti ile Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi. Ülke genelinde olduğu gibi Türkiye gündeminde olduğu gibi Kocaeli’nin gündemini de hareketlendiren Ayasofya kararı siyasetin tek konusu oldu.

 

BÜYÜKAKIN’DAN ŞİİRLİ KUTLAMA

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; “Merhum Necib Fazıl Kısakürek'in, Ayasofya Hitabesi’nde dediği gibi; Bugün mü, yarın mı, bilemem! Fakat Ayasofya açılacak! Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya camidir” dedi. Elhamdulillah."

 

BİLETLE DEĞİL ABDESTLE

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katıcıoğlu; “Sonunda beklenen karar açıklandı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Elhamdülillah, Biletle değil abdestle gireceğiz.”

 

EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN

 

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık; “Hayırlı ve mübarek olsun. Fatih Sultan Mehmed Han’ın ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun”.

 

 

 

AYASOFYA ARTIK ÖZGÜR

 

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker; “Ecdadın vasiyeti 86 yıl sonra tekrar yerine geldi. Ayasofya Camii özgürlüğüne kavuştu. Allah’a hamdolsun. Zincirler kırıldı, Ayasofya açıldı.”

 

FATİH’İN RUHU ŞAD OLDU

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz; “Dedemiz Fatih’in ruhunu şad eden, emanetine sahip çıkanlara selam olsun. Elhamdülillah, Cumhurbaşkanımızın tarihi imzasıyla zincirler kırıldı, Ayasofya Camii resmen ibadete açıldı. Allah senden razı olsun Cumhurbaşkanım.”

 

ZİNCİRLER KIRILDI AYASOFYA AÇILDI

 

 Ak Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır; “Gençliğimizde hep ‘zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın’ sloganlarını atardık. Hayal kırıklıklarımız olsa da hiç ümidimizi kaybetmedik. Sabredip ‘bir gün mutlaka’ dedik. Bu gün o gün ve bu gün secde ve dua makamındayız. Kapısında zincir olsa bile müminlerin dünyasında hiç bir zaman manen esaret ruhu atfedilmese de böyle bir ruh taşımadığına inanılsa da Ayasofya esirdi. İşte bu gün madden ve fizikken özgürlüğüne kavuşmuş olması gereken olmuş bir hak yerini bulmuştur. Zincirler kırıldı ve Ayasofya açıldı.”

 

 

BİNLERCE KEZ HAMDOLSUN

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekilli Cemil Yaman; “Bu tarihi karar nedeniyle emekleri olanlara teşekkür ediyorum. Bugünleri gösteren Rabb'im'e binlerce kez hamdolsun.”

 

 

HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU

 

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek; “Ayasofya Camiİ hakkında 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının Danıştay tarafından iptal edilmesi, bir hakkın iadesi ve milletin 86 yıldır kanayan yarasının kapanmasıdır. Elhamdülillah, bugünleri de gördük. Hak geldi batıl zail oldu.”

 

DİNE ZARAR VERMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

 

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu; “AK Parti dine karşı dini kullanarak halkı kandırmaya çalışıyor. Merhum Ali Şeriati'nin bir kitabıdır, lütfen herkes okusun, muazzam bir eserdir. Şeriati kitabında Hz. Musa zamanında, Firavun’un yanında saf tutan Bel'am Bin Bâûrâ isimli din adamının, din adına nasıl kandırdığını anlatır. Hz. Musa'ya nasıl karşı çıktığını anlatır. Yine, Hazreti İsa'ya karşı statükocu Yahudi anlayışının nasıl Hz. İsa'ya karşı çıktığını, dini kullanarak insanlara hakkı, hukuku getirmeye çalışan Hz. İsa'ya karşı çıktığını anlatır. Hazreti Muhammed, insanlara hakkı, hukuku, özgürlüğü, adaleti anlatmaya çalıştığı zaman o günkü Yahudi din adamları dinî masallarla kuruntular anlatırdı ki Hz. Peygamber'in arkasından gitmesinler diye. İşte, bugün Ayasofya'nın cami ilan edilmesi hep bu ve benzeri hadiselerdir.”

 

FATİH'İN MİRASI FETHİN SEMBOLÜ

 

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş; “Milletimizin 86 yıldır bugünü bekliyordu. 24 Kasım 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya Camii’nin statüsü uzun yıllar boyunca milletimizin gönlünde derin bir yara bırakmıştır. Toplumsal talep ve karşılığı hiç bitmeden devam eden bu tartışma milletimizin basireti, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti sayesinde nihayet sonuca bağlanmıştır.

 

İSLAM BUNU BEKLİYORDU

Türkiye, egemen bir devlet olarak tarihinin, halkının inanç ve hassasiyetlerinin gereğini şüphesiz yerine getirmiştir. Ayasofya’nın medeniyet tarihimizde yeri yalnızca camiden ibaret değildir. Kadim medeniyetimizin izlerini yansıtan mimarisiyle fethin sembolü olduğu kadar İslam dünyası içerisinde derin anlamları olan bir mekandır. Devletimiz, cami olarak vakfedilen Ayasofya’yı asli amacına göre tekrar ibadete açarak tüm İslam dünyasının beklemiş olduğu kararı açıklamıştır.

 

MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN

 

Ayasofya’nın açılması yalnızca ülkemizi ilgilendiren bir karar değildir. İslam coğrafyasındaki kardeşliğin pekişmesine vesile olacaktır. Fatih Sultan Mehmed’in mirası, fethin kutlu sembolü Ayasofya’da beş vakit saflar tutulacak, eski günlerdeki gibi tekbirler yankılanacağı için çok ama çok mutluyuz. Aziz milletimize ve İslam alemine hayırlı olsun.”

 

 

HİÇBİR SAKINCA YOK

 

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı; “Ayasofya zamanında Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü. Bu dönemde de camiye döndürüldü. Bunda problem yok. Yetki ellerinde, kararları kendileri veriyor. Ancak camilerimizi siyasi malzeme konusu yapmamamız lazım. Bu konularda çok dikkatli olunması gerekiyor. Açıkçası bizim açımızdan Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinde hiçbir sakınca yok. Vatana millete hayırlı olmasını diliyorum.”

 

EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK EDİYORUM

 

 

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu; “Ayasofya’nın, Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyeti doğrultusunda eski hüviyetine getirilmesi ve cami olarak ibadete açılması yolunda önemli bir merhale olan Danıştay kararını takdirle karşılıyorum. Bu, milletimizin uzun yıllardır var olan arzusu yönünde alınmış bir karardır. Burada Ayasofya konusunu milletin gündeminde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız ve yarım asırdır bu mücadeleyi veren milli görüş hareketi mensupları başta olmak üzere, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

 

BİZ DE ÇOK SEVİNDİK

 

Ayasofya’yı bir sembol olarak gördük, fethin sembolüydü. Her sene İstanbul'un fethi kutlamalarına Ayasofya Camii’nin bahçesinde toplu sabah namazı kılarak başladık. İbadete tekrar açılması için dualar ettik. Çok şükür en son İsmail Kandemir isimli vatandaşımızın açtığı dava neticesinde Danıştay müze kararını iptal etti ve yeniden ibadete açılabilmesinin önünü açtı. Biz de haliyle çok sevindik ve bu meseleyi 50 yıl boyunca insanımızın gündeminde tutan başta Erbakan hocamız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ettik.

 

ELEŞTİRİLER ANLAMSIZ

Ancak bu konuda yaptığımız sosyal medya paylaşımımızın altındaki yorumlara bakıyorum da öküzün altında buzağı arayanlar meseleyi Cumhurbaşkanımızın ismini zikretmediğim konusuna indirgemişler. Biz bugün siyasi bir tartışmaya girmek istemedik. Sevincimizi yaşamak istedik. Ancak madem ısrarla soruyorsunuz, söyleyelim.

 

NEDEN İSMİNİ ZİKRETMEDİK?

Son anayasa değişikliği ile elinde kararname yetkisi olduğu halde 3 yıldır bunu kullanmadığı için cumhurbaşkanının ismini zikretmedik. Daha geçen yıl “Ayasofya açılsın” diye slogan atanlara karşı söylediği “Sultanahmet'i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak şimdi Büyük Çamlıca Camii'ni yaptık. 5 tane Ayasofya eder” dediği için ismini kullanmadık. Bugün yaşanan ekonomik sıkıntılar ve diğer siyasi sebeplerle bütün anketlerde yeniden seçilebilme ihtimali zora girdiğinden bu meseleyi siyasi argüman olarak kullanmaya çalıştığı için olabilir mi?”

 

 

FETHİN EN ÖNEMLİ SEMBOLLERDEN BİRİ

 

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız; “Ayasofya Camii, 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrası imam olarak kıldırdığı ilk cuma namazına müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen Türk ve İslam alemi için büyük öneme sahip olan, fethi temsil eden önemli bir semboldür. Ayrıca içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Camii, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti'nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daima fethin aziz hatırası olarak anılmıştır. 481 yıl Müslümanlar için cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden Ayasofya Camii, 1934 yılından itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Camii'nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir.”

 

KUTSAL DEĞERLERİMİZ ADINA MUTLU ETMİŞTİR

 

İYİ Parti Grup Başkan Vekilimiz ve İzmir Milletvekilimiz Musavat Dervişoğlu, Ayasofya Camii’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması hususunda gerekli çalışmaların yapılması amacıyla Meclis’e araştırması önergesi verdi. MHP ve HDP’nin çekimser AKP’nin ise ret oylarıyla önerge kabul edilmemiş olsa da sonrasında Danıştay'ın iptal kararı ile Ayasofya Camii'nin tekrar toplu ibadete açılması bizleri ülkemiz, milletimiz ve kutsal değerlerimiz adına mutlu etmiştir. Müze diye tanımlanan Ayasofya'mızın cami olarak geç de olsa yeniden ibadete açılması yolunda gayret gösteren tüm yetkilileri tebrik ediyor, alınan kararın ülkemize ve İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum.”

 

 

BİZANS ARTIKLARI AĞLIYOR

 

 

BBP İl Başkanı Remzi Kaya; “Ayasofya’ya biz Alperenler hiç müze demedik, bizim için hep camiydi. Ecdat yadigarı, atam Fatih Sultan Mehmed Han’ın kılıç hakkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik mührü ile tekrar ibadete açıldı. Rabbim izin verirse 24 Temmuz’da daha önce bilet ile girdiğimiz camimize tekbirlerle, salavatlarla gireceğiz. Biz Alperenler yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılması için gayret etmiş, mücadele vermiş, bu uğurda hapse atılmış, cop ve gaz yemiş yani bedel ödemişleriz.

 

BİZANS ARTIKLARI

 

Bu toyumuz ve yeni fethe birlikte gideceğiz. 86 yıllık Ayasofya Camii esaretine karşı duruş sergileyen, bu uğurda emek veren, eylem yapan, gaz ve cop yiyen tüm Alperen kardeşlerime,  Büyük Birlik Partili dava arkadaşlarıma, Danıştay’a, Cumhurbaşkanımıza tebrik ve teşekkür ediyorum. Ayasofya’nın zincirleri kırılmış, esaretinden kurtulmuştur. Fakat içerideki İslam ve millet düşmanları ile dışarıdaki Bizans artıkları ABD, AB, Yunan, Rus ve diğer kefereler karardan memnun olmamış ağlamaktadır.

 

BAHTİYAR VE SEVİNÇLİYİZ

 

Bu yüzden arkamızdan kırk iti ağlattığımız için daha da bahtiyar ve sevinçliyiz. Allah’a Ayasofya Camii gibi Mescid-i Aksa’nın da esaretten kurtulduğu günleri göstermesi için dua ediyoruz. Allah’ın izni ile o da olacak. Cemil Meriç’in dediği gibi “Olimpos Dağı’nın çocukları Hira Dağı’nın evlatlarını asla kabullenmeyecek.” Onlar kabullenseler de kabullenmeseler de her türlü zafer ve muvaffakiyetler biz Türk İslam milletinin olacak.”

 

ALLAH HAYIRLI UĞURLU ETSİN

 

 

DEVA Partisi İl Başkanı Adem Koç; “Ayasofya için alınan karar ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun. Hem kültür mirasımız için hem tarif mirasımız oraya bizim ecdadımız diri tuttu. Şimdi ibadete açılarak Fatih Sultan Mehmed’in vasiyeti devam edecek. Allah hayırlı uğurlu etsin.”

 

KİLİSEDEN CAMİYE ÇEVRİLEN TEK YER

 

 

Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran; “Ayasofya’nın cami olması doğru bir karar ve güzel bir karardır. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed döneminde İstanbul’da kiliseden camiye çevrilen tek yer diye biliyorum. Kentin sembolüdür ve bu özelliğin korunması önemlidir. Türkiye artık Türklerindir. Bu konuda söz hakkı sahibi olmak Türkiye için önemliydi. Tüm ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

 

ORAYA GİDİP NAMAZ KILMAZ İSTEMEM

 

HDP Kocaeli İl Başkanı Şahabettin Işık; “Hükümetin Ayasofya’yı camiye dönüştürme sürecinde oldukça çelişkiler var. Cumhurbaşkanının kendisi bunun bir oyun olduğunu ve bu oyuna gelmeyeceklerini ifade ediyordu. Yanı başımızdaki Sultanahmet Camii’ni doldurun ondan sonra dönün Ayasofya’yı açın dedi. O zaman hepimiz dinlemiştik ve ben hükümetin şu anki tutumunu Mesut Yılmaz dönemine benzetiyorum. Mesut Yılmaz kaybedeceğini anladığı anda hemen Avrupa Birliği çalışmaları yapıyordu.

 

 

ORADA NAMAZ KILMAK İÇİME SİNMEZ

Hükümet de Türkiye’nin ilk sorunu işsizlik konusunu bırakıp Ayasofya üzerinde bir çıkış bulmaya çalışıyor. Ayasofya’nın tekrar cami olarak açılması kesinlikle hükümetin çöküşünü engelleyemeyecek. Ayasofya cami olarak açıldı ama ben oraya gidip namaz kılmaz istemem, çünkü orası önceden de kiliseydi. Mevcut bir camiyi kilise yaptığınızda bile yine insanın içi almaz. Şimdi gidin namaz kılın ne olacak, işsizlik azalacak mı? Ekonomi düzelecek mi? Bu hükümetin çöküşünü engellemeyecektir.”

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA