Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 10:45:24
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Erken seçim göstere göstere geldi

Ntv’nin ekonomi yorumcusu Ahmet Mahfi Eğilmez, 23 Ocak 2018’de herkese açık olan kendi internet sitesinde yaptığı yorumda erken seçim tarihi ile ilgili tahminde bulunuyor. Hem de ne tahmin. Adeta hedefi tam 12’den vuruyor.
Eğilmez, 2017’de enflasyonla mücadelenin terk edildiğini, kredi musluklarının açıldığını, bütçe açığının iki katı borçlanmaya gidildiğini ve elde edilen parayla emanetlerde bekleyen ödemelerin yapılarak piyasanın canlandırıldığını, yüzbinlerce taşeronun devlet kadrolarına alındığını ve Afrin Harekatı’nın halk üzerinde duygusal etkisi olduğunu belirtiyor. Ve buna benzer birkaç madde daha sıralayıp diyor ki; “-Bu verilerin ekonomideki etkilerine bakarak 15 Temmuz tarihi civarında erken seçim olması kaçınılmazdır”.
Bırakın kahvede, sokakta, pazarda, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, adliyede, kısaca her yerde konuşulanları, yıllarını ekonomik verileri okumaya adamış bir bilim insanı diyor ki, “6-7 ay sonra seçim var”.
Öyleyse bütün bunların ardından 24 Haziran’daki seçime “baskın seçim” demek mümkün mü? Bu seçim adeta bağıra bağıra geliyorum dedi. Buna baskın seçim adı veren siyasiler ancak bu kadar açık göstergeleri okumaktan aciz olanlardır.

SİYASETİ DE OKUYAMADILAR

Mahfi Eğilmez’in tahminlerini ve genel kanaati bir kenara bıraktık diyelim. Biraz siyasetin dilinden anlamak da erken seçimin geldiğini görmeye yeterdi. Örneğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl 25 Mayıs’ta AK Parti’de yeniden genel başkan olduğu günden bu yana Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte il ve ilçe kongreleri vesilesiyle aralıksız yurdun dört bir köşesinde mitingler düzenliyor. Çok önemli belediye başkanları da dahil olmak üzere, teşkilatlarda baştan aşağıya yenilenme süreci gerçekleşiyor. Bunların hepsi bir şeylerin hazırlığı değil de neydi?
Sokağı dinlemeyen, uyarıları dikkate almayan, ekonomik verilerin anlamını çözemeyenler; en azından siyasetteki bu hareketlilikten anlam çıkarıp, gerekli hazırlığı yapabilirdi. Bunun yerine her fırsatta eleştirdikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin normal tarihinde yapılacağı ile ilgili bir yıl önceki sözlerini bahane ediyorlar.
Ne diyelim, iyi ki beğenmeyip eleştirdikleri iktidarı kendine referans alan bir muhalefetimiz var!
Diğer taraftan, başta ekonomik şartlar, yurt dışı gelişmeler, Suriye gibi meseleler seçimlerin öne alınması için haklı gerekçeler sayılabilir.

 

Milletvekili geçişleri malumun ilanı oldu

 

Seçimlerin öne alınmasından sonra önceki gün malumun ilanına şahit olduk. Hatırlayacaksınız, Meral Akşener henüz parti kurma kararı almadan önce CHP’nin kanatları altında özel toplantılar yapıyordu. İzmit’te de böyle bir toplantı girişiminde bulunmuştu. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay başta olmak üzere birçok CHP’li bu toplantıda boy göstermişti. Akşener’in partisini kurduktan sonra CHP ile ittifak yapması son derece doğaldı. Ama bu konu nedense aylardır hiç dillendirilmedi. Belki de CHP’nin HDP tabanı ile teması bazı çekinceler yaratıyordu. Ama erken seçim kararı alınınca bu birlikteliği oluşturmak mecburi hale geldi. Çünkü karşılarında Cumhurbaşkanlığı seçimini daha ilk turda kazanması neredeyse garanti görülen AK Parti-MHP ittifakı vardı.
CHP’den 15 milletvekilinin Akşener’in partisine geçmesi karşı ittifak adına malumun ilanından başka bir şey değildir.
Tabi bu durumdan mağduriyet yaratılmak istenmesi çok normal. CHP’li vekiller bu geçişle, Akşener’in partisinin seçime girmesini engellemek isteyen iktidarın oyununu bozduğunu, demokrasiyi koruduklarını ileri sürüyor.
CHP millete tepeden bakan, halka rağmen demokrasi siyasetinden yıllardır kendini koparmaya çalışıyordu. Bunun için de Akşener’in başından beri takip ettiği mağduriyet siyasetinin dümenine girmek uygun görüldü. Bunun işe yaramayacağını söylemek doğru olmaz. Bu durumdan etkilenenler mutlaka olacaktır. Ama bu süreçte asıl önemli olan, Anayasa değişikliği ile ilgili referandumda “Hayır” bloğunun en önemli parçası HDP’yi 24 Haziran’a kadar sessiz tutup, bu oluşumun dışında göstermeleri gerekiyor. HDP açık açık destek verirse işler tersine dönebilir. Akşener’in destekçileri arasındaki milliyetçi kesim bir anda küstürülebilir.
Diğer açıdan, Akşener-CHP ittifakı aslında çok daha önce oluşturulup, hükümeti erken seçime zorlayan taraf olabilirdi. O zaman bütün kontrol ellerinde olurdu. Şimdi her şey biraz zorunluluktan doğmuş gibi gözüküyor.

 

 

Hürriyet’ten krizi fırsata çeviren hamle

 

Erken seçim kararı elbette sadece genel değil, yerel siyasette de taşları yerinden oynattı. Birçok siyasi aktörün hesabı şaştı. Kimilerinin işine yaradı. Kimilerine asıl hedefleri doğrultusunda yeni fırsatlar sundu. Örneğin, Akşener’in partisi İYİ Parti’ye geçen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet.
Her ne kadar istemiyorum dese de herkes biliyor ki, Hürriyet’in adaylığı halinde CHP’nin İzmit’te seçim kazanma şansı artacaktır. Çünkü CHP’de çevresini genişleten, farklı kesimlere de dokunabilen başka bir siyasetçi yok. Hem de bunu yeri geliyor önüne çıkan krizleri fırsata dönüştürerek yapıyor.
Şöyle ki; Hürriyet dışarıya İzmit Belediye Başkanlığı istemiyorum diyor ama gönlünde böyle bir hayalin yattığını, şimdilik bunu saklamayı uygun gördüğünü düşünenler oldukça fazla. Siyasi çalışmalarının şekli de bu görüşü güçlendiriyor.
Erken seçim olmasaydı, Hürriyet bir yıl daha milletvekili olarak bu sırrını rahat şekilde gizleyebilir, zamanı geldiğinde açıklardı.
Ama genel seçim erkene alınınca hesaplar değişti. Hürriyet, çok acele bir karar verip, ya milletvekili adayı olup belediye başkanlığını unutacaktı veya aday olmayıp asıl niyetini şimdiden belli edecekti.
Açıkçası İYİ Parti’ye geçiş yaparak bu krizi fırsata çevirdi diyebiliriz.
Biliyorsunuz, Meral Akşener’in memleketi İzmit. Burada hatırı sayılır bir destekçisi var. Hürriyet, Akşener için adeta kendini feda ederek, bu tabanın da gönlünü kazanmış oldu. Şimdi İzmit Belediye Başkanlığı için eli daha da güçlendi. Vekil olarak devam etse de zamanı geldiğinde istifa edip, bu görevi talep edebilir.
CHP’de yıldızını sürekli parlatan biri varsa, o da Fatma Kaplan Hürriyet. Ve Hürriyet lafla değil, altını doldurarak İzmit Belediye Başkan adaylığına adım adım ilerliyor.

 

Akın Doğan’ı yiyemezsiniz

 

Çok güzel bir atasözümüz vardır: “Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün”. Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanlığı’na yeniden seçilen Akın Doğan, “Olduğu gibi görünen”lerdendir. Daha önce de defalarca yazdım. Bu kentte Kocaelispor’u ayağa kaldıran Bahri Yavuz gibi Akın Doğan da 15 Temmuz sürecinden sonra Kocaeli Ticaret Odası’nı ayağa kaldırmak için samimi şekilde uğraştı. Tabi bunu tek başına değil, kendisine güvenen üyelerle birlikte yaptı. Onlarla sürekli diyalog halinde kaldı. Her gün işe gider gibi evden çıkıp, o karanlık günlerde Ticaret Odası üyelerini tek tek ziyaret etti. Buhran döneminin nasıl atlatılacağı ile ilgili fikir aldı. Dertlerini dinledi. Üyelerle olan bu bağı ve oradan aldığı güç sayesinde yönetim krizleri yaşandığı bir dönemde bile kent protokolü ile Ticaret Odası arasındaki köprüleri yeniden inşa etti.
En önemlisi sıradan vatandaş bile yeniden bu kuruma güven duymaya başladı.
Şimdi Akın Doğan’ı itibarsızlaştırmak, imajını zedelemek için uğraşıyorlar. Hem de bunu yapanlar beraber yol yürüdüğünü sandığı arkadaşları!
Ne yaparlarsa yapsınlar bunu başaramayacaklar. Çünkü Akın Doğan, Ticaret Odası’nı küllerinden yeniden doğuran hareketin içinden geliyor. 
En alttan, tabandaki üyelerin desteği ile bu görevi üstlendi. Elbette yolunu şaşıran, dün başka bugün başka konuşanlar O’na engeller çıkaracaktır. Ama en sonunda iyiler kazanacak, gerçekler gün gibi ortaya çıkacaktır.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA