Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 06.06.2020 SAAT 14:17:37
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Temayülün sürprizi

AK Parti’de geçen cumartesi günü belki de en heyecanlı temayül yoklaması yaşandı. Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan 101 isim, 1600’ün üzerinde teşkilat üyesi tarafından 13 kişilik aday listesine yazılmak için uğraş verdi. Aradan 2-3 gün gibi bir süre geçti ama ben de gördüklerimi sizlerle paylaşmak isterim.

...

Aday adaylığı başvuru süreci 24 Nisan’da başlamıştı, 2 Mayıs çarşamba günü sona erdi. Toplam 9 gün. Bu süreçte AK Parti’nin ilimizde en fazla aday adayı başvurusu oldu.
Listede yalnızca adım geçsin yeterli, partiye aidiyetimi göstermiş olurum diye düşünenler de vardı; eski il başkanları Şemsettin Ceyhan ile Mahmut Civelek gibi teşkilatın teveccühünü prestij, itibar meselesi olarak görenler de vardı.
Temayülün çok fazla işe yaramadığı, genel merkezin milletvekili listesini belirlerken teşkilatın eğilimini ana kriter olarak görmediğini daha önceki seçimlerde pek çok kez yaşamıştık.
En canlı örneğinin her zaman Şemsettin Ceyhan olduğunu hatırlatıyorum. Temayül tek kriter olsaydı, 2011’de teşkilatın açık ara desteğini alan Ceyhan şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olması gerekirdi. Ama temayül birçok açıdan da önemliydi. Az önce belirttiğim gibi en azından yıllarını partiye vermiş, önemli görevlerde bulunmuş isimler için genel merkez tarafından yapılan bu yoklamada teşkilat desteğini arkasına almak, milletvekili listesine girmek kadar önemliydi. Bu nedenle onların heyecanının üyelere de yansıdığını ve katılımın yüksek olduğunu düşünüyorum.
AK Parti’de teşkilat disiplini hala tavizsiz işliyor. Temayülün yapıldığı Kadıköy Düğün Salonu’nda 6 saatte 1600’e yakın yöneticinin Kocaeli’nin her yerinden gelip oy kullanması şüphesiz büyük bir işti. AK Parti, 24 Haziran seçimleri öncesi başarılı bir sınavdan geçti.

...

Oy kullanılan sandıklar, üyelerin karşılanması, yer seçimi hepsi mükemmeldi diyebiliriz. Özellikle Kadıköy Düğün Salonu’nun tercih edilmesi, hem otopark hem de ulaşım açısından çok doğru bir tercihti. İzmit dışından gelenler, Kandıra Sapağı’ndan veya Adliye önünden girerek kolayca salona ulaştı. Tabi organizasyonun bu kadar başarılı olmasında en büyük payın, il başkanlığından yeni istifa eden Şemsettin Ceyhan’a ait olduğunu belirtmek gerekir. Mevcut yönetim O’nun çalışma ekibiydi.
En ufak aksaklık, katılımın düşük olması Ceyhan’a eksi puan yazardı. Organizasyonun başarılı geçmesi, sandığa gelen üye sayısının fazla olması en az temayülde 1’inci çıkmak kadar önemliydi. Açıkçası Ceyhan ve ekibi bu sınavdan başarıyla çıkmış oldu.

...

Temayül sonuçları bilindiği gibi açıklanmıyor. Her açıdan demokratik, her adayın kendi mini propagandasını yaptığı bir seçim oldu. Salonda yaşanan heyecanı görmeniz gerekirdi. Hemen her aday kendi broşürünü bastırmış, dağıtıyordu. İl yönetimi de adayların hepsini tanıtan bir kitapçık hazırlamıştı.
Oy kullanacak üyeleri etkilemek için özel rozet yaptıran, kalem dağıtan, çikolata ikram edenler vardı. Ama sonucu genel merkez dışında bilen olmayacak. Bu gelenek ileride değişir mi, değişirse endişe edildiği gibi partide bölünmeye neden olur mu bilemiyorum. Ama benim salonda aldığım izlenimlere göre favori Şemsettin Ceyhan ise sürprizin Av.Halit Çokan’ın olacağı yönündeydi. Çokan’ın da temayülle ilgili ciddi çalışma yaptığını, aleyhine propaganda yapan olmadığını gördüm.

...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin seçim yasasında yaptığı en önemli değişikliğin seçilme yaşını 18’e indirmesi olduğunu düşünüyorum.
Bu seçimle birlikte 18 yaşındaki gençlerimiz de milletvekili adayı olabilecek. Aslında bu sadece demokrasi adına değil, siyasetin daha saf ve temiz olması adına da önemli bir adım. Bunu cumartesi günü temayül yoklamasında salonda dolaşan en genç aday adayı Kocaeli Fen Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Elifnur Bayram’ı görünce çok daha iyi anladım.
Kafasında yalnızca ülkesi için üretebileceği projeler, planlar vardı. Kumpas nedir, entrika nasıl yapılır, adam nasıl satılır, başkalarının omzuna, kafasına basarak nasıl siyasi basamaklar çıkılır, bunların hiçbiri aklının ucundan bile geçmiyordu.
Bazen duyuyorum; daha hayatı tanımayan birinin Meclis’te ne işi var diyorlar. Şaşıyorum. Hayatı tanımak bütün bu kirli oyunları öğrenmekse, bırakın meclis Elifnur gibi genç kardeşlerimizle dolsun.
O’ndaki bu saf ve samimi dürüstlüğe her şeyden daha çok ihtiyacımız var. Dilerdim ki Elifnur, yaşıyla ilgili yapılan bu eleştirilere kulak asmayıp, mahalle baskısından çekinmeseydi de Kadıköy Düğün Salonu’na yaşını daha çok yansıtan bir kıyafetle gelseydi. Siyah takımı, lila-mor arası parlak bluzu ile şık gözüküyordu ama belli ki daha olgun görünmek zorunda hissetmişti kendini. Oysa enerjisini ve yaşını yansıtan, günlük bir kıyafet bile O’nu çıktığı bu zorlu yolda daha güçlü gösterirdi. Yine de medeni cesaretinden dolayı genç Elifnur’u kutluyorum. Dilerim, milletvekili adaylık heyecanını yaşasın.

 

Öncelik ortak sorunlar olmalı
 

Partilerin milletvekili aday adayları açıklanırken, etnik köken ya da memleketçilik son zamanlarda çok fazla konuşulmaya başlandı.
Özellikle 100’ün üzerinde aday adayı başvurusu yapılan AK Parti’de bu konu daha çok dillendiriliyor. Talep bu kadar çok olunca belki de fark yaratmaya çalışıyorlar.
Adaylar kendilerini belli bir etnik kimliğin veya Anadolu’da başka bir memleketin temsilcisi olarak gösterip, mutlaka milletvekili listesine girmesi gerektiğini öne sürüyorlar.
Şimdilik yöre ve isim vermek istemiyorum. Bu akımın değirmenine istemeden de olsa su taşımış olmaktan çekinirim. Ama şunu tavsiye edebilirim. Bırakın başka vilayetlerin adını geçirip, buradan aday gösterilmeyi beklemeyi. Ya da köklere bakıp, üste çıkacağınızı düşünmeyi.
Bu kent hepimizin. Bunun yerine beklerdim ki, birileri çıkıp, “Saraybahçe bölgesinin adayıyım, seçilirsem kentsel dönüşüm sorunu çözeceğim” desin. Ya da biri çıksın, “Ben kökeni ne olursa olsun, Bekirpaşa’da herkesin oyunu istiyorum. Seçilirsem trafik çilesini bitirmek için çalışacağım” desin. Yarımca’da, Esentepe’den, Derince’den örnekleri çoğaltabiliriz. Adaylar bunu yapsa, yaşadığımız kente sahip çıkmayı öncelik haline getirse emin olun daha çok sorun çözülürdü. Diğer türlü davranmak, etnik kimliği öne çıkarmak ise sorundan başka bir şey üretmez.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA