Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 26.09.2020 SAAT 17:03:56
Advert
 

Çalık: LGS sınavı anlamsız hale geldi

Çalık: LGS sınavı anlamsız hale geldi
Advert

 

 

Boran KAYALAR- Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube  Şube Başkanı Emine Çalık, ortaöğretime geçiş işlemleri ilgili yaşanan sorunlar hakkında bir basın açıklaması yaptı. Ortaöğretime geçiş işlemlerinin sorunlar ile birlikte başladığı belirten Çalık," Asıl sorun “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar”ın sayısının azlığı " dedi.

 

"VELİLER ÇARESİZ VE ZOR DURUMDA"

Çalık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlayarak öğrencilerin tercihlerini ne şekilde yapacaklarını ve yerleştirme takvimini ilgili kılavuzda belirtmiş. Ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre sınava giren her bir öğrenci 20 – 29 Temmuz 2020 tarihleri arasında tercih girişini e-okul üzerinden yapacaktır. Liselere Geçiş Sisteminde öğrencilerin tercih yapacakları okullar iki gruba ayrılmıştır. Birisi LGS ( Liselere Geçiş Sınavı) puanına göre yerleştirilecek olan ve yetkililer tarafından “Nitelikli” olarak adlandırılan “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” diğeri orta öğretim başarı puanına göre yerleştirilecek “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” ve “Pansiyonlu Okullar” dır. LGS sınavına giren bir öğrenci LGS sınav puanına göre 10 okul, ortaöğretim başarı puanına göre 5 okul, pansiyonlu okullardan da 5 okul olmak üzere toplam 20 okul tercihinde bulunabilecektir. Bu aşamaya kadar her şeyin gayet güzel gözüktüğüne şüphe yok. Ancak asıl sorun “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” ın sayısının azlığı. İzmit ilçesi ile örneklendirecek olursak kontenjanlar bize durumun ne kadar vahim olduğunu ve velilerimizi ne kadar çaresiz ve zor durumda bıraktığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

 

İzmit İlçesinde;

 

LGS Sınavı sonucuna göre “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” Kontenjanı : 1260

Diploma Notuna göre “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” Kontenjanı : 6560

İzmit İlçesi 9. Sınıf Kontenjan Toplamı: 7820

Kocaeli İlinde ise ; LGS Sınavına Giren Öğrenci Sayısı : 37.998 öğrenci iken,

LGS Sınavı sonucuna göre “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” Kontenjanı : 4846

Diploma Notuna göre “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” Kontenjanı : 33.152

 

"33.152 ÖĞRENCİNİN LGS SINAVI ANLAMSIZ HALE GELDİ"

İzmit ilçesinde 6.560, Kocaeli İli genelinde ise 33.152 Öğrencinin LGS sınavı anlamsız hale gelmiştir. LGS sınav sonucuna göre % lik dilim baz alındığında %5 e kadar olan öğrencilerin Fen Liselerine girebileceği, daha yüksek yüzdeliğe sahip öğrencilerin proje okulu olan meslek liselerine gidebileceğini göstermektedir. Diğer bir deyişle öğrencilerin sadece % 17 si yetkililerin tabiri ile “Nitelikli” okullara yerleşebileceklerdir. Geriye kalan % 83 diploma notu olarak da adlandırılan ortaöğretim başarı puanına göre Anadolu Liselerine veya Meslek Liselerine yerleşebileceklerdir.

 

"SİSTEMİN DIŞINA İTİLDİĞİ GÖZLENMEKTE"

Daha da vahim olanı tercih hatası yapan öğrencilerimiz hiçbir okula yerleşememesi durumunda Açık Lise ye kayıt olmak zorunda kalacaklardır. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmış olmasına rağmen 15 yaşında gençlerimiz yüz yüze eğitimin olmadığı Açık Lise’ ye kaydedilerek örgün eğitim dışına çıkarılmış olacaktır. Özellikle kız çocuklarımızın Açık Öğretim Lisesi’ne yönlendirilerek örgün eğitim sistemi dışına itildiği gözlenmektedir.  Bu olumsuz koşul yetmezmiş gibi bir de bir kısım okul idarecilerinin İmam Hatip Liselerini tercih listesine yazdırmak için öğrenci ve velilere baskı yaptığı bizlere gelen duyumlar arasındadır. Önerimiz Anadolu Liselerinin tamamının “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” statüsüne alınmasıdır. Çünkü ne ilkokulda, ne ortaokulda nede liselerde adrese dayalı yerleştirmede başarı sağlanamadığı okul önündeki servis araçlarından net bir şekilde anlaşılmaktadır. Böylelikle “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” ın kontenjanı yükseltilerek LGS sınavı anlam kazanmış olacaktır. Şu anda sınava giren öğrencilerin % 83 ü için LGS sınavının bir anlamı kalmadığı anlaşılmaktadır."

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA