Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.08.2020 SAAT 01:38:40
Advert
Advert
 

Hazımsızlık ve çözüm yolları

Yaşam standardınızı olumsuz etkileyen hazımsızlıktan kurtulmak aslında çok kolay. Doğru besinler ve düzenli yaşam tarzı, hazımsızlığı ortadan kaldırmak için bire bir

Hazımsızlık gece uykusuz bırakabilir, ağrıdan kıvrandırabilir. Bunun altında yatan temel sebepleri yaşam tarzınız, beslenme şekliniz ile değiştirebilirsiniz.

Stres, düzensiz yaşam tarzı, kötü beslenme veya başka sebepler hazımsızlığa sebep olur. Konumuz beslenme ise yediklerimiz ve neyi ne zaman yediğimiz ve hangi yiyeceklerin semptomları hafiflettiğine bakalım.

Mideniz yanıyorsa, kendinizi çok dolu hissediyorsanız, şişkinlik varsa hazımsızlık yaşıyorsunuz demektir. Geğirme, reflü hastalığı varsa ve sıklıkla mideden boğaza hatta ağza sıvılar gelir, bazen sindirilmeyen gıdalar da gelir. Hazımsızlık mide bulantısı da yapar.

Peki, neler mi yapalım?

DÜZEN

Küçük lokmalar ile yavaş yemeye alışın, bunun için kendinize vakit ayırın. Yavaş yemek barsak rahatlar ve hareketleri daha olur. Hızlı yediğimizde yiyecekler yemek borusunda kalır. Tam mideye inemediği için rahatsızlık hissi başlar. Hızlı ve çok değil yavaş ve az yemek düzenine geçiş yapın.

ISI DENGESİ

Çok sıcak veya çok soğuk besinler/gıdalar tüketmeyin. Çok sıcak veya soğuk tüketimlerde havada yutarız buda gaz ve hazımsızlık yapar.

SAĞLIKSIZ BESİNLER

Yağlı besinlerin hazmı zor olur. Yemekleri kızartmak yerine Fırın, ızgara, haşlama şeklinde pişirin. Yağsız et tüketin, salatalık, biber, sarımsak, soğan, süt ürünlerinin hazmı zordur, hangi gıdaların sizi rahatsız ettiğini deneyerek bulun ve daha az tüketmeye çalışın.

BOL SU İÇİN

Hazımsızlık probleminin devamı kabızlığı getirir. Bol su hem hazımsızlığı hem kabızlığı önleyecektir. Meyve ve sebze miktarınızı arttırın.

ALTERNATİF BİTKİLER

Nane çayı barsakları sakinleştirir, asit ve ülser rahatsız ediyorsa açık çayları tüketin. Taze veya kuru zencefil çayını tüketin. Maydanozda mideyi sakinleştirir.

YAŞAM TARZI

Alkol ve sigaradan uzak durun bunlar midenizi ekşitir. Düzenli egzersiz yapın. İdeal kiloya ulaşın. Dik oturun, dik durun en iyi sindirim sistemi bu pozisyonda çalışır. En son öğününüzü yatmadan 3-4 saat önce tamamlamış olun.

Alternatif gıdalar

Yulaf: mideyi sakinleştirir, kahvaltı veya diğer öğünlerden birinde lapa halinde kullanabilirsiniz.

Beyaz et: yağsız protein demektir. Mide kapağının kapanmasına yardımcı olur.

Havuç: pişmiş sebzeler çiğ sebzelere göre daha da kolay hazmedilir. Havuç mideyi sakinleştirir. Probiyotik yoğurt: Yoğurt içinde bulunan probiyotikler dost bakterilerdir. Gıdaları kolay hazmetmemize yardım eder.

Rezene: Pişmiş veya çiğ fark etmez, çayı ya da çekirdeği fark etmez.

Maydanoz: mideyi sakinleştirir, çiğ veya hafif ısıda pişirilmiş şekilde tüketilebilir.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA