Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 17:06:22
Advert
 

Karamürsel’de insan hayatı hiçe sayılıyor

Karamürsel’de insan hayatı hiçe sayılıyor
Advert

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Tahsin Tarhan, aralarında CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü ve CHP İl Yöneticisi İsmet İşeri’nin de bulunduğu kalabalık bir partili heyetle Karamürsel İlçesi Yalakdere ve Kızderbent Mahallelerinde incelemede bulundu, bölgede yaşanan ve insan hayatını tehdit eden çevre sorunlarını yerinde inceledi.

 

 

TESİSLER YETERSİZ

Tarhan’a göre “Kurban Bayramının 1. ve 2. günü 100’den fazla vatandaşın içme suyu şebekesinden zehirlenmesiyle sonuçlanan olay kamuoyuna yansıtıldığı üzere kurban atıklarının derelere atılması neticesinde oluşan münferit bir kirlilikten ibaret değil. Asıl sorun bahsi geçen mahallelere içme suyu temin eden tesislerin yetersizliği. Halkı rahatsız eden ikinci mesele ise yapımı planlanan taş ocağı kırma ve eleme tesisi. Taşocağının hizmete açılması durumunda bölgedeki tarım ve hayvancılık olumsuz etkilenecek. Ayrıca zaten yetersiz olan içme suyu kaynakları tümüyle kullanılmaz hale gelecek.”

 

 

ALT YAPI YETERSİZ

Bilindiği üzere temiz suya ulaşma bir insan hakkıdır. Pandemi günlerinde temiz suyun önemi daha da artmakta. Ayrıca Kocaeli’nde su musluktan içilir sloganını kullanmakta yetkililer. Temiz su ihtiyacı karşısında mevcut durumun yetersizliğine dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “Bölge halkıyla konuştuk, kirliliğe konu dere yataklarında inceleme yaptık. Karşılaştığımız manzara çok üzücü. Kalıcı tedbirler alınmazsa vatandaşlarımızın kirli su nedeniyle yeniden sağlık sorunları yaşaması da olasılık dahilinde. Çünkü alt yapı yetersiz. Yalakdere, Taşağıl, Valideköprü, Semetler, Kızderbent ve Hayriye mahallelerine su veren Valideköprü Arıtma Tesisi yeterince su çekemiyor. İhtiyacın altında kalan su talebi artezyen kuyularından sağlanan suyla karşılanmakta. Ancak kuyulardan su pompalanması sağlıklı değil. Kurban Bayramında bir benzeri yaşandığı üzere daha üst kotlardan kanalizasyon suyu kuyu suyuna karışabiliyor. Vatandaşlarımızın zehirlenmesine yol açan asıl neden bu şebeke suyuna karışan kuyu suları. Dahası Akçat ve Avcı köylerinde kurulan fosseptik toplama kuyularının kapasiteleri de yetersiz. Su kullanımının yoğun olduğu günlerde bu kuyular da dolarak dereye akıyor. İçme suyunun bir kısmı dereden çekildiği için şebeke suyu kirlenmekte. Buradan yetkilileri göreve çağırıyorum. Başka mağduriyetler yaşanmaması için bölgeye hizmet veren arıtma tesisinin ve fosseptik toplama kuyularının yenilenmesi gerek.”   

 

 

İNSAN HAYATINI VE TARIMI TEHDİT EDİYOR

Bölgedeki vatandaşlarımızın sağlıklı bir çevre içinde yaşama hakkını tehdit eden ikinci önemli sorun yapılması planlanan taş ocağı. DSİ Bölge Müdürlüğü Karadere ve Kınalı Barajları için malzeme teminini Karamürsel İlçesi Kızderbent Mahallesinde yeni bir taş ocağı kurarak karşılamaya karar verdi.

 

 

KİRLİLİK TEHDİDİ ALTINDA

Taş ocağı için seçilen yerin yanlışlığına dikkat çeken Tarhan’a göre;“Bölge halkı taş ocağına karşı. Çünkü açılması planlanan taş ocağı sahası ile mahalle arasındaki mesafe sadece 800 metre. Yaklaşık 50 hektar arazide 4 yıl boyunca faaliyet gösterecek ve 600 bin ton taş işlemesi beklenen taş ocağı toz, hava ve gürültü kirliliği nedeniyle bölgedeki yerleşimi ve tarımı olumsuz etkileyecek. İlgili alanda halihazırda çalışır durumda olan iki taş ocağı varken yeni bir tesisin tarım arazileri ve yerleşim alanlarının ortasına kurulmak istenmesini anlamak mümkün değil. Taş ocağı yatırımı su kirliliği meselesiyle birlikte düşünüldüğünde durum daha vahim hale geliyor. İnsanlarımız temiz suya ulaşamıyor. Ayrıca havası ve toprağı kirlilik tehdidi altında.”

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA