Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 26.09.2020 SAAT 02:24:02
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Bu tabloyla seçim kazanmaları zor

 

AK Parti, iktidarda 16 yılı geride bırakıyor. Bu kadar uzun süre hem üretiphem de her türlü eleştiriye maruz kalarak yıpranmadık demek, siyasetin tabiatına ters olur.

 

Bugün kimi yersiz söylemler, bazı işlerin eskiye göre daha yavaş ilerlemesi, dedikodu ve iftira çarklarının dönmeye başlaması yıpranmanın getirdiği şeylerdir.

 

Ama AK Parti, bu sürecin etkilerini azaltan özel formüller geliştiriyor. Örneğin kadroları sürekli değiştirerek teşkilatı istekli ve canlı tutuyor.

 

En son 2015 genel seçimlerinde 18 yaşını dolduran 1 milyon 47 bin genç ilk kez sandık başına gitmişti. AK Parti daha o zaman bu gençleri kazanmak için çalışmalara başladı. Aradan sadece 3 yıl geçtikten sonra AK Parti’nin bugün bütün genel kurullarında gençler hep en önde ve salonları dolduruyor.

 

Kaldı ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın il kongresi yerine gençlik kongresine gelmesi de, onlara verilen değeri gösteriyor.

 

İktidar olmak yıpratıcı da, muhalefette olmak aslında kendini yenilemek, tazelemek için büyük bir fırsattır. İki seçim arasındaki dönemi çok iyi değerlendirir, teşkilat veya örgütlerinizi adaletli ve iyi işleyen bir sistemle alttan yukarı yeniler, yeni yapılacak seçimi güçlü kadrolarla hazır şekilde beklersiniz. Ama aradan 16 yıl geçti. Muhalefette bu çalışmaların en ufak izine rastlamak mümkün değil.

 

Umut vermiyor. Tam verecek gibi oluyor ama silahı çıkarıp ayaklarına sıkıyor.

 

Aslında bu durum üzücüdür. Çünkü bir iktidarın hatalarını görmesi, işine daha sıkı sarılması için iyi bir muhalefete ihtiyaç vardır. Muhalefet iyi çalışırsa, iktidar tedbirli yol alır, kendini salmaz. Maalesef ilimizde kimi aksaklıklarda muhalefetin de sorumluluğu olduğunu kabul etmeliyiz.

 

Şimdi önümüzde 2019 seçimleri var. Şunun şurasında bir yıldan az zaman kaldı. İlimizde ana muhalefet partisi CHP’nin durumuna bakım. Bırakın tabanına ümit vermeyi, içini karartıyor.

 

Örneğin, CHP’nin seçim kazanmaya en yakın yer olarak gördüğü İzmit’te geçen hafta bir toplantı yapıldı. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın organize ettiği, “Birlikte başaracağız” sloganıyla gerçekleşen toplantı, yerel seçimlere yönelik ilk ciddi ve geniş çaplı çalışmalardan biriydi. Ama toplantıda İl Başkanı ile 3 milletvekili yoktu. Doğal olarak partinin önemli isimlerinden Hikmet Erenkaya kürsüye çıktığında bunu dile getirerek tepki göstermiş. Mazereti olan varsa daha sonra buna cevap verebilirdi ama hiç kimseden ses çıkmaması, toplantının düzenlenme amacı olan “Birlikteliğin” hala CHP’de sağlanamadığını gösteriyor. Bunu Erenkaya’nın, o toplantıda “15 yıllık yüzleşmeyi yapmalıyız” sözlerinden de anlamak mümkün. Düşünün ki, önümüzde 15 yıl önceki sorunlarını hala çözememiş ve bunun hesaplaşmasını isteyen, maziye takılmış bir CHP var.

 

Yine bu kentte CHP’nin elinde kalan son yerlerden KYÖD’ü ele alalım. Bakınız, başta size AK Parti’nin gençleri kazanmak için verdiği mücadeleden söz etmiştim.

 

Üye yapısı, işleyişi ve misyonuyla tamamen CHP’yi yansıtan bir dernek olan KYÖD’de iki yıl önceki seçimlerde partide artık gelmediği nokta kalmayan, her şeyi yaşamış Mehmet Toker, genç kuşağı temsilen ortaya çıkan Kahraman Yüce’nin karşısında aday olmayı marifet saydı. KYÖD o zaman belki bu gençlere emanet edilse en azından yeni kuşak kendini göstermek adına bir şans bulacaktı.

 

Ama Toker çok asıldı, her türlü ilişkisini kullandı ve seçimi kazandı. İki yıl içinde hem KYÖD’übatırdı, hem de gençleri kazanmak için gerekli çok değerli zamanı boşa harcamış oldu.

 

KYÖD, CHP’nin altın çağını yaşadığı Sefa Sirmen’li dönemden elinde kalan tek yer. Partinin en kıdemli isimlerinden biri gençlerin önünü kapamak pahasına gelip o yerin başına geçip, iki yılda derneği batırıyorsa, durup düşünmek lazım.

 

CHP’de tablo bu. Ve üstelik uzun süredir değişmiyor. Birliktelik yok. Üretkenlik, aidiyet duygusu yok. Dayanışma kalmamış. Gençlere kimse fırsat vermiyor. Bu görüntüyle 2019’da en çok istedikleri İzmit’te bile seçim kazanmaları bana göre çok zor.

 

 

 

İzmit’in göbeğinde yeni

“İstiklal Caddesi”

 

 

İzmit’te geceleri kafelerde vakit geçirmek, Yürüyüş Yolu çevresinde açılan mekanlarla moda oldu. Ama bu kafelerle şehrin kimliği de değişmeye başladı. Şöyle ki; bu kafeler kapalı mekanlarda sigara içme yasağı nedeniyle kaldırımlara masa sandalye atmak zorunda kaldı. Daha sonra havalar soğuyunca bu masaların üzerleri muşamba çadırlarla veya açılır-kapanır şemsiyelerle kapatıldı. İçlerine çeşit çeşit ısıtıcılar getirildi. Yetmedi, ısı kaybı olmasın diye üstü kapatılan bu çıkma yerler kapısı, penceresi olan bildiğin kafenin ek binası halini aldı.

 

Çok şekilsiz, birbirine benzemeyen bu yapılar şehir içinde estetik bırakmadığı gibi normal vatandaşların da hayatını zorlaştırdı. Kaldırımlar, caddeler daraldı. Kafelere gelenler yol ortasına araç bırakıp, trafiği daha da berbat hale getirdi.

 

Son dönemde Yürüyüş Yolu’nu saran bu kafeler belki de bu nedenlerden cazibesini kaybetti. Sonuçta karga pisliği altında oturmak kimseye pek çekici gelmiyordu.

 

Yahya Kaptan’da Arasta Park bu işi iyi çözdü. Alışveriş merkezinin dış tarafına insanların rahatça oturabileceği kafeler açtı. Yan yana dizili bu kafeler ne kimseyi rahatsız ediyor, ne de kargaşa yaşatıyor. İzmit’te gece dışarı çıkanların çoğu artık buradaki kafelere gidiyor.

 

Ama geçenlerde bizim gazetede bir haber dikkat çekiciydi. Demokrat Kocaeli’nin binasının da bulunduğu Şahabettin Bilgisu (Ankara) Caddesi tramvay hattı geçtikten sonra araç trafiğine kapatıldı. Çok şık kaldırım taşları döşendi. Halkevi’nden Yenicuma Parkı’na kadar yayaların rahatça hareket edebileceği bir alan ortaya çıktı. Tabi, insanların yiyip içeceği yerler de burayı keşfetti. Yeni, şık kafeler açılmaya başlandı. Bizim gazete, geçmişte atıl durumda olan ama tramvaydan sonra hareketlenen bu caddeyi doğal kentsel dönüşüme örnek gösterdi ki, son derece doğru bir tespitti. Burada eskiden depo, atölye gibi kullanılan tarihi binalar yavaş yavaş kafelere dönüşmeye başladı. Aslında Kent Meydanı ve altındaki otopark tamamlandığında bu cadde, ortasından tramvay geçen İstanbul İstiklal Caddesi’ni aratmayacaktır. İzmit’te İstiklal adında bir cadde zaten var ama bu bölge canlılığıyla İstanbul’dakine daha çok benzeyecektir. Bu canlanma hemen yanı başındaki Fethiye Caddesi’ni de yeniden hareketlendirip, büyük alışveriş merkezlerine kaçan insanları geri getirecektir.

 

Benim bu noktada tek bir dileğim var. Lütfen, Yürüyüş Yolu’ndaki hata burada tekrarlanmasın. Kafelerin önlerine atacağı masalar gereksiz işgallere sebep olmasın. Bu masaların üstlerini kapatacağım derken tarihi binaların görselliği bozulmasın. Aydınlatmasından, sokak mobilyalarına kadar herşey kent estetiğini güzelleştirecek yönde seçilsin. İnanıyorum, bu cadde bu konulara da dikkat edilirse İzmit’e uzun süre sonra yeni bir renk ve heyecan getirecektir.

 

Sosyal medyadan

savaş başlatmak

 

ABD’de Trump gibi birini seçen sistemin adı “demokrasi” ise, gerçekten herşeyi baştan değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Seçim kampanyası boyunca ağzından bir tane akıllı söz çıkmayan, çevresine sürekli nefret pompalayan bu adam seçimle ABD’nin başına geldiyse, ya o sistem arızalı ve adil değildir, ya da ABD halkı bu dünyadan aslında nefret esiyordu da bizim haberimiz yoktu!

 

ABD, geçen hafta ortaklarıyla beraber Suriye’de füze yağdırdı. Askeri üslerdi, boş alanlardı, gerekliydi, gereksizdi gibi tartışmalar dışında asıl dikkat çeken bana göre, bir ABD Başkanı nasıl olur da böyle bir operasyonu sokak ağzıyla sosyal medyadan duyurmuştu?

 

Ben ilk haberleri okuduğumda “Herhalde Trump’ın küçük oğlu veya torunu telefonu alıp, yanlışlıkla mesajı attı” diye düşündüm. Oysa hepsi gerçekmiş. Adam sosyal medyadan resmen oyun oynar gibi füze fırlatacağını söyledi ve yaptı. Bu ABD nereye gidiyor, Suriye’deki bu ateş nasıl sönecek doğrusu merakla ve endişeyle takip ediyorum. Oradaki masumlar dilerim biran önce huzur bulur.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA