Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 26.09.2020 SAAT 02:29:38
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Ustalık dönemi

Siyaset biraz nasip işidir. Yola çıkarken hayalleriniz çok başkadır da, şartlar size bambaşka bir hikaye yazdırabilir. Bazen fırtınalı bir denize endişeyle açılırken, kara bulutların arasında gökkuşağı sizi karşılar rahatlarsınız; bazen de süt liman bir deniz, daha demir almadan dev dalgalara dönüşüp gemiyi yutmaya çalışır. 
Özellikle ikinci ihtimal karşısında başarılı olmak, gemiyi sağsalim limana ulaştırmak için insan üstü bir gayret ve beceri gerekir.

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 7 Şubat 2015’te görevi Mahmut Civelek’ten devralırken, ufukta sıkıntı gözükmüyordu. Daha bir yıl önce Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimlerde büyük zaferler elde edilmiş, teşkilatlarda bunun sevinci yaşanıyordu. Teşkilat rahattı, Ceyhan rahattı. Hem genelde hem de yerelde artık rüştünü fazlasıyla ispat eden AK Parti’nin belki de en rahat Başkanlık dönemini Ceyhan geçirecek diye bakılıyordu. 

Ama 5 ay sonra gerçekleşen 7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti tarihinde ilk kez çok ciddi oy kaybı yaşayınca çarşaf gibi gözüken deniz bir anda çalkalanmaya başladı. Peşine hükümet krizi gelip, Türkiye 5 ay sonra ikinci kez genel seçime gidince dalgalar devleşti. AK Parti, 1 Kasım’da kaybettiği oyları geri toplayıp, tek başına hükümeti kurdu da, parti içindeki hareketlilik sona ermedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2 nci genel seçimde zafer elde etmesine rağmen yeni hükümeti kurduktan yaklaşık 6 ay sonra 5 Mayıs’ta istifa etti. 
Peş peşe genel seçimlerden çıkan AK Parti teşkilatı açısından bu durum tam bir şok etkisi yarattı. Parti dağılıyor mu telaşı yaşanmaya başladı. Bu süreçte kriz fırsatçılarına karşı uyanık olmak, motivasyonu yüksek tutmak gerekiyordu. Ama bütün bunların üzerine 15 Temmuz’da FETÖ denilen sinsi terör örgütü ortaya çıkıp, sivil asker yüzlerce kişiyi şehit edip, darbe girişiminde bulundu. Bu hainlere karşı aylarca süren ve toplumun her kesimiyle uyum içinde bir mücadele dönemi başladı ki, hala bitmiş değil. 

Tabi, yola çıkarken “En rahat başkanlık dönemi” denilen Ceyhan’ın ilk görev süresinde bu kadar çok olay yetmemiş olacak ki, Türkiye 24 Mart 2017’de Anayasa değişikliği için halk oylamasına gitti. Yaklaşık 5 ay süren kampanya sürecinden sonra halk oylamasında Cumhurbaşkanlığı Sistemi kabul edildi. Bütün bunların arasında ilçe ana kademe, kadın ve gençlik kolları kongreleriyle, Erdoğan’lı, Yıldırım’lı miting hazırlıklarını, açılışları saymıyorum.

Kısacası Ceyhan, “rahat geçer” denilen ilk başkanlık döneminde bir seçim bitirip soluk almadan diğerine başladı. Olimpiyatlarda yarışan yüzücüler gibi sürekli ve sürekli kulaç attı. Geriye dönüp bakıldığında her krizin üstesinden başarıyla geldiği, herkesi birleştirmeye çalıştığı görülüyor. Böylesine büyük mücadelelerden kırmadan, dökmeden, bütünleştirerek çıkan bir il başkanının 2 nci dönem açıkçası hakkıydı. Genel Merkez, bütün bunları dikkate almış olacak ki, son 1 yılda hakkında başlatılan karalama kampanyasıyla hiç ilgilenmeden ikinci kez bu göreve kendisini uygun gördü.

Ceyhan ilk seçildiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi olarak AK Parti Genel Başkanı değildi. Bugün hem partinin hem de hükümetin başkanı. Ceyhan da O’nun bu ildeki tek temsilcisi. Bu bile O’na verilen değeri fazlasıyla gösteriyor. 

Başkan Ceyhan ile 5 Şubat’ta gerçekleşen son genel kuruldan sonra ilk kez geçen hafta görüştüm. Yaklaşık bir aydır kendisine hayırlı olsun ziyareti için gelenleri kabul ediyor. Açıkçası son bir yıldır kendisiyle ilgili yapılan karalama kampanyalarını çoktan unutmuş, sadece 2019 seçimlerini konuşuyordu. Elbette açılan yaralar var. Yaptığı işlerin yetersiz görülmesini, eleştirilmesini, hatta hakaret edilmesini bile anlayabileceğini ama hak yediği şeklindeki iftiraları asla kabul edemeyeceğini belirtiyor. Yine de bunları dışarı yansıtacağını, farklı hesaplar içine gireceğini düşünmüyorum. Çünkü çok fazla deneyime sahip. Siyasete kurucu gençlik kolları başkanı olarak başlayıp, bu kademeye kadar geldi. Her türlü entrika ve kumpası gördü. 

Görüşmemizde bir hikaye anlattı. Belgesellerde sürekli karşımıza çıkan aslanın av sahnesiydi bu. Aslan saatlerce hazırlanıp, mücadele ederek bir av yakalar ama hemen başına daha küçük boyuttaki başka avcılar gelir. Önce sayıları 1-2’dir. Derken 5-10 olur. Aslan hepsiyle baş edebileceği halde onlarla mücadeleye girmez. Çünkü rastgele de olsa ölümcül bir darbe alabilir. Bu yüzden avı onlara bırakarak oradan uzaklaşır. Ceyhan, siyasette de, küçük hesaplar, yalan yanlış dedikodular ve haksız iftiralar karşısında böyle yapmak gerektiğini düşünüyor. Siyasetin asıl amacının halka hizmet ve dostluk kazanmak olduğunu, diğer sığ çekişmelerle uğraşmanın insanı asıl hedefinden uzaklaştıracağını düşünüyor.

Görüştüğümüz ortam, yerel ve genel diğer bazı konuları konuşmak için müsait değildi. Özellikle ittifak çalışmalarının mahiyeti, yerel yansımaları ve muhalefetin tutumu hakkındaki görüşlerini de öğrenmek isterdim. Başka sefere bu ve buna benzer konuları da görüşüp, hepsini sizlere aktarmaya çalışacağım.
 

Haydi Darıca, bitir şu işi

Kocaelispor, hafta sonu Düzyurtspor’a deplasmanda 3-1 kaybederek Play-Off yarışına tamamen havlu attı. Artık matematiksel olarak da ihtimal kalmadı. Diğer tarafan son 4 haftaya girilirken düşme hattının da 9 puan önündeyiz. Aşağıdaki rakiplerle ikili averajımız da iyi olduğundan düşme riskimiz bulunmuyor. Bu nedenle son maçlar bizim için formalite anlamı taşıyor. Tabi takımın amacı kalmadı diye Kocaelispor’u bırakacak değiliz. Son 4 maçın 2’si İsmetpaşa’da. Bunlar, eski stadımıza veda maçları olacak. Bu hafa Kızılcabölük, iki hafta sonra Büyükçekmece ile geliyor. Ama bu maçlar heyecandan çok duygusal geçecek karşılaşmalar olacak. Bizim için asıl heyecan 3.Lig 2.Grup’taki temsilcimiz Darıca GB’nin şampiyonluk yarışıdır. Son 4 haftaya takipçisinin 3 puan önünde giren Sarı-Yeşilli ekibin bu sefer ipi göğüslemesi en büyük dileğimiz. Darıca GB ile Kocaelispor camiaları aslında birbirine çok yakın. Her iki takım da birbirini çok sever. Darıca GB ile Kocaelispor’un kalan maçlardaki fikstürü uygun. Darıca dışardayken, Kocaelispor içeride; Kocaelispor dışarıdayken Darıca içeride oynuyor. Kocaelisporlu taraftarlar, Darıca’ya içeride oynayacağı maçlarda destek verebilir. Darıca, geçen yıllarda da bu hedefe çok yaklaşmış final karşılaşmalarında kaybetmişti. Bu sezon başarması için her türlü desteğe ihtiyacı var. Son 4 maç. Üç puan önde şampiyonluğa koşan Darıca’ya gönülden başarı dilerim. 


Ereğli sahilinin tam zamanı

Hafta sonu İzmit Körfezi’nin güney sahillerini gezdik. Gölcük, Değirmendere, Halıdere ve Ereğli. Doğanın yeniden uyanmaya başladığı şu günlerde be kadar eşsiz zenginliklere sahip olduğumuzu bir kez daha fark ettim. Çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Hereke’den Kerpe’ye, Kerpe’den Karamürsel’e her köşesi cennet bir kent. Tabi bunların içinde Ereğli sahili hala çok özel. Deniz kenarında yan yana dizilmiş tarihi evleri, küçük balıkçı lokantaları, bozulmamış doğasıyla bu aralar Ereğli sahilinin mutlaka tadını çıkarın. Ereğli’de balık mevsimi de hiç bitmiyor. Küçük teknelerle avlanma olduğundan sürekli taze balık bulmak da mümkün. Ereğli sahilindeki eski evler aslında İzmit Kapanca Sokak, Değirmendere Yalı Evleri gibi restore edilse bu küçük sahil beldesi turistten geçilmez. İzmit Körfezi’nin gerçekten çok özel bir köşesi. Bu güzelliği mutlaka gidip yerinde görmelisiniz. 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA