Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 01:24:26
Advert
 

Vaka sayısında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz

Kovid-19 salgını ile ilgili son dönemde artan vaka sayısı ile ilgili değerlendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Çok riskli bir bölgede yaşıyoruz. Vefat ve yoğun bakım sayılarımız düşük seviyede. Ancak vaka sayısında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz” dedi
Vaka sayısında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz
Advert

Türkiye genelinde ve ilimizde koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Her alanda etkisini gösteren salgın nedeniyle son dönemde vaka sayısında yaşanan artış, vatandaşları ve kamu yöneticilerini ürküten bir tablo ortaya koyuyor. Tedbirlerin daha sıkı hale geldiği virüs nedeniyle en çok etkilenen konu ise ekonomi oldu.

 

 

YAŞLILARI KORUMALIYIZ

Vaka sayısı ve konu hakkında son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili gazetemize açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli’nin riskli bir bölge olduğunu söyledi. Evde tedavi süreci ve alınan tedbirlere kadar çok önemli açıklamalarda bulunan ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyaran Ergüney, “Tedbirlerimizi almazsak, yaşlıları ve kronik rahatsızlıkları bulunanları koruyamazsak, ciddi problemler yaşanabilir” dedi.

 

 

DOĞAL TEDİRGİNLİK VAR

İl Sağlık Müdürü Ergüney, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Aslında ülke genelinde ve ilimizde olağanüstü boyutta denilebilecek bir sıkıntımız bulunmuyor. Yalnızca sosyal hayatın tedbirlik gelişmesi nedeniyle ortaya çıkan doğal bir tedirginlik var. Evde tedavi süreci başladı, fakat bu zaten uygulanan bir durumdu. Ülkenin yüzde 95’inde bu uygulama var. Salgının başından bu yana en yararlı destek çalışmalarından birisi buydu. Kocaeli’de ise buna yeni başlamış olacağız.

 

 

15 AĞUSTOS’TAN SONRA YURTLAR İADE EDİLECEK

Biz şimdiye kadar hastalarımızı yurtlarda izole ediyorduk. 15 Ağustos’a kadar yine yurtlarda olacağız, bu tarihten sonra yurtlar iade edilecek. Yeni düzen için sistemimizi kurduk. An itibariyle evde izolasyon işlemimize başlamış durumdayız. Sistem de çalışıyor. İlçe sağlık müdürlükleri pozitif çıkan vakalara evlerine giderek filyasyon yaparak bunlardan semptomu olanlardan numuneleri alıyorlar.

 

 

14 GÜNLÜK SIKI TAKİP

Evde bir kişinin testi pozitif çıkıyorsa diğer hane sakinlerinde yüzde 90 kovid-19 vardır diye düşünüyoruz. Tedbir amacı ile hemen ilaç tedavisi başlıyor. Pozitif çıkan vakaların durumu iyiyse, kronik rahatsızlığı yoksa evde izolasyonu devam edecek. Bu süre zarfında da aile hekimlerimiz telefonla izleme yapacaklar. İlçe sağlık müdürlüğü ekiplerimiz de 2-3 günde bir evlerine giderek hastanın durumunu yerinde görecekler. Bu şekilde süreç tamamlanacak. 14 gün sonunda hastanın şikayeti yoksa iyileşmiş olacaklar.

 

 

ÖZEL ARAÇLAR KULLANILIYOR

Bu sürede genel durumu bozulma, kötüleşme, ateşin düşmemesi, buna benzer başka şikayetler olursa bunların hastaneye transferleri ilçe sağlık müdürlüklerimiz bünyesinde kullanılan özel araçlarımızla sağlanıyor. Bahsettiğimiz araçlarımız 112’nin yükünü büyük oranda hafifletti. Genel durumu iyi olan hastalar bunlarla hastanelere naklediliyorlar.

 

 

112’NİN İŞİ KOLAYLAŞTI

Şoför mahalli ile arka tarafı izole edilmiş araçlarımızla, özel kıyafetlerini kullanan sürücülerimiz hastalarımızın evden hastaneye, hastaneden evine ulaşımlarını sağlıyor. Bu da 112’nin yükünü yüzde 80 işini hafifletiyor. Eksiden hastaneye gidenler, muayenelerini oluyorlar, tahlil alınıyor, ilaçları yapılıyordu, test yapıldıktan sonra hasta evine gönderiliyordu. Sonuç çıktığında ise sonuç pozitifse hasta yeniden hastaneye götürülüyordu.

 

 

ÇOK SIKI DENETİM VAR

Şimdi numune alındığında ilacı, tedavisi hepsi tarifleri ile birlikte hastaya veriliyor. Hastane araçları ile evlerine ulaştırılıyor ve hemen ön tedaviye başlanıyor. Sonuç çıktığında ise ona göre durumuna bakılıyor. Fakat hasta artık hastaneye gitmiyor. Çünkü gereken yapılmış ve ilaçları da verilmiş. Uygulama ile hastalarımızı artık evlerinde izole etmiş olacağız. Bu kişilerin takipleri telefonla ve bizzat gidilerek yapılıyor. Kolluk güçleri de hastaların evlerinden çıkmamaları için görev başında olacaklar. Evlerinden çıkanlar hakkında cezai işlem uygulayacaklar.

 

 

VAKA SAYIMIZ FAZLA

Kocaeli özel bir bölge. Vefat ve yoğun bakım sayılarımız Türkiye geneline göre daha düşük seviyede. Kimsenin bu konuda telaş yapmasına gerek yok. Ancak vaka sayısında Türkiye ortalamasının biraz üzerindeyiz. Vakamız var, fakat yoğun bakım ve vefatımız çok daha az. Fakat bu şu an için böyle. Yaşlılarımızı koruyamazsak, kronik rahatsızlıkları olanları koruyamazsak ciddi bir problemle karşı karşıya kalırız. Beklemediğimiz ölçüde büyük riskler ortaya çıkabilir.

 

 

KOCAELİ RİSKLİ BÖLGE

İlimiz, Türkiye geneli ile mukayese edildiğinde riski en yüksek kentlerden biri olarak dikkat çekiyor. Geçiş güzergahında olması, ilimizde bulunan çok sayıdaki limanlar bunun ana gerekçesi. Ayrıca günde 250-300 bin kişinin İstanbul-Kocaeli arasında gidip gelmesi söz konusu. Adam İstanbul’da çalışıyor, buradan oraya gidiyor, akşam da evine dönüyor. Ya da tam tersi şekilde oluyor.

 

 

AYAKTA GEÇİREN BİNDE 2

Özellikle Karamürsel, İzmit, Kartepe, Gebze, Çayırova ve Darıca bölgelerinde bu durum çok yoğun. Buralarla ilgili riskimiz yüksek. Fakat genel anlamda Kocaeli olarak vaka sayımız istediğimiz düzeyde olmasa da genel durumumuz Türkiye geneli gibi stabil denebilir. Hastalığını fark edemeyen ya da ayakta geçiren hasta sayısı nüfusumuzun binde 2’si civarında. Ama bu kişilerin bir araya gelmeleri durumunda bir anda bölgesel anlamda binde 6-7 seviyesine çıkılabilir.

 

 

KURALLARA DİKKAT EDENLER DAHA FAZLA

Salgına karşı en önemli şey insanların belirtilen kurallara uymasıdır. Toplumumuzun bir kısmı bu kurallara uymasa da uyanlar ve dikkat edenler çok daha fazla. Onlara teşekkür ediyoruz. Halkımızın bu desteği ile ilimizde stabilizasyon sağlıklı şekilde sağlandı diyebiliriz. Fakat Kocaeli olarak daha iyi olmalıyız, olabiliriz. Çünkü çok önemli bir kentte bulunuyoruz. Bunu başarabileceğimize inanıyorum.

 

 

İLÇELERDE YENİ ÇALIŞMA

Valimizin liderliğinde yeni projeler üretiyoruz. Kamuoyunda farkındalık yaratacak çalışmalar içinde olacağız. İnsanlara, fabrikalara, iş yerlerine, muhtarlara yönelik çok daha önemli açılım ve çabalarımız olacak. Bizler sürekli uyarılarımızı yaparak bir şeyler yapıyoruz ama bundan sonra daha da sıkı tedbirler uygulayacağız. Bizzat ilçe ilçe dolaşarak, özellikle büyük ilçelerimizde yereldeki gazetecilerimizle, muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelerek birebir temasla sorunların tespit edilip çözüm yolunu bulacağım.

 

 

KURALLARA UYMALIYIZ

Bu toplantıları bizzat düzenleyerek işin ciddiyetini her kesime anlatacağım. Sanayi kuruluşlarımızla bir araya gelerek onlara tüm hususu detaylıca sunacağız. Bunları il genelinde yapıyorduk, şimdi ilçelerde de meseleyi yoğunlaştıracağız. Buna en kısa sürede başlayacağız. Gevşemememiz lazım. Kocaeli’de ciddi bir başarı yakalandı. İnşallah 2-3 kat daha bu başarı artabilir. Vatandaşımız belirtilen kurallara uyarsa 15 gün içinde ciddi şekilde olumlu sonuç alırız.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sağlık haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA