Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 10:46:32
Advert
Advert
 
Levent KILIÇARSLAN

Futbolumuzdaki yalanlar ve yönlendirmeler

Futbolumuzun bu hale gelmesinin ana nedenlerinde biri de gazetelerde, radyolarda, televizyonlarda güya uzman sıfatıyla yorumlar yapan medyadaki bazı insanlardır.

Bunlar bazen eski ünlü futbolcu ,bazen eski hakem ,bazen duayen gazeteci kimlikleriyle yorum köşelerini tutarak, hem yönetimleri hem taraftarları, zaten onlarla aynı kafada olan federasyonu ve hatta samimi olarak spora destek vermek isteyen Vali, belediye başkanı, spor bakanı, başbakanı da etkilemektedirler maalesef.

Bunlar için gençlerimizin önünün açılması, uluslararası başarılar alması ,kulüplerimizde Türkiyeli gençlerin oynaması, dışarıya saçılan milyonlarca dolar dövizin yurt içinde kalması falan önemli değildir. Onların tek gayesi kendi şöhretlerini sürdürmek ,bu çarpık yapıdan elde ettikleri servetlerini arttırmak taraftarlığını yaptıkları kulüplerde Otorite edasıyla karşılanmak  gibi sadece bireysel beklentilerinin gerçekleşmesidir.

Bunlar, taraftar gruplarını sürekli överek, onları kulüplerin sahipleri gibi göstererek, kulüplerin gerçek durumlarına bakmadan onların beklentilerini yükseltip, o yönde telkinlerde bulunarak onları da arkalarına alıp güç devşirirler.

Bunların asla Ülke, ülke gençliğiyle ilgili kaygıları yoktur .Ülke elden gitmiş, batmış, ülke futbolu yerlerde sürünmüş onları ilgilendirmez .Önemli olan kendi konumlarıdır.

Bununla ilgili birkaç örnek vererek yazının başlığını açıklamaya çalışayım.

14 yabancı yasağıyla dinamitlenen futbolumuz ve gençlerimiz, kulüplerimiz ortadayken, izleyin bakın bütün medya dış transfer haberleriyle dolu.

Euro üzerinden olan rakamları 1-2 - 3 -4 gibi küçük rakamlarla yazarak sanki sudan ucuz gibi gösterirken satılma ihtimali olan futbolcuların muhtemel bedellerini TL cinsinden 15 milyon-30 milyon 100 milyon  yazarak ters algı oluşturmaktadırlar.

Sevmedikleri onlara çıkar sağlamayan (manevi ve mevki edinme çıkarı) sağlamayan antrenörleri başarısız gösterip yerden yere vururlar. Bazı antrenörler onların gözünde dokunulmazdır. Onları da Kahraman olarak tanıtırlar. Oysa onların kahramanlaştırdıkları antrenörlerin çoğunun futbolumuza büyük zararları olmaktadır.

Biten 2017-18 futbol sezonunda öve öve ve yere yere bitiremedikleri futbolcuların performansları ile ilgili bir kaç rakamla nasıl bir algılamayla, taraftarları yanılttıklarını görelim.

Sezon boyunca Fenerbahçe'nin orta sahasındaki ikili Mehmet Topal ve Souza'nı yana yana oynayamayacağını ,  Fenerbahçe'nin bu ikili ile gol atamayacağını Aykut hocanın hata yaptığını ısrarla kafalara kazıdılar.

Peki bu ikili sezonda ne yapmış. Mehmet Topal 29 maçta 2 gol,3 asistle ,J.Souza da 3 gol 1 asistle oynamış.

Buna karşılık övmekten yoruldukları Beşiktaş'ın orta ikilisi ne yapmış ?

Atiba,25 maçta 2 gol 2 asistle, Tolgay 29 maçta 0 gol, 1 asistle, Oğuzhan 0 gol,4 asistle, Medel ise 1 gol 1 asistle oynamış.

Yine Fenerbahçe'de yerden yere vurup, Beşiktaş'ta göklere çıkardıkları iki oyuncuya bakalım.

Beşiktaş'taki Quaresma 26 maçta 4 gol 7 asistle oynarken, Fenerbahçe'de N. Dirar 29 maçta 4 gol 8 asistle oynamış.

Örnekler çoğaltılabilir, isteyenler internetten bu bilgileri bulabilir.

Neden bu iki takımdan örnek verdim ?

Zira bu iki takım tüm yorumlarda zıt şekillerde yorumlandılar. Birisi hücumda çok başarılı gösterilirken, diğeri hücumda başarısız diye anlatıldı. Ama bakın istatistikler öyle demiyor.

Defans yaptırıyor diye yerden yere vurdukları Aykut Kocaman'ın takımı en çok gol atan takım oldu.

Sezon boyunca yerdikleri Aykut Kocaman'ı şimdi "bu kadroyla çok başarılı oldu" diye övüyorlar.

Dostlar; Yani iki yüzlülük, riya ,yalan dolan almış yürümüş. Bu çürümüş düzenin hemen değiştirilmesi lazım. Kendi gençliğinin eğitimini önceleyen, fırsatları onlara veren bir düzen kurulmalı.

Bu yalan dolandan etkilenen taraftar profili de zaman içerisinde düzelecektir.

Selametle kalın.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
fatih
Demekki durum heryerde aynı.Bizdede öve öve bitirilemeyen mesut sıfır gol sıfır asist,siz başta olmak üzere yerden yere vurduğumuz sefa 2 gol 1 asist,mert 3 gol 2 asist lesezonu tamamlamışlar.çok garip değil mi?
Toplam 1 yorum.
Diğer Levent KILIÇARSLAN yazıları
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA