Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 06:22:06
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

AK Parti’nin mülakatı

Geçen hafta salı günü AK Parti’nin milletvekili aday adaylarının Ankara’da mülakatı vardı. İlimizde mevcut milletvekilleri dışında başvuru yapan 101 aday adayı genel merkezde, Mehdi Eker ve Burhan Kuzu gibi partinin önemli isimlerinin yer aldığı komisyonla 5 dakikalık görüşme yapıp, neden aday olduklarını anlattı.

Ankara’ya aday adaylarından Mustafa Arpaguş ile birlikte gittim. Bu şehirde 20 yıldan fazla süredir inşaat işi yapıyor, yeni binalar üretiyor. Arpaguş, İzmit Yenişehir Mahallesi’nde oturuyor ve 3 çocuk babası. Uzun süre ilçe yöneticiliği yaptı. Teşkilatta belli çevresi olan ve sevilen bir isim. Bu dönem aday adaylığı başvurusu yapıp, şansını denemek istedi. Seçilemezse, listeye alınmazsa partiye küsecek değil. Aday adaylığı sürecinde teşkilattan aldığı destek O’na fazlasıyla yetiyor.

Ankara’da, AK Parti binasında aday adaylarını büyük bir bekleme salonuna aldılar. Oraya gidene kadar aday adaylarının yarısından fazlasını tanımıyordum. Birçoğu ile ilk kez orada tanıştık. Konuştuklarımızın pek çoğunun Mustafa Arpaguş gibi düşündüğünü gördüm. Aday gösterilmemeyi pek çoğu dert etmeyecek gibiydi. Tabi, 21 Mayıs’ta liste açıklandığında aynı duygular devam eder mi bilinmez. Ama bu aidiyet duygusunun devam etmesi için, aday adaylarının hepsine hak ettiği değer il teşkilatı tarafından verilmeli.

Sonuçta hepsinin partiye bu süreçte maddi desteği de oldu. Açıkçası aday adayları buradayken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun hepsiyle toplantı yapması güzel bir jestti. Seçim İşleri’nden sorumlu başkan yardımcısı Ahmet Berberoğlu da süreci gayet iyi idare edip, başvuru yapan herkese yol gösterici, destekleyici oldu.

Ankara’da Teşkilat Başkanı Orhan Barış ile Disiplin Kurulu Üyesi Nuri Güney’i gördüm. Neden oradaydılar bilemiyorum. Ama salon içinde dolaşırken eski il başkanı Mahmut Civelek’le bile selamlaşmadılar. Belki de, fark etmediler. Ankara’daki aday adaylarına o kadar ilgisizlerdi yani.

Salonda Samsun’dan gelen aday adayları da vardı. Bir ara anons edilip hepsi dışarı çağrıldı. Samsunlu bir milletvekili gelmiş, onlarla hatıra fotoğrafı çektirmek istemişti. Hepsini alt katta yemek yemeye de götürdü.

Beklerdim ki, Kocaeli’den de bir milletvekili gelsin, aynı şeyi yapıp, birlik beraberlik görüntüsü versin. Ama ne gelen oldu, ne giden.

Ya bizimkiler çok ince düşünüyor (!), ya da ortada bir ihmal var.

Aynı gün İzmit’te, AK Parti’nin ilk seçim bürosunu açıyordu. Yenidoğan Mahallesi’ndeki açılışa Başbakan Yardımcısı Fikri Işık bile katıldı. Teşkilat Başkanı olarak Orhan Barış ve diğer milletvekilleri madem Ankara’da aday adaylarına bu jesti yapmayacak, gerekli ilgiyi göstermeyecekti; öyleyse İzmit’te kalıp teşkilat sahaya inerken yanlarında olmalıydı.

 

Işık neden vazgeçilmez

Milletvekili seçilip Meclis’e girdi. Çok aktif çalıştı. Dikkat çekti. Hükümetin etkili isimlerinden biri oldu. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan sonra en kritik dönemde Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Ardından Başbakan Yardımcısı seçildi. İlimizde siyasetle uğraşan başka birinin, İl Başkanlığı ile başlayıp bu basamaklara yükseldiğini ben hatırlamıyorum.

Evet, bu kişi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık. Erken seçim kararı açıklandıktan sonra her gün seçim bölgesi Kocaeli’de gitmedik yer bırakmıyor. Aslında iyi takip edenler O’nun bu temposunun yeni olmadığını çok iyi biliyor.

Milli Savunma Bakanı’yken bir bakıyorsunuz; ABD’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Trump’ın karşısında oturuyor. Tam bir kurtlar sofrası. Dünya’ya yön verenler orada bulunuyor. Sonra bir bakıyorsunuz ertesi gün Eşme’ye gelmiş; toprakla uğraşan bir teyzemizin yanına çökmüş, derdini dinliyor. Siyasetçiyle siyasi, halkla halkın diliyle konuşuyor. Herkesle anlaşabiliyor.

Bütün bunları hafta sonu 4-5 program birden yapıp, Körfez’de gençlerle yere bağdaş kurmuş oturan fotoğrafını görünce düşündüm. Ve dedim ki; Fikri Işık’ın AK Parti Kocaeli teşkilatı için vazgeçilmez olması kimseye şaşırtıcı gelmemelidir. O’nun temposuna bırakın ayak uydurmayı, yaklaşmak bile mümkün değil.

 

CHP’de biri bunu demeliydi

 

CHP, milletvekili aday adaylarını tanıtmak için Fatma Kaplan Hürriyet’i bekledi. Hürriyet, cuma günü partiye dönüş yapıp, aday adaylığı dosyasını sembolik de olsa İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a teslim ettikten bir gün sonra, diğer bir ifadeyle pazar günü 44 aday adayının hepsi Otel Asya’ya davet edildi. Basın mensupları önünde kendilerini tanıttılar.

Fatma Kaplan Hürriyet’in, İl Örgütü’nde ayrı bir ağırlığı olduğunu artık herkes kabul ediyor. İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili arasında yer alarak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bağlılığını fazlasıyla kanıtladı. Mütevazı davranıyor ama örgütte ne kadar sevildiği, hem İYİ Parti’ye geçişi hem de geri dönüşü sırasında çok net görüldü. Partililer O’nu öpüp koklayarak uğurladı ve karşıladı. Aday tanıtım toplantısının O’nun dönüşü beklenerek yapılması bu açıdan doğaldı.

Ama Otel Asya’daki toplantıda bundan daha önemli bir olay yaşandı. Daha önce Gebze İlçe Yönetimi’nde görev yapan aday adaylarından İsmail Sancak, kendini anlatmak için çıktığı kürsüde diğer adaylardan bazılarına, “Bıktık artık sizden. Cenazede, düğünde biz varız. Adaylığa gelince ortaya siz çıkıyorsunuz. CHP sizin yüzünüzden iktidar olamıyor” dedi.

Biraz araştırdım. İsmail Sancak, Trabzon kökenli bir inşaat mühendisi. Hırçınlığını, agresifliğini biraz Karadenizli oluşuna verebilirsiniz. Ama yanlış mı söyledi?

Yıllardır demiyor muyuz, CHP’de artık yeni yüzlere ihtiyaç var diye. Bırakın 15-20’yi. Bundan 40 yıl önce bu partide kim varsa, hala aynı yüzler yönetici konumundalar. CHP’de 5-10 yıllık biri kendini yeni sayıyor! Böyle başarı gelir mi?

CHP’de birileri bunu söylemeliydi. İsmail Sancak, herhalde o salonda o kadar fazla eski yüz gördü ki, sabır taşı çatladı ve içinden gelen ne varsa ortaya döktü. CHP’de umut arayanların İsmail Sancak’ın sözlerini dikkate alması gerekiyor. İşin güzel tarafı bu sözlerin ardından o salonda kavga çıkmaması. CHP’lilerin en büyük özelliği de bu tür eleştirileri olgunlukla karşılayabilmeleri diye düşünüyorum.

 

Kitap Fuarı’nın ardından

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu şehre kazandırdığı en güzel çalışmalardan biri Kitap Fuarı. Bu yıl 10’ncusu düzenlendi. Gönül ister ki, 10 değil 100 yıl devam etsin. Günümüzde bilgiye ulaşmak artık çok kolaylaştı. Teknoloji dünyayı avucunuzun içine getiriyor ama kağıt kokusu içinde her yanınız yüzlerce okur sever ile dolu halde bilgiyi araştırarak bulmak bambaşka.

Çevrenizi iyilik çemberi sardığını hissediyor, içinizi tarifsiz bir huzur kaplıyor.

5 Mayıs’ta başlayan Kitap Fuarı, pazar günü sona erdi. Bu yıl da birbirinden değerli yazarlar, şairler, bilim insanı fuara gelerek söyleşi düzenledi. Hepsi çok değerli bilgiler verdiler. Ama bizim Kitap Fuarı’nın bu yıl teması “Çocuk Edebiyatı”ydı. Bir fuar için tema belirleniyorsa buna bağlı kalmak, her gün bu konuyu vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Maalesef son yıllardaki konuşmacılar ve anlatılanlar artık birbirini tekrarlamaya başladı. Üstelik son yıllarda Atatürk’le problemi biri davet ediliyor, koca organizasyona bu olay damga vuruyor. Dışarıya kötü reklam oluyor. Gelecek yıl bu konuya da dikkat edilse, belirlenen tema daha fazla öne çıkarılsa daha doğru olur.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA