Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 06.06.2020 SAAT 14:39:14
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

AK Parti, 7 Haziran’ı unutmamalı

24 Haziran seçimleri öncesi en fazla hareketlilik AK Parti’de yaşanıyor. Günün her anı bir milletvekili veya belediye başkanını sahada görmek mümkün. Bununla ilgili günler öncesinden il ve ilçe teşkilatları seçim koordinasyon merkezlerini kurdu. Sosyal medyasından, sandık görevlilerine kadar her şey burada belirleniyor ve yönetiliyor.

AK Parti bununla da yetinmedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülük ettiği, sivil toplum kuruluşları ile siyasileri de kapsayan “24 Haziran hareketi” adıyla bağımsız bir oluşum hayata geçirildi.

İlk toplantısını geçen hafta Antikkapı Restoran’da yaptı. Görünen o ki, tıpkı 16 Nisan halk oylamasındaki gibi bu oluşum her ilçede toplantılar yapacak. Zaman yeterse meslek odaları veya sendikalar gibi büyük kitlelerle bir araya gelecek. İşin özeti AK Parti, elindeki bütün imkanları 24 Haziran seçimleri için kullanıyor, sahaya sürüyor.

Bir partinin misyonunu iyi anlatması, halkı kendi görüşüne çekmesi için bu kadar yüksek tempoda çalışmak tabi ki önemli. Ama çok tuhaf bir seçime doğru gidiyoruz. Eski argümanlar, eski söylemler artık insanları pek etkilemiyor gibi görünüyor. Düşünün ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli ve milli otomobil üreteceğiz diye oy isterken, CHP’li rakibi Muharrem İnce, “Ben bisiklete binen Cumhurbaşkanı olacağım” diyor.

AK Parti döneminde gerçekten çok büyük yatırımlar yapıldı. En yakınımızda Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü var. Boğazın altından geçen tünellerle İstanbul’un iki yakası birleştiren tüp geçitleri görüp etkilenmemek, “Bunlar da hiçbir şey yapmadı” demek haksızlık olur.

Ama az önce belirttiğim gibi bir tarafta, “Yerli otomobil”, diğer tarafta “Bisiklet” diyen iki Cumhurbaşkanı adayı da önümüzde duruyor.

AK Parti, büyük projelerin halkta yeteri etkiyi yaratmadığını yakın geçmişte 7 Haziran seçimlerinde yaşamıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çok basit bir seçim kampanyası sürdürüp, yalnızca asgari ücreti artıracağım diyerek seçmeni etkilemişti. Bu kadar sade bir kampanya karşısında AK Parti oyları ilk kez gerilemişti.

Şimdi aynı durumun yaşanmaması için parti üst yönetimi bazı önlemler aldı. Halkı direkt ilgilendiren emekliye bayram ikramiyesi, vergi ve ceza afları getiren eylemleri hayata geçirdi. Ama bunların etkili olması için teşkilatın da buna uygun hareket etmesi gerekir.

Başta belirttiğim gibi, teşkilat çok çalışıyor olabilir ama yapılan programlarda gösterişten uzak durulmalı, kullanılacak dil iyi seçilmeli. Örneğin, Ramazan ayında olduğumuz için toplu iftar programları yapılıyor. Belediyelerin mahallelerde düzenlediklerinden bahsetmiyorum ama sivil toplum kuruluşu, dernekler adıyla devamlı toplu iftar programları gerçekleşiyor. Üstelik, gelenler de hep aynı kişiler. Doların, altının uçtuğu bir dönemde körler, sağırlar birbirini ağırlar şeklindeki bu tür büyük organizasyonlar yerine gerçek ihtiyaç sahiplerinin sofrasına konuk olmaları gerekir. Aksi halde 7 Haziran seçimlerinde yaşananlar tekrar karşılarına çıkabilir.

 

CHP, şaşırtmıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öyle bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyeceğiz ki, geçmişiyle, başarılarıyla, yaptıklarıyla herkesi şaşırtacak, hatta AK Partilileri çıldırtacak demişti. Uzun bir bekleyiş yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu, kimseye sır vermedi. Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu eşim bile bilmiyor sözüyle tarihe geçti. Ardından son seçimlerde genel başkanlık yarışında karşısına çıkan, her fırsatta kendisini yerden yere vuran Muharrem İnce’yi aday olarak açıklayınca ister istemez büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. Bırakın parti dışındakileri, CHP içinde bile İnce’nin beklentileri karşılamadığını düşünenler bir hayli fazlaydı.

Şimdi milletvekili aday listeleri açıklandı. Benzer bir durumun burada da yaşandığını söyleyebiliriz. En azından bizim ilimizde öyle görülüyor.

Kocaeli’de milletvekili aday listesine müracaat eden 44 isim vardı. Bunların çoğu partide emek vermiş, artık sıranın kendisine geldiğini düşünen isimlerdi. Bazıları listeye girdi. Ama herkes biliyor ki, Kocaeli’de ilk 3 sıradan sonra kimin yazıldığının önemi yok. Çünkü 3 ile 13’üncü sıra arasındaki isimlerin seçilme olasılıkları neredeyse imkansız. Öyleyse listenin ilk 3 sırasına bakacak ve CHP’nin Kocaeli’de neye önem verdiğini, neyi dikkate aldığını buraya bakarak söyleyeceğiz.

Listenin ilk 3 sırasında Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan var. Diğer bir ifadeyle mevcut isimler değişmemiş, hatta sıralamaya bile dokunulmamış. Fatma Kaplan Hürriyet’in olacağı zaten belliydi ama Haydar Akar ile Tahsin Tarhan’dan birinin değişmesi bekleniyordu.

Haydar Akar’ın 3’üncü kez aday gösterilmesi fazla olur diyenler vardı. Tahsin Tarhan’ı çok silik, pasif siyaset yapıyor diye eleştirenler vardı. Genel Merkez bunların hiçbirini dikkate almamış. Örgüt içinden gelen yeni isimleri görmemiş.

CHP’de aynı isimler etrafında siyasetin dönmesi büyük bir handikap olduğunu her fırsatta belirtiyoruz. Ama bu çıkmazdan partiyi kurtaracak, evin içinde bahar temizliği yapacak cesur biri maalesef ortaya çıkmıyor. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay liste açıklandıktan sonra kimse küsmesin demişti ama değişime karşı gösterilen bu direnç ve inat, insanı yıldırmayacak gibi değil.

 

MHP, yenilerin arkasında durmalı

MHP, milletvekili aday listesini en erken açıklayan parti oldu. Listenin 1’nci sırasında Saffet Sancaklı var. Sancaklı’nın seçim bölgesine bu kadar uzak kalıp da, yeniden aday gösterilmesi sadece partisi açısından değil, bu şehirdeki herkes için şaşırtıcıdır. Sancaklı’nın Kocaelispor’la geçmişi var. Bu takımda kaptanlık yaptı. Ama transfer olup, başka kulüplere gittikten sonra, hatta futbolu bıraktıktan sonra bile Yeşil-Siyahlı ekibi hiç hatırlamadı. Faydasını geçtik, bazen zarar bile verdi. Şimdi bu ismin Kocaeli’den milletvekili adayı olarak gösterilmesini hiçbir  Kocaelisporlu kabul edemiyor.

Diğer taraftan listenin geri kalan kısmının genç ve kadın adaylardan oluşması aynı derecede cesurca ve alkışlanacak bir durumdur. Sonuçta MHP’nin Kocaeli’de 2’nci aday çıkarma potansiyeli var. İkinci sıra genç avukat Hilal Elmas’a verilmiş. Seçilip, meclise giderse en azından bir değişim olacak. Ama MHP’nin siyasete kazandırdığı bu yeni isimleri yalnız bırakmaması gerekiyor. Onlarla birlikte olması gerekiyor. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, sadece Sancaklı’nın etrafında dolaşıp, diğer vekilleri kendi haline bırakırsa bu iş olmaz, listedeki gençler göstermelik olmaktan öteye gitmez.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA