Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 12.08.2020 SAAT 17:42:16
Advert
Advert
 

262 Towers davası yine ertelendi

262 Towers’taki anlaşmazlığa ilişkin Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesinde açılan davanın altıncı celsesi görüldü. Mahkemede dinlenen şirketin eski mali müşaviri Sabiha Doğan,” Al Kattan beni tekrar arayarak Öztürkler ile çalışmayacağını söyledi. Ben yeminli mali müşavir olarak tekrar göreve başladım. Öztürkler tarafından daha sonra belgeler verildi. Ben de belgelerin sahte olduğunu fark ettim” dedi
262 Towers davası yine ertelendi
Advert

Boran KAYALAR- 2017 yılında İstanbul’da lansmanı yapılan ve Kocaeli’ye “vizyon proje” olarak sunulan 262 Towers’da bir süre önce işler arap saçına dönmüştü. İş İnsanı Burçin Şahin ile Suudi Arap Şeyhi Muhammed Al Kattan ortaklığında hayata geçirilen proje bir süre önce durdu. Bu süre zarfında devreye Öztürk Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk girdi ve projeye ortak oldu.
 

160 KİŞİ MAĞDUR EDİLDİ

 

Rekan Yatırım Turizm isimli firmaya ortak olan Yusuf Öztürk,  bu ortaklık nedeniyle Al Kattan’a Brezilya devlet tahvili verdi. Tahvillerle ilgili iki ortak arasında sorun yaşanması üzerine konu yargıya taşındı. Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 160 kişinin mağdur edildiği projeyle ilgili dava süreci başlarken, Al Kattan projenin başına oğlu Abdulhamid Al Kattan’ı geçirdi. Anlaşmazlık nedeniyle devlet tarafından projenin başına Adapazarı bölgesinden kayyum atanırken, geçtiğimiz gün iddialara göre Abdulhamid Al Kattan hurdacı çağırarak inşaat malzemelerini satmak istedi.  Taşeron firma ise projenin bulunduğu alana gelerek Al Kattan ile tartışmasının ardından iki taraf karakolluk oldu. Şikayet üzerine savcılık bu olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

BREZİLYA KONSOLOSLUĞUNU ARADIM

 

Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde davanın 6. duruşması bugün görüldü. Tanıkların dinlendiği duruşmada Al Kattan’ın avukatı Baybars Sağlam ve Öztürk Holding’in avukatı Burcu Solmaz da hazır bulundu. Şirketin eski yeminli mali müşaviri Sabiha Doğan, “Al Kattan beni 2018’in Mart ayında bir toplantıya davet etmişti. Toplantıda Al Kattan, Hasan Bey ve taşeronlar vardı. Ben bu toplantıda Yusuf Öztürk’ü ilk kez gördüm. O toplantıda Yusuf Öztürk bana, ‘Ben Muhammed Bey’in ortağıyım’ dedi. Toplantı sonrası ben Al Kattan’a ‘Bu arkadaşlara güvenmiyorum’ böyle olursa sizinle çalışmayacağım dedim. O da bana cebini gösterdi. Brezilya tahvilleri konusunda konsolosluğu aradım. Konsolosluk, bu tahvillerin değersiz olduğunu söyledi” dedi.

 

5 MİLYON TL’ YE DEVREDİLDİ

 

Kayyum’un kendisini aradığını belirten Doğan, “Al Kattan beni tekrar arayarak Öztürkler ile çalışmayacağını söyledi. Ben yeminli mali müşavir olarak tekrar göreve başladım. Öztürkler tarafından daha sonra belgeler verildi. Ben de belgelerin sahte olduğunu fark ettim. Şu an yeminli müşavirleri değilim. Şirketin 200 milyon TL mal varlığı var; şirketin yüzde 50’si 5 milyon TL’ye devredildi.  Yönetim kayyumu arayıp beni onlarla birlikte çalışmak isteyip istemediğini sordu. Al Kattan bana Öztürklerle kendi rızasıyla ortak olmadığını belirtti. Ticaret odasına gidip beni arayarak ‘Ben hisseleri vermedim’ dedi. Benim şirketle ilgili olarak her şeyi sorgulama yetkim var. Devlet tahvillerini sorgulama yetkim yok” şeklinde konuştu.

 

1.2 MİLYAR DOLAR VERDİK

 

Öztürkler Holding’in CEO’su Hasan Güngör de mahkemede verdiği ifadede, “Al Kattan’ın Türkiye ve yurt dışındaki projelerine ortak olmak için bir araya gelip sözleşme yaptık. Rekan Şirketi de sözleşmenin içerisindeydi. 2019 yılında kontrat yapıldı; sözleşmede Al Kattan tarafından 262 Towers Projesi’nin acil yapılması ve 1.2 milyar dolarlık devlet tahvili verilmesi istendi. Biz sadece buraya değil; yurt dışında olacak bütün projelerin yüzde 50’sine ortak olduk. Biz 1,2. milyar dolar verdik. Hisse devrinde verilen 5 milyon TL’lik bedeli kendileri belirledi” dedi.

 

ÖZTÜRK BENİM ORTAĞIMDIR

 

Tahvilleri kendisinin verdiğini belirten Güngör, “2019’un Ocak ayından Mayıs sonuna kadar şantiyedeydim. Ortaklık olmasa benim ne işim var? Mayıs’ın sonunda tartışma oldu. Ben de ayrılmak zorunda kaldım. İkisi de bana o zaman yetki verdi. Yusuf Öztürk yurtdışında olduğu için işlemler İstanbul’da yapıldı” dedi. ‘Hazirun toplantısında Yusuf Öztürk hangi sıfatla katıldı’ sorusuna Güngör, “Ortaklık zaten orada beyan edildi. Herkes de oradaydı. Al kattan, ‘Öztürk benim ortağımdır’ dedi. O toplantıda borçlular da tespit edildi. Birçok mağdur var. Al Kattan’a tahvilleri bizzat ben verdim. Kendisi, bankalardan vs. onayı aldıktan sonra tahvilleri aldı. Ben bizzat kendisi kullanabilir diye yetki verdim. Şirket içi bir toplantıda Al Kattan, Burçin Şahin’e ‘Benim ortağım değilsin’ dedi. 3 gün sonra da Şahin hisseleri devrederek çekildi” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3105 TL 7.2814 TL
Euro
EURO
8.5942 TL 8.5599 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA