Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.01.2020 SAAT 02:27:01
Advert
 
İbrahim GÜRSEL

İYİ Parti önce kendi sorunlarını çözsün

Süper Lig’e yeni çıkan takımlardan çoğu alt lige geldiği gibi geri döner. Genelde düşen takımların altyapısı güçlü değildir. Yetenekli, koşan, genç oyuncuları yoktur. Bu nedenle boşluğu doldurmak için para saçar. Nerede isim yapmış futbolcu varsa kadrosunu doldurmaya başlar. Ama bu oyuncuların ismi, şöhreti olsa da çoğu futbolu bırakma noktasına gelmiş, sahada eli belinde dolaşan oyunculardır.

Takıma hiçbir faydaları olmaz. Bu emekliler takımı koca sezon gelenden gidenden tokat yiye yiye bir alt lige süreklenip gider. Bu takımların daha sonra toparlanması da zor olur. Aralarında borç batağında kapanıp, yok olanlar da vardır.

...

Türk siyasi tarihine 25 Ekim 2017’de İYİ Parti adıyla yeni bir parti dahil oldu. Genel Başkanı Meral Akşener.

İYİ Parti kurulduğu günden bu yana, diğer bir ifadeyle yaklaşık 8 aydır teşkilatlanma çalışmasını tamamlamak için uğraşıyor.

Kongreleri bitmediği için 24 Haziran seçimlerine giremiyordu. Bu yüzden CHP’den milletvekilleri transfer edildi. Gerçi, bu transferleri kullanmadan Meral Akşener 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı oldu ama partideki teşkilatlanma çalışmasının sorunlu olduğu gerçeğini bu değiştirmez.

Meral Akşener, uzun süredir İstanbul’da yaşıyor ama kendini İzmitli olarak tanıtıyor.  Kökleri burada. İzmit’te akrabaları var. Özellikle ağabeyi İzmit Ticaret Odası’nın merhum eski başkanı Nihat Gürer’den dolayı belli bir çevresi var. En azından burada sağlam bir teşkilatlanmaya gidilebilirdi. Ama 8 ay içinde bir kez il başkanı değiştirdiler. İzmit İlçe Başkanı milletvekili olabilmek için istifa etti. Şimdiden parti içinde ciddi bir muhalefet var. İl Başkanı Serdar Kaman’a güvenmeyenlerin sayısı az değil. Tutarsız bulunuyor. Nasıl bulunmasın ki? Kaman, bir yandan Kocaeli’de 13 milletvekilinden 6’sını kazanacaklarını söylüyor, diğer yandan İzmit’te bugün yapılacak Meral Akşener mitingine 20 bin kişi yığacaklarını belirtiyor. Altı vekil, 600 bin seçmen demek. Kocaeli’de bu potansiyeli görüp, mitinge 20 bin kişi gelir demek ne kadar gerçekçi?

Ya saymayı ya da hesaplamyı bilmemek anlamına gelir. Veya torbadan kura çeker gibi sallıyor anlamı taşır.

Parti içinde birbirine saygı da yok. Milletvekili adayı Ruhittin Sönmez, Kaman’ın mitinge 20 bin kişi yığacağız dediği bayramlaşma programında çekinmeden karşı çıkıyor. Herkesin içinde söz alıp, “İl Başkanımız heyecanlı, ‘en az’ 20 bin kişi” diye cümleyi düzelterek Kaman’ı bozuyor. Sönmez, “Başkan heyecanlı” demeden de bu düzeltmeyi kibarca yapabilirdi.

İYİ Parti’yi her gün takip etseniz buna benzer daha çok konu çıkar.

İYİ Parti bu sorunların üstünü örtmek için tıpkı Süper Lig’e yeni çıkıp, ne yapacağını şaşıran takımlar gibi umudu isim yapmış oyunculara bağladı. İşte size örnek: Kocaeli’de ilk iki sıra adayı İstanbullu işadamı Lütfü Türkkan ile Bursalı eski komanda Ali Türkşen.

Ali Türkşen, oyunu İstanbul’da kullanacakmış. Partinin ilk bayramlaşma töreninde bile yoktu. Türkşen aynı zamanda yazarlık da yapıyor. Kocaeli Kitap Fuarı’na, ilimizdeki seçim çalışmalarından daha çok katılmıştır. Bir iki defa tanıtım toplantılarına katılmak dışında burada hangi seçim çalışmasında gördünüz?

Lütfü Türkkan’ın en büyük özelliği maddi gücü. Acaba o maddi gücü olmasa etrafında kaç kişi kalırdı çok merak ediyorum? O da listede ithal vekil adayı görüntüsünden bu dönemde kurtulamadı. Çok şişiriliyor, çok pohpohlanıyor ama genel merkezdeki diğer görevleri bahane edilerek buradaki seçim çalışmalarında o da gözükmedi.

İYİ Parti bugün İzmit’te miting yapıyor. Seçim öncesi ilimizde yapılan son miting de bu olacak. Meral Akşener yine kürsüden mağdur edildiklerini, önlerine engeller çıkarıldığını söyleyip İzmitlilerden oy isteyecek. Siyaset meydanında herkes bir ipe sarılıyor. Akşener de mağduriyet ipine sarıldı. Ama gerçekte ne olduğunu görmek için teşkilatlara bakmak gerekir. Akşener’in en güçlü gözükmesi gereken ilimizdeki tabloyu yukarıda anlatmaya çalıştım. Bu tablonun umut veren yanı var mı? Şöhretli, isim yapmış oyuncularla Süper Lig’de kalmak mümkün mü? Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde birinci olma iddiasını taşıyan bir partinin en azından birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olması, yetenekli yeni yüzlerle karşımıza çıkması gerekirdi. Kendi sorunlarını çözememiş bir partinin, ülke sorunlarına çözüm getirmesini beklemek de hayal olur.
 

 

Karamürsel sepeti gibi belediye binası

 

Karamürsel Belediyesi’nin yaklaşık bir yıl önce tamamlanan yeni hizmet binasını ilk kez geçen hafta gördüm. Dört katlı binanın ilk iki katı kot farkından dolayı zeminin altında kalıyor. Bu nedenle İzmit-Yalova D-130 karayolundan geçerken yol kenarında olduğunu fark etmeniz çok zor. Dışarıdan bakıldığında küçücük gözüken bu bina içine girdiğinizde büyüyor. Tıpkı Karamürsel sepeti gibi dışı başka, içi başka olmuş. Binanın tam ortası boş bırakılmış. Camla kaplı çatıdan güneş ışınları içeri süzülüyor. İçe bakan balkonlar binayı geniş gösterip ferahlatmış. Başkan İsmail Yıldırım’ın makam odası otoparktan girerseniz 3’ncü katta. Normal girişe göre zeminde bulunuyor. Makam odası, diğer birimlerden çok farklı değil. Sıradan ve sade. Üstelik kapısı sürekli açık. En alt katta bulunan otoparkın ücreti de 1 TL. Bina çevresine, kaldırıma araba bırakmaya gerek yok. Üstelik işlevsel, kentle bütünleşmiş. Karamürsel’e girdiğinizde hiç dolaşmadan Cumhuriyet Caddesi’nden otoparka giriyorsunuz. Hemen dibinde Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde ilçe pazarı kuruluyor. Pazarcı esnafı, pazar müşterileri de rahatlıkla bu otoparkı kullanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, birçok ilçede yeni hizmet binaları yaptı. Ama doğru yönlendirildiğinde ortaya bu kadar güzel eserler çıktığını düşünüyorum. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım bu binayı yaptırırken belli ki, ne Gölcük’teki gibi heybetli ama yer kaplayan hantal bir bina istemiş, ne de Başiskele’deki gibi Beştepe’nin taklidini yaparak işin kolayına kaçmış. Danışıp, kafa yormuş. Üzerinde uzun uzun düşünüp ilçeye en uygun projeyi hayata geçirmiş. İlçenin sembolü Karamürsel Sepeti’ne benzetmek için dışına kestane çıtaları da sarmamış. İşin ruhunu bu binaya yansıtmayı başarmış.

 

 

Kocaelispor sayesinde Millet Bahçesi oluyor

 

Kocaelispor, geçmişte bu şehre çok şey kazandırdı. Süper Lig’de fırtınalar estirdiği dönemde hepimizin sevinç ve moral kaynağıydı.

Her hafta Kocaelispor’un başarılarını konuşup, mutlu olurduk. Kocaelispor’un rüzgarıyla İzmit Belediyesi, büyükşehir statüsüne kavuştu. Geliri ve hizmet ağı genişledi. Kocaeli Üniversitesi’nin açılmasında yine Kocaelispor’un katkısı vardı. Bu şehre dışarıdan binlerce öğrenci geldi.

Kocaelispor eski parlak günlerinden şimdilerde çok uzak. Profesyonel liglerin en alt basamağında, 3.Lig’deyiz. Daha kötü günler gördüğümüzden bugünümüze duacıyız. Bir gün yine Süper Lig’de fırtınalar estireceğimize de yürekten inanıyoruz.

Kocaelispor, eski günlerinden uzakta. Ama bu şehre faydası, katkısı hala devam ediyor. Üstelik yeterince sevgi ve ilgi görmediği halde, bu şehre değer katmayı sürdürüyor.

Örneğin Derince’de yıkılan İsmetpaşa Stadı, Kocaelispor sayesinde Millet Bahçesi olacak.

Hatırlayın, bundan 4 yıl önce İsmetpaşa Stadı’nın yıkılmasına karar verilmişti. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un inadı olmasa, yeni stat bitmeden İsmetpaşa’yı yıkamazsınız demese, bugün Millet Bahçesi yapılmasına karar verilen alanda çoktan gökdelenler yükselmiş olacaktı. Ayrıca Alikahya’daki yeni stat da bu kadar hızlı bitmeyecekti.

Ne diyelim, Kocaelispor’un ölüsü bile bu şehre değer katıyor. Bu koca çınarın sağlıklı şekilde ayakta kalması için herkes üzerine düşeni yapmalı.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
METİN ALTAY
SEN GAZETECİ MİSİN? Bu nasıl yazı. İlk olarak Ali TÜRKŞEN'in İstanbulda oy kullanacağını hangi kaynaktan öğrendin.Adam Değirmendere de oy kullandı.Hiç bir seçim kampanyasına katılmadı demişsin takip etmemişsin yalan konuşuyorsun.AKPnin iftar programlarını takip ettiğin kadar diğer partileri takip etseydin adamın tüm ilçeleri tek tek gezdiğini görürdün.Son olarak İsmetpaşa stadı TOKİye verildi AVM ve konut için. Kim sana Millet bahçesi olacak dedi.Ne biçim gazetecesin uyduruyorsun.Bundan sonra yazılarına bakacağım.Bu İsmetpaşa yalanını düzelt.Kaynağını söylede bizde bilelim.Gazeteci adam taraflı olur anladık ama yalancı olmaz.
Toplam 1 yorum.
Diğer İbrahim GÜRSEL yazıları
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA