Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 06.06.2020 SAAT 14:32:13
Advert
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

Işık ile Doğan, bir teşkilata bedel çalışıyor

Her gün önümüze onlarca haber geliyor. Yerel siyasette parti mensupları seçime yönelik ne yapıyor, kim ne kadar çalışıyor görebiliyoruz. Devir teknoloji devri. Haber olmasa da sosyal medya diye bir şey var. Aynı programdan farklı fotoğrafları gün aşırı paylaşıp uyanıklığa kaçanları saymazsak, buradan da performans değerlendirmesi yapmak mümkün.

Dikkatli gözler, bu seçim döneminde kimin ne kadar çalıştığını rahatça tespit edebiliyor.

Seçim tarihi açıklanalı 1,5 ay oldu. Geriye 3 haftadan az zaman kaldı. Böyle bakınca partilerin bu süreyi çok iyi değerlendirmesi, her günü, hatta her saati seçim çalışmalarına ayırması gerekiyordu.

Açıkçası başlarda açık ara farkla AK Parti önde gidiyordu. Ama son dönemde aynı gün Çayırova’dan girip Kandıra’dan çıkan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile milletvekili aday listesi açıklandıktan sonra tempoyu iyice artırarak gece gündüz çalışan İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan’ı bir kenara ayırırsak, AK Parti teşkilatlarında dikkat çeken bir gerileme var. Birçok açıdan CHP, Saadet ve İYİ Parti’nin arayı kapattığını, hatta öne geçmeye başladığını söyleyebiliriz.

...

İzmit’i ele alalım. İzmit’in kalbi Yürüyüş Yolu’nda atıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Nisan’da erken seçim kararını açıkladığında AK Parti İzmit Gençlik Kolları tam Fevziye Camii’nin karşısına mevzilenmişti. Erdoğan maketi önünde broşür dağıtılan bir çadır kurulmuştu.

Gençler, 21 Mayıs’ta milletvekili adayları açıklandıktan sonra Genç Kürsü diye bir çalışma başlattı. Şimdi her gece sahur programlarıyla mahalleleri dolaşıyorlar. Onlar gidince ne ana kademe ne de kadın kollarından yerlerini dolduran olmadı. Her gün binlerce kişinin geçtiği Yürüyüş Yolu CHP, Saadet ve İYİ Parti’ye kaldı. Bu partilerin arasında Cumhur İttifak’ının diğer üyesi MHP varlık mücadelesi veriyor, o kadar.

CHP’nin seçim standı hep hareketli. İlçe Başkanı Hakan Çakar’la her gün bu yolda karşılaşıyoruz. Seçim standını biran olsun boş bırakmıyor. Saadet ve İYİ Parti stantları o kadar olmasa da, en azından bulundukları noktayı kaybetmediler.

Diğer taraftan şehrin her köşesinde CHP’nin seçim araçlarını görmek mümkün. Bangır bangır müzik çalmadan, Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce’nin fotoğraflarıyla süslenmiş bu araçlarla köşe başlarını tutmuş, görüntüleriyle propaganda yapıyorlar.

AK Parti burada da meydanı muhalefete bırakmış durumda. O her seçim dönemi ara sokaklara kadar giren araçlardan şimdi bir tane görmek neredeyse imkansız.

AK Parti, İzmit’te büyük seçim büroları açacağını da ilan etmişti. Ama haftalar önce Kadıköy’de açılışı yapılan seçim bürosundan sonra devamı gelmedi. Orası da hemen bitişiğindeki derme çatma İYİ Parti seçim bürosunun gölgesinde kalıyor. Nerede AK Parti’nin geçen dönemlerde şehir merkezinde kale gibi yükselen kurumsal seçim büroları, nerede Kadıköy’deki seçim bürosu!

AK Parti’nin seçim sloganlarını ezberleten, şehri etkisi altına alan duvar afişleri de seçime 20 gün kala hiçbir yerde gözükmüyor.

Elbette, genel seçimlerin kaderini Ankara’nın havası belirliyor. Belki bayrakla, araçla, seçim bürosuyla seçmenin fikri değişmeyecek. Ama bugün sahada görünen tablo CHP, Saadet ve İYİ Parti teşkilatları seçime daha istekli, adanmış ve morali yüksek hazırlanırken, AK Parti’de aynı önem verilmiyor gibi görünüyor.

 

Kocaelispor’u da KEV’i de gayet iyi yönetiyor
 

Her zaman ifade ederim, Kocaelispor’a en büyük zarar kendi içinden gelir. Bırakın dışarıdakileri, geçmişte çok güvendiğimiz, inandığımız yöneticilerin kişisel çıkarlar söz konusu olduğunda nasıl çark ettiğine, yeşil-siyahlı ekibi yüz üstü bıraktığına çok şahit olduk. Şimdi de durum pek değişmiş değil.

Kocaelispor’un yaşaması, varlığını devam ettirmesi hepimizin sorumluluğu olduğu halde yeşil-siyahlı ekibe kötülük yapmayı sürdürüyorlar. Oysa bu kente ait olduğumuzu hissettiren, her görüşten insanı etrafında birleştiren başka hangi kurum kaldı?

Kocaelispor son dönemde çok büyük sıkıntılar çekti. Kapanmanın eşiğine kadar geldi. Amatör kümeye düştü. Oyuncusuna yemek verecek, personeline maaş ödeyecek parayı bulamadığı günleri gördü. Ama yeşil-siyahlı ekibi amatör kümeden alıp yeniden 3.Lig’e çıkaran bir başkan; Bahri Yavuz ortaya çıktı. Bir yandan takımı yeniden üst liglere taşımaya çalışırken bir yandan da Kocaelispor’un kurumsal kimliğini, Türk futbolundaki saygınlığını korumak için büyük mücadele verdi. Vermeye de devam ediyor.

Herkes bıraktı, bana kim karışır demeden bütün sorumluluklarını harfiyen yerine getiriyor. Geçen hafta içinde kulübün Mali Genel Kurul’u yapıldı. İzmit Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongrede bir tane bile siyasetçi yoktu. Ama Başkan Yavuz’u orada herkesin görmesini çok isterdim. Geçen sezon yapılan harcamaları üyelerin önünde büyük bir ciddiyetle, tek tek açıkladı. Kocaelispor’un kalkınması için 4 aşamalı bir eylem planından bahsetti. Herkes Fenerbahçe’nin hafta sonu yaptığı kongreyi konuşuyor ama 3.Lig’deki Kocaelispor’un mali genel kurulu da mutlaka görülmeliydi.

Başkan Yavuz, geçen sezon çok önemli, kimsenin gerçekleşmesine ihtimal vermediği bir işi başardı. Yeşil-Siyahlı ekibin devlete olan borçlarını mülkiyeti Kocaeli Eğitim Vakfı’na (KEV) ait olan ama aslında Kocaelispor için yapılmış tesisleri Büyükşehir Belediyesi’ne devrederek kapattı. Bunu yapmak için KEV’in başına geçmesi gerekiyordu. Kocaelisporlu dediğimiz, içimizden dediğimiz isimler orada da rahat vermediler, önüne engeller çıkardılar. Ama Yavuz bu mücadeleden de kaçmadı, seçime girip kazandı ve KEV’e başkan oldu.

Tesisleri devrederek vergi ve SGK’ya olan yaklaşık 30 milyon TL’lik borçtan kulübü kurtardı.

Yavuz, Kocaelispor’u kurtarırken KEV’i de ihmal etmedi. KEV’e verdiği yurt sözü için Büyükşehir Belediyesi ile çok sıkı pazarlık yaptı. Restleşmeler yaşandı. Yavuz, bir ara bütün gemileri yakmaya bile hazırlandı. Ama istediğini aldı. Tesisleri daha yüksek bedelle devrederek, yaklaşık 9 milyon TL’yi de kasaya koydu. Bu para Kocaelispor’un hesabına yatsa çoktan icralara, hacizlere giderdi. Yine eskiye dönülürdü. Bu yüzden para KEV’in kasasında tutuluyor.

Ama Kocaelispor’dan para geldi ya. Orada bir para var ya. Rahat durular mı? KEV’in daha önce bugün yapılacağı açıklanan genel kurulunda Başkan Yavuz’u devirmek ve bu paranın başına geçmek istiyorlardı. İleri sürdükleri tek gerekçe bu parayla biran önce sözüm ona yurt yapmaktı. Ama bana göre KEV’de yönetim değişirse o para da geçmişte olduğu gibi yine boşa gidecekti.

Başkan Yavuz, hem Kocaelispor’u  hem de KEV’i gayet iyi yönetiyor. Zaten dün son anda tüzükteki bir maddeyi de kullanarak kongreyi 27 Kasım’a erteledi. Büyük ihitmalle bu tarihe kadar KEV’e taahhüt ettiği yurdu yapmak için arazi tahsisi ve sanayicilerin desteğini arkasına alarak, kasadaki parayı kullanmadan o yurdu para harcamadan yapacaktır.

Ama eski yöneticiler oradaki paraya göz dikmiş ve üye yapısındaki güçlerini kullanarak Bahri Yavuz’u köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Yine Kocaelispor’dan gelen parayla sefa sürmenin peşindeler.

Saygıda kusur etmek istemem. Özellikle yaşını almış, geçmişte karşısında önümüzü iliklediğimiz insanlara karşı aynı saygım sürsün isterim. Ama kötülük yapmak için köşe başında fırsat bekler gibi davranılmasına da tahammül edemiyorum. Bırakın Kocaelispor’un ve Başkan Bahri Yavuz’un yakasını. Kocaelispor da KEV de gayet iyi yönetiliyor. İkide bir ortaya çıkıp, tuhaf girşimlerde bulunarak insanların kafasını karıştırmak, güven kaybı için uğraşmak inanın size hiç yakışmıyor. Asıl kaybeden siz oluyorsunuz.Zorlaştırmayan, kolaylaştıran belediyecilik

 

Gazetelerin yazı işleri bölümünde çalışan ve yasada fikir işçisi olarak kabul edilen basın mensuplarına devlet Sarı Basın kartı veriyor. Bu kartın muhabirlere, gazete yöneticilerine geçmişte sağladığı birçok kolaylık vardı. Birçoğu gazetecilerin habere daha rahat ulaşması adına sağlanan bu avantajlar içinde ulaşım, konaklama ve iletişim indirimleri bulunuyordu. Uçak biletini indirimli alıyor, bugün kamu çalışanlarına uygulandığı gibi telefon görüşmeleri daha düşük ücrete faturalandırılıyordu. Biz o dönemi göremedik. Gazetecilerin artık çok fazla ayrıcalığı kalmadı. Şimdi Sarı Basın kartı sahiplerine sadece şehir içi ulaşımı ücretsiz sağlanıyor.

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere gittiğimizde bu karta gerçekten ihtiyaç oluyor. Ama kartın her yıl vizesinin yapılması, yeniden aktif hale getirilmesi gerekiyor. Önceki gün cep telefonuma kısa mesaj geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden benim aktif gazeteci olduğumu bilgisayar üzerinden teyit etmiş. Kartımın vizesini otomatik dolum makinelerinden istediğim zaman yapabileceğimi bildiriyordu. Evrak yok, müracaat yok. Her şey kendiliğinden otomatik olarak halledilmiş. Çok şaşırdım. Hızlı ve hayatı kolaylaştıran belediyecilik anlayışı işte bu olmalı dedim.

Aynı kartın vizesini geçenlerde burada da yapmak istedim. Sonuçta İzmit’te de aynı işlem gerekliydi. Karşıma çıkanları nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Basın mensubu olarak benim yaşadıklarımdan sonra öğrencilerin, indirimli kart sahiplerinin neler yaşadığını düşündüm ve üzüldüm. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eminim bu olanlardan haberi yoktur. Ama alt kadroda yetkiyi eline alan kraldan fazla kralcı oluyor. Çapına, cürümüne bakmadan ahkam kesiyor. Bu insanların belediyeye de, bu kente de zarar verdiğini düşünüyorum.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA