Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 23.08.2019 SAAT 19:31:16
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

İki yıl önce dirildi şimdi öldürmeyin

 

 

Kocaeli Ticaret Odası’nda bugün seçim var. Önce 27 ayrı meslek komitesinde ortalama 7’şer üye seçilecek. Bu üyelerin oluşturduğu mecliste daha sonra Yönetim Kurulu ve Başkanlık seçimi olacak. Ardından Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleşecek. Kocaeli Ticaret Odası’nın 15 bine yakın üyesi arasından Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı’nı belirlemek için izlenen yol bu olacak. En aşağıdan tepeye tamamen seçenin iradesine olan ve dengelere bağlı; her an değişim gösterebilecek bir ortam. Aynı zamanda fırsatçıların, gözü açıkların kolayca istismar edebileceği bir sistem.

Bu nedenle şimdiden Meclis veya Yönetim Kurulu Başkanı adayları üzerinden konuşmak çok bağlayıcı olmayabilir. Ama son iki yılda KOTO’ya huzuru getiren mevcut Meclis Başkanı Akın Doğan ile Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut’a parantez açmak ve yeni adaylıkları için birkaç şey söylemek gerekir.

 

Kocaeli Ticaret Odası, tarihinin en çalkantılı günlerini son 4 yılda yaşadı. Neler olduğunu bugün herkese bir kez daha hatırlatmakta ve bu seçimin ne kadar önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

 

15 Temmuz 2016’da bu ülkeyi bölmek isteyen hain FETÖ’nün en çok yapılanmaya gittiği, ele geçirmek için yoğun çaba harcadığı sivil toplum kuruluşlarının başında Ticaret Odası geliyordu. Buradan kenti yönetenleri yönetmek, gündem belirlemek mümkündü. Bu nedenle FETÖ’nün ele geçirdiği KOTO’da 15 Temmuz sonrası büyük bir operasyon yaşandı. Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ tutuklandı. Bazı üyeler hakkında yakalama kararı çıktı. Herkes ne yapacağını şaşırmıştı. KOTO’nun ne saygınlığı ne de güvenirliliği kalmıştı. Bu saatten sonra KOTO’nun yeniden toparlanması, kentin nabzını tutması çok uzun bir süre alabilirdi. Düşünün, su o kadar bulanmıştı ki, sonradan seçilen yöneticilere bile bu kentin Valisi, Belediye Başkanı uzun süre randevu vermeye çekindi, Oda’ya ziyaret yapmadı.

 

KOTO’da 15 Temmuz sonrası gerçekleşen operasyonların ardından ilk olarak yeni Meclis Başkanı Akın Doğan seçildi. Öylesine isabetli bir seçim olmuştu ki bu, bitmiş, tükenmiş denilen KOTO’da yeniden umut ışığı belirmişti. Çünkü Akın Doğan, kentin içinden, dürüst, çalışkan, insan ilişkileri ön planda bir iş adamıydı. Bir dönem KOTO’nun kalbi İzmit Fethiye Caddesi’nde atıyordu. Akın Doğan’ın seçilmesiyle KOTO, sırça köşklerden inip yeniden halkın arasına karışmıştı. Ardından Semih Barış, yönetim kurulu başkanı oldu. İstifalar nedeniyle zaten yönetim zayıflamıştı. Semih Barış, o koltukta emanetçi görüntüsündeydi. Ama anlatması bile zor olan bir olay yaşandı. Semih Barış’ın, yönetim düşsün diye seçilmeden önce işleme koyduğu istifa dilekçesi ortaya çıkınca başkanlığı bırakmak zorunda kaldı ve yeniden bir kaos ortamı yaşandı. Akın Doğan, süreci yine son derece soğukkanlı idare etti. Yönetim Kurulu Başkanlığı seçimi kavga, gürültü olmadan yapıldı ve en az Akın Doğan kadar bu kentin güvendiği, saygı duyduğu bir isim olan Necmi Bulut, icranın başı olarak seçildi.

 

KOTO, Akın Doğan ve Necmi Bulut döneminde kaybettiği itibarı yeniden kazandı. En önemlisi huzuru yakaladı. Bugün her siyasi görüşten temsilci KOTO’yu yönetenlerle bir araya gelebiliyor. KOTO ile kent esnafı arasında iletişim yeniden kuruldu. İhtiyaca göre reçeteler hazırlanıyor, sorunlar dile getiriliyor. Çok büyük bir krizin ardından bu kadar kısa sürede bunu yakalamak büyük iş. Bunu sağlayan Akın Doğan ile Necmi Bulut, bu seçimlerde vefayı fazlasıyla hak ediyor. Çünkü görev sürelerinde adları ne bir şaibeye, ne de adam kayırma iddialarına karıştı. Tek yaptıkları sorun çözmek oldu. KOTO’da gerçek anlamda dirilişi onlar gerçekleştirdi. Bugünkü seçimde dirilteyim derken bu ortamı öldürmeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. KOTO yeni bir iç çekişmeyi, kutuplaşmayı kaldıramaz.

 

 

 

Beş yıl sabrettik

iki ay daha bekleyelim

 

İsmetpaşa Stadı’nın yıkım kararı 2013-2014 sezonun ortalarında alınmıştı. Kocaelispor, genç oyunculardan kurulu takımı ile o sezon birçok sıkıntı yaşadı. Simitle maça çıkıyor, çok uzak deplasmanlardan aç olarak eve dönüyordu. Cepteki harçlıklar, tesislerden eve gitmek için halk otobüsü parası olarak bölüşülüyordu. Üç yıldır onur mücadelesi veren o çocuklar artık yokluklara daha fazla göğüs gerememiş ve sezon sonunda küme düşmüştü. Kocaelispor’da irtifa kaybı 2008-2009 sezonundan itibaren başlamıştı ama bu seferki düşüş başka ve daha acıydı. Yeşil-Siyahlı ekip tarihinde ilk kez amatör kümeye gerilemişti. Müzesinde iki Türkiye Kupası bulunan, Türk futbolunda 5’inci büyük olarak kabul edilen, Anadolu’nun yıldızı Kocaelispor, profesyonel lige veda etmişti.

 

O sezon İsmetpaşa Stadı’nda oynadığımız son maçı asla unutamam. Tarih 27 Nisan 2014’tü. Rakibimiz Yozgatspor’du. Karşılaşmayı 3-2 kaybetmiştik ama tribünlerdeki duygu seli inanılmazdı. Küçücük çocukların elinde Kocaelispor bayrakları dalgalanıyordu.

 

Maçtan sonra yazdığım bir yazıda, o çocukların gözlerindeki ışığa güvenerek “Bugünler de geçecek, Kocaelispor hak ettiği yere gelecek” demiştim.

 

Neyse ki, bekleyiş çok uzun sürmedi. Bir sonraki sezon Kocaelispor’un başına geçen Başkan Bahri Yavuz, tırmanışı başlattı. Kocaelispor’u sevenler dışında herkesin artık iş bitti, bu takım bir daha doğrulamaz dediği sırada Yeşil-Siyahlı ekibi adeta yeniden şahlandırdı.

 

Takım amatör kümede, kenti yönetenlerin de sırtını döndüğü sırada Kocaelispor’un ne büyük bir marka olduğunu yeniden herkese hatırlattı. Amatör kümede de olsa İsmetpaşa Stadı’nı binlerce taraftarla doldurmayı başardı. Herkese umut aşıladı. Kırdığı taraftar rekorlarıyla Kocaelispor’u ülke gündemine taşıdı. Beş yıl önce yıkılma kararı alınan İsmetpaşa Stadı’nı, “Olmaz, yıktırmayız” diyerek bugüne kadar ayakta tutmayı başardı.

 

Kocaelispor’un sayısız zaferlere imza attığı ve 1978 yılında hizmete açılan İsmetpaşa Stadı’nın yeri, Alikahya’da yapımı tamamlanan 33 bin kişilik yeni stadyuma karşı TOKİ’ye devredilmişti. İlk yıkım kararı alındığında yeni stadın daha temeli atılmamıştı. Başkan Bahri Yavuz’un yıkım kararına karşı dururken elindeki en önemli kozlardan biri de buydu. Yeni stat bitmeden, Yeşil-Siyahlı takımı ortada bırakmak, Mehmet Ali Kağıtçı veya Cephanelik Stadı’nda maçlarını oynamaya mecbur bırakmak haksızlık olurdu. Yıkım kararını erteletmek için bu geçerli bir nedendi.

 

TOKİ’ye yeni stada karşılık İsmetpaşa’yla birlikte verilen arazi 86 bin m2’den oluşuyor. İzmit ile Derince sınırında, D-100 karayoluna paralel çok değerli bir arazi. Aslında TOKİ’nin bu araziyi biran önce almak istemesi çok normal. Burada yapılacak lüks konutlar ve alışveriş merkezi kolay ve paralı alıcı bulacaktır. İsmetpaşa Stadı, geçen 5 yılda birkaç defa daha gündeme gelmişti. Ama yeni stat bitmediği için bu talepler hep geri döndü. Şimdi Kocaelispor’un İsmetpaşa’da kalmak için böyle bir bahanesi bulunmuyor. Yeni stat bitti, Kocaelispor’u bekliyor. Yine de Başkan Bahri Yavuz, bu sezonu İsmetpaşa’da tamamlama düşüncesinde. İstiyor ki, Kocaelispor yeni stada geçerken bir özelliği olsun. Yaklaşık 4 yıldır verilen mücadele bu statta tamamen dolu tribünler önünde taçlansın. Belki de 2-1’lik son Cizre galibiyetiyle küçücük de olsa yeniden yeşeren Play-Off umutlarına bir şans tanımak istiyor. Finali yeni statta yaparız diye umut ediyor. Düşünsenize, tamamen 33 bin kişilik statta karşımızda kim durabilir? 

 

Olmazsa yeni sezonun açılışını yapalım, bu işi aceleye getirmeyelim diyor. Kocaelisporluluk yürek işidir. Birçok badire atlatmış bu ekibin ve başkanının bu isteği de yürekten gelen taleplerdir. Bu yüzden çok görmemek lazım. Beş yıldır bekleyenler 2 ay saha sabretse ne çıkar? Bu isteğe lütfen saygı duyalım. Belki de Kocaelispor bugüne kadar İsmetpaşa’dan çıkmamış olsa yeni stat bu kadar çabuk bitmeyecekti. Bırakın açılışının bir anlamı olsun.

 

Kocaelispor’u küllerinden doğuranların bunu istemeye hakkı var.

 

 

 

Çok acı bir ölüm

 

Geçen hafta çok acı bir ölüm haberiyle sarsıldık. Bu şehrin sahne sanatlarında, müziğinde, eğitiminde emeği olan, benim de çok sevdiğim Ümit Hocam (Çelik), 58 yaşında aramızdan ayrıldı. Demokrat Kocaeli’de okuduğumuz haberle öğrendik. Ümit Hocam, ölümünden 6 saat önce 80 yaşındaki annesi Nezire Çelik’i kaybetmişti. Ama yoğun bakımdayken O’na bu haber verilmemişti. Ümit Hoca, tertemiz yürekli ve daima güleryüzlü biriydi. Belki sevdikleri O’na annesinin ölüm haberini verememişti ama yüreği hissetmişti. Çünkü tam iyileşti dediğimiz anda hayata gözlerini yumdu. Çok büyük bir acı. Ölüm hepimize gelecek ama bazı ölümler ani, beklenmedik oluyor ve bizi daha derinden sarsıyor. Ümit Hoca’nın vefatı da öyle oldu. Mekanı cennet olsun. Yakınlarına sabır diliyorum.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7728 TL 5.7498 TL
Euro
EURO
6.3865 TL 6.3610 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA