Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.09.2020 SAAT 19:58:26
Advert
 

Mevlüt Soysal'ın yazısı

Mevlüt Soysal'ın yazısı
Advert

 

KADIN sığınma evi meselesi öncelikle kimin alanına girer?

Resmi Gazete’de bu evlerlerle alakalı çıkan yönetmelikte ilk madde şöyle:

“Bu Yönetmeliğin amacı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, belediyelere, il özel idarelerine ve sivil toplum kuruluşlarına ait kadın konukevlerinin açılışı, işleyişi, hizmetin çeşit ve niteliği, denetimi, kurumlar arası işbirliği ile çalışanların görev ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

Anlaşılacağı üzere, kadın sığınma evleri elbette ki yalnızca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açılmaz… Fakat yetkili kurum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıdır.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın “Önce kendi işimize bakalım” sözünü herhalde “öncelikli yetki” bakımından anlamalıyız.

Yoksa CHP’nin ya da çeşitli kadın platformlarının anladığı gibi “Büyükşehir kadına şiddeti kendi işi gibi görmüyor” şeklinde anlarsak, cümleyi fazlasıyla zorlamış oluruz.

Hatta buna “kötü niyetlilik” de diyebilirim.

Ama bazen her konu “politika malzemesi” olabiliyor.

Kadına şiddet de bunlardan biri…

***

Bu konuda en yetkili kişi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mesut Yalçın…

Onu arayıp “Sayın Müdürüm, Kocaeli’de kadınlara dönük bir barınma merkezi eksiği var mı?” diye sordum.

Müdür Yalçın yanıtladı:

“Kocaeli’de şiddet mağduru kadınlara dönük bir barınma ya da konukevi açığı kesinlikle yok. Yerlerini ve sayılarını sunmam doğru olmasa da Kocaeli’de yeteri kadar konukevi var diyebilirim.”

***

Bilindiği gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürünün denetimine açık olarak belediyelerin de açma yetkisi var. Bu konuyla alakalı düşüncelerini aldım. Müdür Yalçın şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği gibi 100 bin nüfusu aşan her belediyenin kadın konukevi açma sorumluluğu var. Bu bakımdan ilimizde Karamürsel, Kandıra ve Dilovası ilçeleri haricinde diğer dokuz ilçe belediyesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü denetiminde ve yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olarak kadın konukevi hizmeti sunabilir. Fakat şunu ifade edebilirim ki, ilimizdeki mevcut merkezlerimiz ihtiyacımızı karşılıyor.”

***

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mesut Yalçın, bu konuda meseleye yanlış bakıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Diğer yandan meseleye ne olarak bakıldığı da çok önemli. Örneğin konukevlerimize bir günde on beş kadın da başvuru yapabilir, hiç başvuru olmayabilir de. Müracaat sayısı değişken ve verilen hizmet süreli/geçici nitelikte olduğundan dönem dönem hizmet alan sayısı arttığı gibi azalabilmektedir. Hizmet alan sayısının arttığı, kapasitenin üstüne çıkıldığı zamanlarda diyelim ki olağanüstü bir durum yaşandı ve talep çok oldu, bu durumda Bakanlığımızın kadınların konaklamasını sağlayacak alternatifleri var. Yer yok diye bu hizmetin verilmediği tek bir kadın bile yoktur. Bizim ilimiz bu anlamda bu hizmeti almak isteyen herkese veriyor. 

***

Yalçın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları protokolü de şöyle anlattı:

“Müdürlüğümüze bağlı konukevlerimiz dışında Büyükşehir Belediyesine bağlı Barınma Merkezi var. Büyükşehir ile yaptığımız işbirliği protokolümüz var. Duruma göre barınma ihtiyacı olan kadınlar burada da konaklayabilmektedir.”

***

Diğer yandan Yalçın, meseleye bina üzerinden bakılmaması gerektiğini de söyledi:

“Ayrıca meseleye salt bina sayısı yönünden bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Kadına yönelik şiddet veya istismar bir toplumsal soruna dayanır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncelikle bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapar. Bu anlamda koruyucu, önleyici, bilinçlenmeyi arttırıcı çalışmalar yapmak daha önemli diye düşünüyorum. Her belediye bina yapsın, her yerde sığınma evleri olması iyi bir şey mi? Bunun bir anlamı var mı? Bu binaların fazla olması mı kadınlara kendilerini güvende hissettirir? Ben bunu sağlıklı bir durum olarak görmüyorum.”

***

Yalçın, asıl amaçlarını da şu şekilde anlattı:

“Bizim amacımız binaların sayısını arttırmaktan ziyade bu tür toplumsal sorunları çözmektir. Kendimizi bu binalara ihtiyaç azaldığı zaman başarılı buluruz, bina sayısını arttırdığımızda değil. Özetlersem; Kocaeli’de şiddet mağduru kadınlara dönük bir konukevi ya da barınma evi açığı yok. Tüm ihtiyaç sahiplerinin bu yöndeki talepleri ilgili birimlerimizce karşılanıyor ve bundan sonra da karşılanacaktır. Dediğim gibi asıl amacımız ihtiyacı ortadan kaldırmaktır.”

 

 

Çok ağır bir ifade

 

EVET…

Çok ağır bir ifade…

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya şöyle diyor:

“Özellikle pandemi döneminde artan aile içi şiddet ve çeşitli nedenlerle, fazlasıyla ihtiyaç duyulan kadın sığınma evleri, Yaşlı Bakım ve Huzur Evi yapımı talebine ‘Önce biz kendi işlerimizi yapalım’ demek, amacı ve görevi toplumun her kesimine eşit yaklaşmak ve hizmet olan bir belediye başkanı için en iyi ihtimalle görevi ihmal ve elzem ihtiyaçları görmezden gelmek demektir. Son yıllarda yaşanan kadına şiddet ve kadın cinayetlerine karşın, kadınların ihtiyaçlarına cevap verecek sığınma evleri yapmamak, onları koruyamamak, yaşanan cinayetlere ve şiddetlere ortak olmaktır.”

Sormak istiyorum:

İzmit Belediyesi, kadın sığınma evi açmayarak cinayetlere ortak mı oluyor?

Sormak istiyorum:

İzmit Belediyesi, huzurevi konusunda ruhsat vermeyerek elzem ihtiyaçları görmezden mi geliyor?

Elbette ki hayır!

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5593 TL 7.5292 TL
Euro
EURO
8.9590 TL 8.9232 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA