Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 09:19:52
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Başkan, doğru olanı yaptı

AK Parti’de aday adaylığı başvuru süreci geçen hafta salı günü başladı. Diğer bir ifadeyle bugün tam bir hafta oldu.

Baştan belirtmek gerekir ki, aday adaylığı başvurularında adeta rekora koşuluyor. Süre yarın doluyor ama sayının 100’ün üzerine çıkacağı şimdiden kesin gibi. Hiçbir seçimde bu kadar fazla başvuru olmamıştır.

Milletvekili sayısının 11’den 13’e çıkması elbette bunda etkili oldu. Hem listeye girme şansı yükseldi, hem de sıralamada seçilebilme sınırı daha da genişledi. Böylece Meclis’e gitme şansı daha yüksek hale geldi. Ama diğer partilerde AK Parti’deki gibi bir hareketlik neden yaşanmıyor, doğrusu araştırmak gerekir.

İktidarda 16 yılı geride bırakan bir parti hala ilk günkü heyecanı yaşarken, muhalefetin giderek sönükleşmesi, üniversitelerde araştırma konusu olmalı.

...

Aday adaylığı başvurularının başladığı geçen hafta kuşkusuz en heyecanlı gün, belediye başkanları, valiler, kamu görevlileri, parti il başkanları ve yöneticileri gibi aktif görevdeki isimlere istifa edip aday olması için verilen sürenin sona erdiği perşembe günüydü. Gün boyunca ülkenin birçok köşesinden farklı istifa haberleri geldi. Özellikle Samsun ve Konya büyükşehir belediye başkanlarının peş peşe istifa ederek milletvekili aday adaylığını açıklaması bizim burada da heyecan yarattı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da istifa edeceği, milletvekili adayı olacağı birçok yerde konuşuldu. İnternet sitelerinde haber yapıldı.

Hatta bazı yerlerde öylesine kesin ifadeler kullanıldı ki, neredeyse milletvekili aday listesinin başında Başkan Karaosmanoğlu’nun olacağı kesin kabul edildi. Diğer taraftan Başkan Karaosmanoğlu’nun partinin 3 dönem kuralını dikkate alarak gelecek Mart ayında yapılması muhtemel yerel seçimlerde 4 ncü kez aday olmayacağını düşünenler de bir hayli fazlaydı. Bu yüzden haberlerin doğruluğuna inananlar giderek artıyordu.

Ama akşam saatlerine doğru Başkan Karaosmanoğlu, “Kesinlikle istifa etmiyorum, milletvekili adayı değilim” açıklaması yapınca bütün bu hesaplar boşa çıkmış oldu.

Tabi bu karara sevinenler de, üzülenler de olmuştur. Ama Başkan Karaosmanoğlu, istifa etmeyip, göreve devam ederek en doğru kararı vermiş, büyük bir krizi önlemiştir.

...

Biraz geçmişe gidelim. İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in 2002 yılındaki erken genel seçimlerde istifa edip, milletvekili adayı olduğunda CHP içinde yaşananları hatırlayalım. İzmit, Sirmen döneminde CHP’nin kalesiydi. Burada başka bir partinin seçim kazanacağına kimse ihtimal vermiyordu. CHP’nin Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya ile Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker gibi çok popüler iki ismi, Sirmen’in istifasından sonra Büyükşehir Başkanı olmak için birbirleriyle yarışa tutuştu. Belediye meclisinde yapılan ve seçilenin sadece iki yıl gibi kısa süreli koltukta oturacağı bu seçimde CHP öyle bir bölünme yaşadı ki, Hikmet Erenkaya 16 yıl sonra bugün bile ilçe toplantılarında, “-Bizim 16 yıl önce yaşananlarla ilgili yüzleşmemiz gerekiyor” diyor.

Belli ki, parti içindeki kırgınlıklar, küskünlükler, kumpaslar, kıskançlıklar hala devam ediyor ve CHP kendine yeni bir sayfa açamıyor.

...

Başkan Karaosmanoğlu, istifa edeceği yönündeki iddiaları yanıtlarken, “Cumhurbaşkanımız benim göreve devam etmemi istedi” şeklinde bir ifade de kullandı. Buradan anlaşılıyor ki, bu konu gerçekten gündeme gelmiş ve Başkan Karaosmanoğlu devam etmek yönünde bir irade ortaya koymuş.

Eğer bunu yapmamış olsaydı, Büyükşehir Belediye Meclisi en geç bir ay içinde, tıpkı 16 yıl önce Sefa Sirmen’in istifasından sonra olduğu gibi yeni bir başkan seçmek zorunda kalacaktı.

Bugün AK Parti’nin içi de güllük gülistanlıktır kimse diyemez. Böyle bir seçimde geçmişte CHP’nin başına gelenler emin olun AK Parti de yaşanabilirdi. Kaldı ki, sadece Büyükşehir’de değil, seçilecek yeni başkana göre belki de İzmit veya Gebze’de gibi alt belediyelerde de aynı şeyler olacaktı.

Samsun ve Konya ne durumdadır bilemiyorum ama bu şartlarda emin olun bu kent, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminden çok, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini konuşuyor olacaktı.

AK Parti, bir yandan emin olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimini bu kentte kaybetme riski yaşayacak, bir yandan da derin bölünmenin içine girecekti.

Başkan Karaosmanoğlu, Sirmen gibi milletvekili olup, Meclis’e giderek rahat edebilirdi. Ama bunu yapmadı. Siyasete bakış açısının farklı olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

Ceyhan, 7 yıl bekledi

AK Parti’de milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa edenler arasında İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da yer aldı. İkinci dönemi geçen Şubat ayında başlayan Ceyhan için bu istifa kararını erken bulanlar, zamansız diyenler olabilir. Ama Ceyhan, milletvekili adayı olmayı tam 7 yıl önce hak etmişti.

AK Parti’de 7 yıl önce, 2011 genel seçimlerinde milletvekili adaylarını belirlemek için geniş katılımlı bir temayül yoklaması yapıldı. Üstelik o zamanlar bu temayüllerde oylar açık sayılıyor, sonuçları herkes biliyordu. Ceyhan, temayülden 1’inci sırada çıkmış, milletvekili listesine girmeyi hak etmişti. Ama bu sonuca rağmen listeye bile alınmadı.

Normal şartlarda kim olsa küser, siyaseti orada bırakabilirdi. Ama Ceyhan, küsmedi. AK Parti’de aktif olarak siyasete devam edip, İl Başkanı oldu.

Çok zorlu bir il başkanlığı sürecinden sonra ikinci döneme aday olurken, aklında milletvekili listesine girmek olduğunu herkes biliyordu. Seçimlerin erkene alınması bu kararı açıklamasını da öne çekmiş oldu ama kimse Ceyhan’ın talebine yersiz veya zamansız diyemez. Milletvekili adayı olmayı 7 yıl önce hak etmişti. Bu sefer istediğini alacağına inanıyorum.

 

İsmetpaşa’ya veda

Kocaelispor’un maçlarını oynadığı İsmetpaşa Stadı’nın yıkılmasına 4 yıl önce karar verilmişti. Amatör kümeye düştüğümüz o sezon son maçımızı 27 Nisan 2014 Pazar günü Yozgatspor ile oynayıp, İsmetpaşa’ya veda edecektik. Ama Kocaelispor’un karşısına Bahri Yavuz gibi muhteşem bir başkan çıktı. Yeni stat bitene kadar İsmetpaşa’yı yıktırmam dedi. Ve 4 yıl boyunca inanılmaz bir mücadele vererek, hepimizin arzusunu yerine getirdi. Kocaelispor, 4 yıl sonra yine bir nisan ayında önceki gün hüzünlerini ve sevinçlerini yaşadığı İsmetpaşa’ya artık bu sefer gerçekten veda etti. Dört yıl önce Yozgat’a 3-2 yenilmiştik. Pazar günü de Tepecik’e 2-1 kaybettik. Son maçlarda kazanma becerisini gösteremedik ama bu son veda bir öncekine göre daha anlamlı, bize daha çok yakışır şekilde oldu.

Dört yıl önce statta bir tane bile başkan yoktu. Son maçta Sefa Sirmen’den İbrahim Saral’a, İsmail Kalkandelen’den Muammer Çelik’e eski başkanların çoğu oradaydı. Eski furbolcular İsmetpaşa’ya veda etmeye gelmişti. En eski taraftarlar tribünde yerini almıştı. Hele o son düdük çalıp, taraftarların her köşeden sahaya girişi inanılmaz bir görüntüydü.

İsmetpaşa Stadı’nı çok sevmiştik. Maç bitiminde bütün taraftarlar stadın bir köşesini söküp, hatıra olarak evine götürdü. Stat çıkışında yuvaya yemek taşıyan karıncalar gibi yol boyu sıralanmış yüzlerce taraftar, tepelerinde stattan bir parça taşıyordu. Plastik tribün koltukları adeta canlanmış, kiminin bisikleti önünde çuvala sarılı, kiminin iki koluyla havaya kaldırılmış şemsiye gibi kafasının üstünde, kimisi de arkadaşından yardım almış beraber o yıllanmış, rengi solmuş koltukları, birer hazine sandığı gibi evine götürüyordu.

Sadece koltuklar mı! Tribünlerin önünde sarı, demirden yapılmış boru şeklinde bariyerler vardı. Taraftarın sahaya girmesini engelliyordu. Bunlardan büyük bir parçayı kucaklamış genç bir taraftarla Perşembe Pazarı Alanı’nda karşılaştım. Çimleri, levhaları, kale ağlarını, hatta direkleri bile hatıra için söküp alanlar vardı. Çok sevmişiz biz İsmetpaşa’yı. Bu ayrılık çok hüzünlü oldu. Ama kabul edelim ki, ömrünü de tamamlamıştı. Şimdi Alikahya’da yeni stadımızda daha büyük başarılara imza atarak tarihi stadın ruhunu yaşatmaya çalışacağız.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA